Tarih okumak için diğer derslerin iyi olması gerekli mi?

453953

Decapat
Ortaokulda 4.ten beri yüzeysel olarak lise 1 ve 2 de ise detaylı tarihle ilgileniyorum. Bilmiyorum çok fazla eğleniyorum 6-7 saat oturup tarih belgeselleri izliyorum, videolar, makaleler okuyorum.

İngilizcem fazlasiyla yetiyor İngilizce tarihi kaynakları anlamak için şimdi Almanca kaynakları da okumak için Almanca oğrenmeye çalışıyorum az buçuk.

Haliyle üniversitedede tarih bölümü okumak istiyorum ancak benim tarih dışında çoğu dersim pek iç açıcı değil.

Mesela son sınavlarımdan örnek vereyim, fiziğim 37 matematiğim ise 36 edebiyatımda 68, coğrafya 68, tarih 100, İngilizcem 99, almancam 55.

Almanca'yı boş verin şu an daha yeni yeni anladığım bir dil, gördüğünüz üzere fizik ve matematiğim yerlerde fiziği atladım matematiğim toparlanacak gibi değil aslında öğrenmesi gram umurumda olan bir ders değil fakat el mecbur bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Evet tarihim iyi fakat maalesef tarih puan doyurmuyor YKS'de sözel okumaya kalksam okulda sözel sınıf açılmıyor bende en azından eşit ağırlık seçmeyi düşünüyorum fakat benim matematik yine rezalet. 9. sınıf matematiğim az buçuk var ama 10. sınıfta 50 üzeri matematik notum yok 20 ile 40 arasında geziyor. Neyse ki matematik hocamiz kötü bir kadin değil de dersten bırakmıyor.

TYT matematiği yapsam bile AYT'de dipleri gormem aşırı olası.

Çalış yaparsın diyeceksiniz ama gerçekten küfür ede ede 2-3 saati zor devirdiğim bir dersi anlamak ve yapmak gelmiyor içimden. Geri kalan sayisal derslerle aram biraz daha ılımlı kimyam ve biyolojim ikisi de 90 fakat fizikle matematik ikisindende nefret ediyorum ve tahammül edemiyorum.

Oturup 6-7 saat tarih makalesi okuyabilen ben 1 saat matematik çalışmaya gelince 3. soruda masada sızıyorum.

Yani pek umudum yok ama yine de sormak istedim benim bu matematiği atlatarak bir şeyler okumam mümkün mü ya da eşit ağırlıktan tarih okunur mu? Gerçekten istemiyorum ben bu dersi. Bir sürü ilgi alanim vardi bu illet yüzünden hepsinden oldum. Kodlamayla ilgileniyordum sınavlarım berbat gelince zaman ayirmayi birakmak zorunda kaldim, resim çizmeyi beceremesemde bir şeyler çizmek hoşuma gidiyordu bu yüzden oğrenmeye çalışacaktım ama bu sefer de bütçem yetmedi, oyun oynuyordum oynadiğım oyunun tadindan oldum, spora gidiyordum bıraktım, oturup bir kağıda hiçbir zaman gerçekleşmeyecek film senaryoları yazıyordum oturup acaba bir gün yapabilir miyim diye düşünüyordum onu da bıraktım bu ders yüzünden her gelen kötü matematik sınavında ailem daha fazla kısıtlama getiriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı