SSD Soğutucular Ekran Kartına Benzemeye Başladı: RGB Aydınlatmalı M.2 Four

Bilgi yarıştırmıyorum ama şu cümleler bilgisizlik akıyor. SSD alacak kullanıcılar bunu gördüğünde yanlış bilgilenir. Doğrudan yanlış bilgilendirme bu.

SSD'yi ısıtmak için sunucu olmaya ya da yüksek performanslı işlere gerek yok. SSD'den SSD'ye büyük bir kopyalama yapın bakayım nasıl yapıyorsunuz? Hatta büyük bir kopyalama yapmaya bile gerek yok. Normalden fazla ısınan BX500 gibi SATA SSD modeli alın bakayım. O bile performans düşüşü yaşayacaktır. Ya da örneğin benim PCI 3.0x4 portum ekran kartının altında olduğu için soğuk kış günü bile boşta 40 derecelerde çalışıyor. Doğal olarak pasif soğutma kullanmak zorunda kalıyorum.
Bunun gibi elli çeşit örnek veririm.

Bilgisayarların depolamaları yarım asırdır aşırı yavaş mekanik diskler ile çalışıyordu. SSD'nin belki 50'de 1'i hızla çalışan diğer depolamalar ve mekanik disklerin soğutmaya ihtiyaç duymaması gayet doğal.

Şimdi ise bir USB boyutunda USB'den 25-50 kat arasında hızlı depolamalar kullanıyoruz.

Ona bakılırsa eski ATI kartlar, hatta çok eski olmayan GT1030 bile pasif soğutmayla çalışıyor. "Diğer kartlarda neden soğutma var ya?" demiyorsunuz, değil mi?

Kendi yazdığınızla çelişiyorsunuz.

Yine yanlış bilgi. Tam tersine kaliteli SSD'ler çok daha yüksek performanslı olduğundan daha fazla ısınırlar. Benim giriş seviyesi Crucial P1'im doğal olarak ondan 2.5 kat fazla yazma hızını aynı boyutta vaat eden 970 EVO Plus'a göre daha çok ısınacaktır.

Yukarıdaki arkadaşlar normal kullanıcıların da soğutmaya ihtiyaç duyduğunu açıklamışlar. Tekrar yazmıyorum.

O zaman Laptop'unu çöpe atmanı bekliyorum.

Linkteki soğutucu model muhtemelen SSD madenciliği ya da aşırı yüksek performans gerektiren işlemler için olduğu belli zaten.

Ama normal SSD'ler de en azından pasif soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Kaç W yakıyor diyorsunuz ama bu işi parmak kadar boyutuyla yaptığını hesaba katmıyorsunuz.

Tamam hocam alsın herkes soğutucu ne dert yaptınız imkanı olup almak isteyen alır zaten ama alan kişilerin çoğu görsellik için alıyor RGB aydınlatma cafcafından. Yakında SSD'lerin direk kendileri aydınlatmalı gelir.

Tamam hocam alsın herkes soğutucu ne dert yaptınız imkanı olup almak isteyen alır zaten ama alan kişilerin çoğu görsellik için alıyor RGB aydınlatma cafcafından. Yakında SSD'lerin direk kendileri aydınlatmalı gelir.
Dert yapmadım. Hem bilmeden yorum yapıyor, yanlış bilgilendirme yapıyorsun hem de ne dert ettiniz diyorsun.

Ayrıca SSD'ler zaten bir süredir kendiliğinden aydınlatmalı versiyonlara sahip :ROFL:

Tamamen gereksiz. Saçmalık ötesi. SSD soğutucu kadar gereksiz bir şey yok.

SSD'ler aşağı yukarı işlemci gibidir. Isınınca, performansı düşer. (Bkz. Thermal throttling) Bunu engellemek için soğutmak şart. Gerek pasif, gerekse aktif yöntemlere başvurulabilir. Yüksek hızlı SSD'ler aktif soğutulduğunda daha iyi performans verir çünkü doğaları gereği daha çok ısınırlar.

Geri
Yukarı