Steam Türk yapımı Visual Novel "Departed Away" çıkış yaptı!

Yahu sen ne diyorsun o Steam incelemelerindeki anime pfp'lerin yarısı İmam Hatipli değilse bir şey bilmiyorum. Çok hafife alıyorsun, Türkiye'de Uzakdoğu temelli ne varsa (anime, dizi, müzik, film, visual novel vb.) hayranlarının %80'ini bunlar oluşturuyor.
Hocam belirli çeviri sitelerinde duyurusu yapıldı zaten ve gidip kendim gördüğüm için bu düşünceye katılmadım. Gördüğüm Visual Novel okuyucularının geneli 18-24 yaş aralığındaydı, 18'den küçüğünü görmedim. Ülkemizde sadece Doki Doki ve Danganronpa bilindiği için kaliteli görsel romanlar pek ilgi görmüyor. "Madem kaliteli neden ilgi görmüyor?" gibi bir soru akla geliyor bu durumda. Bunun açıklaması olarak kaliteli görsel romanlar uzun ve çok karşmaşık oldukları için pek tercih edilmiyorlar. Örnek vermem gerekirse Umineko'yu verebilirim. Oyun sadece yazıları geçerek okumak üzerine kurulu ve oyunun kendisi 170 saat civarlarında. Ben 8/5'lik kısmını bitirmeme rağmen 140 saati çoktan geride bıraktım. İçinde ortalama 130000 cümle bulunduğu ve ingilizcesi daha edebi şekilde zor olduğu için okuyan sayısı az. Hikayesine gelecek olursam ise bu güne kadar oynadığım bütün hikayeli oyunlar arasında en iyisiydi.

Bizim okulda aynı imam hatip acayip bir manga ve anime durumu var tek bizim okula özgü değilmiş anlaşılan.
Anime, Manga ve Visual Novellerin bir tutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Animeler ve Mangalar genelde gençlere hitap eder ve anlaşılması kolay yapımlardır. Özellikle anime sektörü sadece para kazanmak uğruna serileri kafalarına göre değiştirir ve izleyicileri ekrana kilitlemek için denemeyecekleri şey yok. Aynı şeyi bir kaç istisna hariç mangalar içinde söyleyebilirim. Visual Noveller'de animasyon pek olmadığı, sadece okuyarak anladığın bir tür olduğu için hayal etmesi tamamen bize kalmış. Yapımcı bize içeriği veriyor ve biz kendi kafamızda olayları kurarak bir sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Dediğim gibi birkaç seri hariç ülkemizde pek bilinmediği için kitlesi hala temiz ve düzgün.

Milk Outside A Bag Of Milk e benziyor. Çizim kalitesi olarak onun gerisinde kalmış gerçi. Önyargılı olmamak gerek belki bir şans veririm fazla pahalı değil. Ama ne yalan söyleyeyim hiç ilgi çekici durmuyor.
Dediklerin tamamen doğru hocam. Yapımcının ilk denemesi olduğu için hatalar olması ve eleştieceğimiz yerlerinin çok olacağı doğru. konuyu açma sebebim bu türde iş yapanların fark edilerek desteklenmesi ve daha kaliteli yapımlar ile bizi temsil etmeleri. Yoksa tabii ki daha kaliteli seriler mevcut. Hatta oyun 29 Ocakta çıkmıştı ancak konusu açılır diye düşünmeme rağmen açılmaması üzerine insanları oyundan haberdar etmek, eksiklerini ve iyi yönlerini eleştirmek ve yapımcıya destek olmak amacıyla açtım.

Son düzenleme:
1708449017124.png

Bu şekil bir hata alıyorum hocam. Nedir bu?
Radeon HD 6670 kullanıyorum ve sürücülerim güncel. Bu oyunuda kaldırsın bir zahmet sistemim yav :D

Eki Görüntüle 2121664

Bu şekil bir hata alıyorum hocam. Nedir bu?
Radeon HD 6670 kullanıyorum ve sürücülerim güncel. Bu oyunuda kaldırsın bir zahmet sistemim yav :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buna bakabilir misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buna bakabilir misin?

Teşekkür ederim.

CMD "departed Away.exe" arasında boşluk olduğundan dosyayı kabul etmedi. Ben boşluğu silip _ koydum. Bu şekilde kabul etmediğini ve. Pck dosyasınında adını değiştirmem gerektiğini söyledi bende öyle yaptım. Oyun açıldı ancak bir sorum var.

Bu oyunu oynarken başarım aldığımda Steam'de gözükür mü?

Teşekkür ederim.

CMD "departed Away.exe" arasında boşluk olduğundan dosyayı kabul etmedi. Ben boşluğu silip _ koydum. Bu şekilde kabul etmediğini ve. Pck dosyasınında adını değiştirmem gerektiğini söyledi bende öyle yaptım. Oyun açıldı ancak bir sorum var.

Bu oyunu oynarken başarım aldığımda Steam'de gözükür mü?
Bir başarım elde edip öğrenebilirsin, verir mi emin değilim.

Eki Görüntüle 2108328

Departed Away'ı keşfedin! Arkadaşlığın gizemle birleştiği etkileyici bir görsel roman. Sırları açığa çıkarın, sözlü düellolara katılın ve hikayenizi şekillendiren seçimler yapın. Bu benzersiz hikaye ile duygusal bağlantılar oluşturun.
Alperen torun tarafından yapılan departed away Visual novel sektöründe Türkiye'den de yapımlar olduğunu bize gösteriyor ve gururlandırıyor. Oyunun çıkış tarihi 29 Ocak 2024 ve Türkçe dil ve arayüz desteği mevcut. Ancak ülkemizde Visual Novel'ler pek bilinmediği için çoğu kişi bundan haberdar olamadı.

yetişkin içerik açıklaması:
Geliştiriciler içeriği şu şekilde tarif ediyorlar:

bu oyunda her yaşa uygun olmayan veya iş yerinde görüntülenmesi sakıncalı olabilecek içerikler yer alabilir: Genel yetişkin içerik

oyun içi görseller:
Eki Görüntüle 2108343Eki Görüntüle 2108344Eki Görüntüle 2108345

arkadaşlık?
"Arkadaş yapmak ne kadar zor olabilir ki?" yeni okulumun ilk adımlarını attığımda böyle düşünmüştüm. Ama ilk günümün bir kabusa dönüşeceğini nereden bilebilirdim ki? Hata yaptım ve birden herkes beni suçlamaya başladı, yapmadığım bir şeyi benim suçummuş gibi. Yani ben yapmadım ama kimse bana inanmıyor. Sanki sırlarla ve delilerle dolu bir yere tıkıldım gibi. Bu okuldan tiksiniyorum ve diğerler okullar da birbirinin aynısı. Şimdi yapabileceğim tek şey sadece hayatta kalmaya çalışmak.

hikaye
Hmm... Tüm detayları açıklamak biraz zor, ama bu yeni okula başlamak zorunda kaldım. Kendi seçimim değil, neredeyse beni zorladılar. İşkolik bir anne ve ürkütücü bir baba - ailem pek sıradan değil. Ama konuyu dağıtmayalım. Bu okulda tek istediğim birkaç arkadaş edinmekti, ama... İşte, nasıl sonuçlandığını biliyorsunuz. Avukatımı aramayı başarabildiniz mi? Bir avukata ihtiyacım olacakmış gibi hissediyorum.

büyüleyici karakterler!
Oh, beatrice, o gerçekten muhteşem bir kız! Daha önce bu kadar güzel bir kızı hiçbir yerde görmemiştim. Sonra hitomi var, sessiz, kitap kurdu. Belki bir inek olabilir ama kendice ilginç biri. Ve marcel, o bir bulmaca. Ona tek bir bakış, kalbinizde bir ateş yakar. Yeteneği de inanılmaz, ancak Veronica'nın yanında normal kalır. Veronica farklı bir seviyede; sadece özveri ve sıkı çalışma ile üst seviye bir sanatçı. Ama aslına bakarsanız... Her birinin içinde şaşırtıcı olan bir şey var, hepsi kafayı yemiş!

sistem gereksinimleri.
İşletim sistemi:
Windows 10 veya üstü.
işlemci: 1.8GHz Dual-Core CPU.
bellek: 4 GB RAM.
ekran kartı: entegre grafikler.
DirectX: sürüm 10.
depolama: 250 MB kullanılabilir alan.

Steam Link:
Oyun çıkalı günler olmuş ancak hiçbir yerde bu konuya dair hiçbir şey görmedim. :(

Geride kalmış olabilir ancak bu yapımcının ilk oyunu, ben ilk oyuna göre başarılı buldum açıkçası. Umarım oyun geliştirmeye devam eder.😊

Oynamadığımdan içeriğine yorum yapamam ama karakter görünüşleri oshi no ko serisinin neredeyse aynısı gibi duruyor. Yapan arkadaş sağlam esinlenmiş 😀.

Geri
Yukarı