Vejeteryan olmalı mıyız?

UmkuT

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı | Muhasebe | Lojistik
Arkadaşlar sizce vejeteryan olmalı mıyız? Neden olmalıyız veya neden olmamalıyız? Doğamız bu mu ve biz bunu değiştirebilir miyiz veyahut değiştirmeli miyiz?

Bazen düşünüyorum da neden cansız şeyleri tüketmiyoruz ve neden hiç sorgulamıyoruz? Doğamız buysa değiştiremez miyiz? İnstagramda denk geldim bir kaç kesim videosuna ve cidden beni çok etkiledi. Çünkü hayvanları o kadar iğrenç bir şekilde yetiştirip ve onları iğrenç bir şekilde katlediyorlar. Yani bir insan çok rahatlıkla meyve ve sebze ürünleri tüketerek hayatta kalabilir fakat protein gibi bir çok besini rahat elde edemeyecek. Sonuçta bir doğada bir geyiği parçalayan ve bazen onu acı çektirerek yiyen yırtıcıları görmüşsünüzdür ve eminim bir çoğunuz da "Yazık laa gitti geyik, acıdım" gibi laflar söylemiştir. Lafı biraz uzattım biraz uzattım.

Bir aslan bir çocuğu yediğinde o aslana çoğu kişi nefret vs duyar ama aynısını bizlerde yapıyoruz peki burada biz neyiz? Bizi onlardan ayıran nedir? Bir ineği besleyip (Çiftlik dışına bile çıkarmadan) sonrasında onun boğazını kesip öldürmemiz ve onun neredeyse 30 - 40 saniye can çekişini izleyip ve sonrasında yemek bizi ne yapar? Açıkçası biraz kendimi suçlu hissediyor fakat bir yandan da "hayat bu" diyorum ve bazen "yapabileceğimiz hiç bir şey yok mu" diyorum.... Kafalar biraz karışık :)

Böyle 1 saniye bile acı hissetmemelerini sağlayıp boşluğa nasıl bırakabilirsin ki. Üzülüyorum ama doğanın kanunu bu besin zincirinin üstünde olmanın getirdiği bir şey. Hem ete alıştım yemeden duramam.

Vejeteryan olmamak için çok sebep var acaba hangisini söylesem hmmm.
Al işte bir tanesi de bu. :inek: :inek:
hqdefault.jpg

Vejetaryen*
Evet, doğanın kanunu bu. Et yememek bana saçma geliyor açıkçası. O besini almamız lazım. Ama bunu senin de dediğin gibi onlara acı çektirerek yapmak çok kötü. Bu da insanlığın en büyük ayıplarından.
Tarih derslerinde görmüştük. Hangisiydi tam hatırlayamadım ama bir toplum sadece bitki köklerini yiyordu. Bir süre sonra sağlıksız, dayanıksız oluyorlardı. Etin mucizesi :)
Hayvanları o şekilde öldürenlere yazıklar olsun deyip önümüze bakalım.
Öyle videolar da izlemeyin bence :)

Beslenme olarak, madem en gelişmiş canlı benim, besin zincirinde en üstteyim; bu yüzden istediğimi yerim diye düşünebiliriz. Doğrudur. Ama genel olarak sağlıklı beslenmek lazım. Tamamen vejetaryen değil de vejetaryen ağırlıklı beslenmek daha doğru olur insan hayatı ve yaşam kalitesi açısından.
Ülkemizde o kadar aşırı değil ama kalabalık Asya ülkeleri ve ABD'de inanılmaz şekilde kötü şartlarda yetiştirilip, kesiliyor hayvanlar. Gerçekten içler acısı. Bununla ilgili bir sürü belgesel vs. var zaten ama tüketim giderek artıyor. Her vejetaryen olan kişi için hayvanların daha az eziyet çekeceğini de düşünmüyorum. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenmek en iyisi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı