SSD Soğutucular Ekran Kartına Benzemeye Başladı: RGB Aydınlatmalı M.2 Four

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
cular-Baska-Bir-Hal-Aldi-RGB-Aydinlatmali-M.2-Four.jpg

SSD soğutucular git gide düşük profilli ekran kartlarına benzemeye başlıyor. Çin menşeili JuiShark, kısa süre önce yeni bir M.2 SSD soğutucusu tanıttı. M.2 Four olarak adlandırılan model, geçen yıl sunulan M.2 Three’nin halefi konumunda. Şaşırtıcı şekilde, şirket son nesil tasarımla soğutucuyu biraz daha küçültmüş. Ancak buna rağmen tasarım alışılmışın dışında. M.2 Four, 71 mm’lik boyuyla […]

Devamı: SSD Soğutucular Ekran Kartına Benzemeye Başladı: RGB Aydınlatmalı M.2 Four
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Tamamen gereksiz saçmalık ötesi ssd soğutucu kadar gereksiz birşey yok.
Tam tersine soğutmasız SSD olmaz. Giriş seviyesi SATA kullanıyorsan, ayrıca SSD'yi yüke sokmak nedir bilmiyorsan anlamazsın tabii işlevini. NVME'ler, özellikle yüksek performansı NVME'ler soğutucu olmadan o kadar çok ısınacaktır ki kısa süre içerisinde soğumak için performansını kısacaktır. Ayrıca sıcaklık SSD'nin en büyük düşmanıdır.

SSD ile tek yaptığınız oyun oynamak Windows kullanmak olduğundan bilmiyor olabilirsiniz.

Tam tersine soğutmasız SSD olmaz. Giriş seviyesi SATA kullanıyorsan, ayrıca SSD'yi yüke sokmak nedir bilmiyorsan anlamazsın tabii işlevini. NVME'ler, özellikle yüksek performansı NVME'ler soğutucu olmadan o kadar çok ısınacaktır ki kısa süre içerisinde soğumak için performansını kısacaktır. Ayrıca sıcaklık SSD'nin en büyük düşmanıdır.

SSD ile tek yaptığınız oyun oynamak Windows kullanmak olduğundan bilmiyor olabilirsiniz.
SSD alan herkes yüksek performans gerektiren işlemler yapmıyor veya sunucu işletmiyor. Bilgisayarların depolamaları yarım asırdır soğutmasız çalışıyordu birden bire soğutmaya ihtiyacı mı oldu? Mekanik olmayan USB Flash veya SD kartlar ilk çıktığında soğutmayla mı çıktılar? Onlar da benzer mantıkla çalışıyor sonuçta. Daha bundan 10 yıl önce bir ekran kartı 3 fanlı çıkınca oha diyorduk artık üst seviye kartların 2 fanlı versiyonu yok bile.

SSD alan herkes yüksek performans gerektiren işlemler yapmıyor veya sunucu işletmiyor. Bilgisayarların depolamaları yarım asırdır soğutmasız çalışıyordu birden bire soğutmaya ihtiyacı mı oldu? Mekanik olmayan USB Flash veya SD kartlar ilk çıktığında soğutmayla mı çıktılar? Onlar da benzer mantıkla çalışıyor sonuçta. Daha bundan 10 yıl önce bir ekran kartı 3 fanlı çıkınca oha diyorduk artık üst seviye kartların 2 fanlı versiyonu yok bile.

Cok yuksek performansa gerek yok. PCIe 4.0 bir SSD kullaniyorsan Windows kullanirken dosya aktarimi yapmak veya oyun yuklemek bile pasif sogutmasi olmayan bir SSD'yi isitir. Hem performansi duser hem de omru kisalir. Resimdeki model isin biraz sovuna kacmis tabi ama eger PCIe 4.0 bir SSD kullaniliyorsa pasif sogutma sart artik standart kullanici icin bile. Mesela USB belleklerde de cok kucuk olanlarin hizi belirli bir sure sonra isinmaya bagli cok azalir. Pahali olanlarin tasarimi isiyi daha kolay atacak malzeme ve dizayna sahiptir ornegin.

970 evo plus kullanıyorum normal bi kullanıcı kaliteli bi nvme ssd kullanıyorsa ne gibi bi ısı sorunu yaşayabilir? Kasa soğutması iyiyse zaten gerek yok. Burda bilgi yarıştırmayada gerek yok ben sadece fikrimi belirttim.

970 evo plus kullanıyorum normal bi kullanıcı kaliteli bi nvme ssd kullanıyorsa ne gibi bi ısı sorunu yaşayabilir? Kasa soğutması iyiyse zaten gerek yok. Burda bilgi yarıştırmayada gerek yok ben sadece fikrimi belirttim.

Toplasan kaç Wat yakıyor sanki SSD'ler :D
Bilgi yarıştırmıyorum ama şu cümleler bilgisizlik akıyor. SSD alacak kullanıcılar bunu gördüğünde yanlış bilgilenir. Doğrudan yanlış bilgilendirme bu.
SSD alan herkes yüksek performans gerektiren işlemler yapmıyor veya sunucu işletmiyor.
SSD'yi ısıtmak için sunucu olmaya ya da yüksek performanslı işlere gerek yok. SSD'den SSD'ye büyük bir kopyalama yapın bakayım nasıl yapıyorsunuz? Hatta büyük bir kopyalama yapmaya bile gerek yok. Normalden fazla ısınan BX500 gibi SATA SSD modeli alın bakayım. O bile performans düşüşü yaşayacaktır. Ya da örneğin benim PCI 3.0x4 portum ekran kartının altında olduğu için soğuk kış günü bile boşta 40 derecelerde çalışıyor. Doğal olarak pasif soğutma kullanmak zorunda kalıyorum.
Bunun gibi elli çeşit örnek veririm.
Bilgisayarların depolamaları yarım asırdır soğutmasız çalışıyordu birden bire soğutmaya ihtiyacı mı oldu? Mekanik olmayan USB Flash veya SD kartlar ilk çıktığında soğutmayla mı çıktılar? Onlar da benzer mantıkla çalışıyor sonuçta.
Bilgisayarların depolamaları yarım asırdır aşırı yavaş mekanik diskler ile çalışıyordu. SSD'nin belki 50'de 1'i hızla çalışan diğer depolamalar ve mekanik disklerin soğutmaya ihtiyaç duymaması gayet doğal.

Şimdi ise bir USB boyutunda USB'den 25-50 kat arasında hızlı depolamalar kullanıyoruz.

Ona bakılırsa eski ATI kartlar, hatta çok eski olmayan GT1030 bile pasif soğutmayla çalışıyor. "Diğer kartlarda neden soğutma var ya?" demiyorsunuz, değil mi?
Daha bundan 10 yıl önce bir ekran kartı 3 fanlı çıkınca oha diyorduk artık üst seviye kartların 2 fanlı versiyonu yok bile.
Kendi yazdığınızla çelişiyorsunuz.

970 evo plus kullanıyorum normal bi kullanıcı kaliteli bi nvme ssd kullanıyorsa ne gibi bi ısı sorunu yaşayabilir? Kasa soğutması iyiyse zaten gerek yok.

Yine yanlış bilgi. Tam tersine kaliteli SSD'ler çok daha yüksek performanslı olduğundan daha fazla ısınırlar. Benim giriş seviyesi Crucial P1'im doğal olarak ondan 2.5 kat fazla yazma hızını aynı boyutta vaat eden 970 evo plus'a göre daha çok ısınacaktır.

Yukarıdaki arkadaşlar normal kullanıcıların da soğutmaya ihtiyaç duyduğunu açıklamışlar. Tekrar yazmıyorum.

Abicim soğutamayacaksaydınız üretmeseydiniz. Pasif soğutma neyine yetmiyor.
O zaman laptop'unu çöpe atmanı bekliyorum.

Toplasan kaç Wat yakıyor sanki SSD'ler :D
Linkteki soğutucu model muhtemelen SSD madenciliği ya da aşırı yüksek performans gerektiren işlemler için olduğu belli zaten.

Ama normal SSD'ler de en azından pasif soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Kaç W yakıyor diyorsunuz ama bu işi parmak kadar boyutuyla yaptığını hesaba katmıyorsunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı