Türk Telekom'dan TurkNet'e cayma bedeli ödemeden geçme

"Belirsiz süreli veya süresi 1 yıl ve daha uzun bir sözleşmeyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve ceza ödemeksizin istediğiniz zaman feshedebilirsiniz."
Tüketici hakları arasında bu madde var. Bu madde ile taahhütten yırtmaya çalışabilirsiniz. Ama tüketici hakem heyeti genellikle bu maddeyi kabul etmeyip internet sağlayıcısını haklı buluyor. İtiraz eder, mahkemeye gider, 2-3 yıl uğraşır, hakkımı alırım diyorsanız başarılar dilerim.

Sorun şurada ilk 1500TL ödediğiniz için kimse bunu göze alamıyor. Şahsen benden göze alamadım.

Tüketici hakem heyeti ücretli mi?
Hakem heyetine başvuru ücretsizdir. Çıkan sonuç istediğiniz gibi çıkmazsa 15 gün içinde itiraz edip Tüketici Mahkemesi'ne taşıyabiliyorsunuz ve bu ücretli. 15 gün içinde itiraz edilmezse iki taraf için de durum kabul edilmiş sayılır ve itiraz edilemez, karar kesinleşir. Size tavsiyem taahhüdü bozmadan heyete başvurup çıkan sonuca göre hareket etmenizdir. Aksi halde cayma bedelini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hakem heyetine başvuru ücretsizdir. Çıkan sonuç istediğiniz gibi çıkmazsa 15 gün içinde itiraz edip tüketici mahkemesi'ne taşıyabiliyorsunuz ve bu ücretli. 15 gün içinde itiraz edilmezse iki taraf için de durum kabul edilmiş sayılır ve itiraz edilemez, karar kesinleşir. Size tavsiyem taahhüdü bozmadan heyete başvurup çıkan sonuca göre hareket etmenizdir. Aksi halde cayma bedelini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Daha önce siz başvurdunuz mu hocam hangi belgeler gerekiyor?

@RealOmer Bu konuyla alakalı hiç başvurmadım, farklı konuda başvurum oldu. E-devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyeti yazarsanız başvuru kısmına yönlendirecektir sizi. Oradan yeni başvuruya tıklayarak doldurmanızı istenilen kısımları dolduracaksınız. Sizde belgeden çok durumu açıklar dilekçe daha önemli. 1 yıldan uzun süreli taahhüdünüz olduğunu ve tüketici yasası gereği böyle bir durumda cayma bedeli ödemeden ayrılmaya hakkınızın bulunduğunu, TTNet'in bu maddeyi kabul etmemesi üzerine heyete başvurduğunuzu yazacaksınız. Cayma bedeli çıkmadan ayrılmamın uygun olduğunu bildirir karar talep ediyorum tarzında güzel bir dilekçe yazman lazım. Dilekçeye abonelik numaran, TC kimlik numaran, taahhüt başlangıç tarihi gibi kısımları eklemeyi unutma. Tahminen 3-4 ay içinde olumlu yada olumsuz sonuçlanır.

@RealOmer bu konuyla alakalı hiç başvurmadım, farklı konuda başvurum oldu. e-Devlet üzerinden tüketici hakem heyeti yazarsanız başvuru kısmına yönlendirecektir sizi. Oradan yeni başvuruya tıklayarak doldurmanızı istenilen kısımları dolduracaksınız. Sizde belgeden çok durumu açıklar dilekçe daha önemli. 1 yıldan uzun süreli taahhüdünüz olduğunu ve tüketici yasası gereği böyle bir durumda cayma bedeli ödemeden ayrılmaya hakkınızın bulunduğunu, TTNET'in bu maddeyi kabul etmemesi üzerine heyete başvurduğunuzu yazacaksınız. Cayma bedeli çıkmadan ayrılmamın uygun olduğunu bildirir karar talep ediyorum tarzında güzel bir dilekçe yazman lazım. Dilekçeye abonelik numaran, T.C. kimlik numaran, taahhüt başlangıç tarihi gibi kısımları eklemeyi unutma. Tahminen 3-4 ay içinde olumlu ya da olumsuz sonuçlanır.

Hocam ekşi D insanlar bu yöntemle kurtumuş aşağıya bırakıyorum.
"
Toplanin simdi size kesin çözümü anlatiyorum. Hiç oyle 24 aylik taahhutun 13. ayinda iptal ediyorum bana kac TL ceza cikartirlarsa cikartsinlar ben onu tuketici hakem heyetine itiraz ederim, sonrasinda ucret vs odemem toplarina girmeyin. Telekom firmalari da sark kurnazligi yapip bunu cayma bedeli degil indirim bedeli olarak yansittigi için kaybetme itimaliniz de yuksek. O yuzden hiç gaza gelmeyin.

Onceki entrylerde de yazilmis, bizzat kendim de yasadim. Bu isin kesin çözümü taahhutunuzun kacinci ayinda olursaniz olun iptal etmek istediginizde once paket degisikligi yapin(mobil uygulamadan da kolayca yapabilirsini) 1 sa sonrasinda da iptal talebinizi olusturun. Yeni bir taahhut baslattiginiz için onceden yararlandiginiz indirim vs tutarlari artik olusmayacaktir. Ve cok cuzi bir miktar odeyerek bu isten kurtulursunuz.

Ben 1400 liralik ceza yerine 45 TL odeyerek kurtuldum oyle soyleyim. Tuketici hakem heyeti isi riskli is. Aylarca takip edeceksiniz vs hiç gerek yok. Bu yolla cok temiz kurtulabilirsiniz. Herkese sorunsuz ve basarili bir iptal sureci diliyorum :) "

@RealOmer önceki mesajlarımda Tüketici Hakem Heyeti'nin olumsuz sonuçlanma ihtimalinin yüksek olduğunu, Tüketici Mahkemesi vasıtasıyla 2-3 yıla ancak hakkınızı alacağınızı yazmıştım. Arkadaşın taktiği hiç fena değilmiş. Denemeye değer gibi.

Geri
Yukarı