Vejeteryan olmalı mıyız?

Bence insan her ikisini de götürmeli ve çiftliklerde kötü şartlar altında yetişen ve kesilen hayvanlar hakkında tepki göstermeli. Bitki canlı ama bir hayvan kadar acı hissettiğini düşünmüyorum. Ayrıca aslan sadece bir örnekti.

Misal biz çindeki köpek katliamına karşıyızdır ama bizde de kurban bayramı var onlardan farkımızı nedir? Gerçi onlar canice öldürüyorlar (Diri diri yakmalar vs).

Ette bulunan bazı proteinleri bitkilerin hiçbirinde bulamazsınız. Vejeteryanlık bana göre saçmadır. Yenilen hayvanla evcil hayvanı ayırt edemeyen varsa o onun sorunu.
Bir youtube kanalı bununla ilgili çok iyi bir video yapmış: Link

Seni rahatsız eden ne? Açıkça söyledim troll yapılacak yer değil adam gibi cevap verenler vermiş. Sadece bir cümle okuyup yorum yapmayın.
Bir cümle okuyup yorum yapmayın mı? Allah'tan kork be. Bütün mesajları okudum. İlk sayfaya git ne yazmışım gör. Troll yapmışım sanki.
Doğru düzgün cevap verdiğimiz halde tatmin olmuyorsun, vejetaryen olmak istiyorsan ol. Boş yapma.

Ette bulunup bitkide bulunmayan, aynı şekilde bitkide bulunup ette bulunmayan birçok yararlı kaynaklar var. Ve bizim bunlara ihtiyacımız var. Dolayısıyla ikisinden de eşit şekilde tüketmemiz vücudumuz için gerekli. Vejeteryan olan insanların çoğu hayvanların tüketilmesi için öldürülmesine karşı çıktığı için oluyor. Peki sizi kim takıyor? Ben bu arkadaşların hiç takıldıklarını, dikkate alındıklarını göremedim şimdiye kadar. Talep fazla, hayvanlar yine kötü ortamlarda kesilmeye devam ediyor. Bunun dünyaya yeni katılan 3-5 vejeteryanla da çözüleceğini hiç sanmıyorum. Doğanın kanunu da bunu gerektiriyor zaten.

Dikkat ederseniz vejeteryan insanlar genelde zayıf, çelimsiz olur. En ufak hastalığa karşı direnç sağlayamıyorlar. Sadece et yiyen, sağlıklı ve düzenli beslenemeyen insan da biraz daha fazla yağ kütlesine, kiloya sahiptir. Genelleme yapmadan sadece gözleme dair söylüyorum. Demek ki çift tarafta da bir sorun var ise bu tek taraflı beslenmekten kaynaklı oluyor.

Aslan tek taraflıdır. Sadece etçil beslenir. Bir aslana neden ot yemiyorsun diye sormuyoruz değil mi? İnsan ise hem etçil hem otçul beslenebilen bir hayvan iken bu nimetten tek taraflı yararlanmak bana saçmalık geliyor. Bu cümleme tepki gelebilir ama eğer söz konusu sizin sağlığınız ve yaşamınız ise o kesilen hayvanlardan daha önemli değil. Hayvanlara eziyet edilerek kesilmesini savunmuyorum ama bir ''möö'' gider diğeri elbet ki gelir. Soyu tükenme riski de yok. Ama bir Ali gidip bir daha senin gibi bir Ali gelmeyecek. İnsan olmanın üstünlüğünü de yararlı bir şekilde kullanmalıyız bana kalırsa.

Arkadaşlar sizce vejeteryan olmalı mıyız? Neden olmalıyız veya neden olmamalıyız? Doğamız bu mu ve biz bunu değiştirebilir miyiz veyahut değiştirmeli miyiz?

Bazen düşünüyorum da neden cansız şeyleri tüketmiyoruz ve neden hiç sorgulamıyoruz? Doğamız buysa değiştiremez miyiz? İnstagramda denk geldim bir kaç kesim videosuna ve cidden beni çok etkiledi. Çünkü hayvanları o kadar iğrenç bir şekilde yetiştirip ve onları iğrenç bir şekilde katlediyorlar. Yani bir insan çok rahatlıkla meyve ve sebze ürünleri tüketerek hayatta kalabilir fakat protein gibi bir çok besini rahat elde edemeyecek. Sonuçta bir doğada bir geyiği parçalayan ve bazen onu acı çektirerek yiyen yırtıcıları görmüşsünüzdür ve eminim bir çoğunuz da "Yazık laa gitti geyik, acıdım" gibi laflar söylemiştir. Lafı biraz uzattım biraz uzattım.

Bir aslan bir çocuğu yediğinde o aslana çoğu kişi nefret vs duyar ama aynısını bizlerde yapıyoruz peki burada biz neyiz? Bizi onlardan ayıran nedir? Bir ineği besleyip (Çiftlik dışına bile çıkarmadan) sonrasında onun boğazını kesip öldürmemiz ve onun neredeyse 30 - 40 saniye can çekişini izleyip ve sonrasında yemek bizi ne yapar? Açıkçası biraz kendimi suçlu hissediyor fakat bir yandan da "hayat bu" diyorum ve bazen "yapabileceğimiz hiç bir şey yok mu" diyorum.... Kafalar biraz karışık :)

Yaşam döngüsü ve beslenme zinciri olan bir dünyada yaşıyoruz , yapmak zorundasın. Bitkilerde bir canlıdır bunu unutma. :D onlarda ölüyor. Bitkiyi inek yiyor , ineği insan yiyor , insan ölüyor ve toprak oluyor , toprak bitkiye can veriyor , bitki büyüyor , hayvan yiyor , insan onu yiyor... Herkes bunu duymuştur biliyordur , eskinin insanları bitki mi yermiş? Atalarımızın vücut olarak şimdiki insanlıktan kat be kat iri olduklarını biliyorsundur sence bunu bitkilere mi borçlular yoksa kırmızı ete mi ? Eskiler hayvancılıkla uğraşırmış hayvancılıkla uğraşan insanın evinde de muhakkak et bulunur. Olaya birde böyle bak :D

Ette bulunan bazı proteinleri bitkilerin hiçbirinde bulamazsınız. Vejeteryanlık bana göre saçmadır. Yenilen hayvanla evcil hayvanı ayırt edemeyen varsa o onun sorunu.
Bir youtube kanalı bununla ilgili çok iyi bir video yapmış: Link
Mesela B12 vitamini hiçbir bitkisel kaynaklı gıdada bulunmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı