Vejeteryan olmalı mıyız?

Evet, dünyanın her yerinde hayvanlar acımasızca yetiştiriliyor ve acımasızca öldürülüyor.

Bazen videosunu izleyip, üzüldüğüm oluyor ama yemek zorundayız. Elimden bir güç gelse en azından kötü şartlarda ve acımasızca yetiştirilmelerini/ölmelerini istemezdim. Keşke bu durumu değiştirecek güce sahip olsaydık. Fakat o kadar normal görülüyor ve o kadar çok insan tarafından yapılıyor ki, dünyanın her yerine yayılmış bu anlayış. Bu yüzden düzeltmek ya da bir nebze olsa bile değiştirmeye çalışmak imkansız.

Bu vejetaryenlik meselesi biraz ahlak anlayışına bağlı. Kimisi ahlakına bağlı olarak karakterine yediremediği için kendini kötü hissetmemek adına yemez.

Ben de artık çocukluktan çıkıp, bir şeylerin farkında olduğumdan ve o üzücü videoları izlediğimden beri yıllardır ne zaman et yesem ne tat alabiliyorum, ne zevk alabiliyorum, ne de kendimi huzurlu hissedebiliyorum. Zaten et pahalı olduğu için alınamıyor ama işte yediğimiz zaman da mutlaka aklımıza geliyor ve huzursuz oluyoruz.

Fakat düşüncelerim değişmediği sürece sanırım hiçbir zaman vejetaryen olamayacağım. Yani kısacası olmak isterdim ama doğamıza ters.

Bilindiği üzere de yaşam vahşidir ve "Güçlü olan hayatta kalır." anlayışı vardır.

Tabi vejetaryenliği aptallık-saçmalık olarak görmüyorum. Yemeyene saygım sonsuz. Hatta bazen ne yalan söyleyeyim tebrik edesim bile geliyor. Bazı şeyleri aşmışsınız, bravo, vejetaryen arkadaşlar. :)

Adana'da et yemeyeni dövüyorlar.[emoji39]
Şaka bir yana kırmızı etin verdiği proteini vs. hiçbir bitki veremez aynı şekilde bitkilerdeki vitaminler vs. kırmızı et veremez yani dengeli beslenin ama et candır düşün şimdi bir acılı Adana yemek var bir de fasülye falan...

10 yıldan uzun bir süredir et yemiyorum.

''Şunu da mı yemiyorsun?'', ''Bunu da mı yemiyorsun?'' sorularına çok maruz kaldım. Özet olarak çok net bir cevap buldum. ''Sıçan şeyleri yemiyorum.'' diyorum.

İşin felsefesi şudur; Benim karnımı doyurmam için bir başka hayvanın ölmesi şart mıdır?

Beslenme ve protein kısmına gelirsek: Yediğiniz ürünlerin tamamında bir iki istisna dışında protein az ya da çok vardır. Bazı bakliyatlarda herkesin de bildiği gibi et ürünlerinden daha çok protein vardır. Bende eskiden (et yediğim zamanlar) B12 eksikliği vardı. Şimdi değerlerim çok üst seviyede değil ama en azından eskiye nazaran daha iyi durumdayım. Özetle iyi beslenmenin etle bir ilgisi yok.

Ahlaki yönden kendinizi sorumlu ya da suçlu hissediyorsanız vejetaryen ya da vegan olmaktan korkmayın.

''Ezelden beridir insanlar hep et yemiştir.'', ''Milyarlarca insan et yiyor dünyada, hepsi mi yanlış düşünüyor.'', ''Doğanın kanunu bu.'', ''Ben yemesem de bu hayvanlar kesiliyor, illa ki birileri yiyecek.'' gibi vb. argümanlara takılmayın. Bu düşüncelere sahip insanlara kendinizi ispatlamak zorunda değilsiniz. Onlar size düşüncelerinizin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışacaktır. Konu üzerinden tartışmak kimseye bir fayda sağlamaz. Böyle bir tercih yapacaksanız bu tartışmalardan mümkün olduğunca uzak durun. Kimseyi de vejetaryen ya da vegan olmaya zorlamayın. Bu seçimi yapmaya niyetli biri sizden bilgi almak isterse de konuşup durumu anlatırsınız. Tabi önce araştırın. Beslenme ile ilgili makaleler okuyabilirsiniz.

Özeti bu, 10 yıldır pek bir değişiklik yok.

Son düzenleme:
Felsefeye karnım tok çünkü az önce et yedim :inek::tavuk::açım:
İşin makarasındayım bu arada. Ciddiye alıp ağır ithamlarda bulunmana gerek yok.
Ağır ithamlarda bulunmam gereken bir durum yok. Senin gibi bir çok insan etle besleniyor. Beslenmeye de devam edecek. Benim bununla ilgili bir sorunum yok. Ben vicdanen düşünüp de ''Et yemesem de olur mu?'' sorusuna cevap arayan bir arkadaşı bilgilendirmek istedim. Zaten yaptığım öneride de böyle bir tartışmaya girilmemesi gerektiğini söyledim.

Tercih meselesidir.

Kendi halinde vejeteryan olanlara saygım sonsuz ama bazıları var. Et yiyenlere katil muamelesi yapıyorlar lafım onlara. Her yerden çıkıp ben veganım siz pislikler hayvanları katlediyorsunuz gibi tavırlar takınıyorlar. Onlara tilt oluyorum. Ben et yerim sen yemezsin zorlamayla lafla olacak iş değil. Her şey bireyin kendi kafasında biter. O yüzden tercih meselesi cümlesi çok doğru bir cümle.
Bu da bahsettiğim tipler:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı