YKS 2024 Hazırlık Önerilerim

Abdullah_Kadir

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar 1 hafta sonra YKS sınavına girecek arkadaşlara başarılar dilerim umarım istediğiniz yeri kazanırsınız. Geçen sene sınava giren biri olarak YKS sınavına yazdan itibaren çalışmak isteyenler neler yapabilirler bahsetmek istedim çünkü yaz dönemi çok konusu açılıyor haliyle. Alanım sayısal olduğu için sayısal hakkında bilgi vereceğim.
TYT Türkçe
Arkadaşlar Türkçeye önem verin ve bol bol pratik yapın özellikle paragraf soruları zor oluyor. Bu zorluğu bol kitap okuyarak ve soru çözerek aşabilirsiniz. Pratik yapa yapa hızınızı arttıracaksınız. Özellikle 40 soruluk Türkçeyi 50 dakika içerisinde bitirirseniz sizin için çok faydalı olur. Kaynak önerim: 3D Yayınları Denemeleri, 345 TYT Türkçe soru bankası, Limit Yayınları Soru bankası.
TYT Matematik
Matematik sınavda önemli bir yer kaplıyor dolayısıyla buradan yaptığımız her net puanımızı arttırır. Korkmayın ve bol pratik yapın ve problem çözmeye gayret gösterin. Matematikte sınav esnasında çok oyalanmamak önemli yapamadığınız soruları geçin sonra geri dönersiniz. Geometri Kısmında üçgenleri iyi bilin genellikle üçgenleri her şeye uyduruyorlar Kenan Kara'nın geometri derslerini tavsiye ederim. Kaynak önerim: 345 TYT Matematik soru bankası, Acıl TYT soru bankası, Apotemi Problemler ve Geometri Soru bankası.
TYT Sosyal
Genelde yoruma dayalı sorular içerir. Bilgi soruları için Apotemi Sosyal Konu özeti kitabını bir genel soru bankası almanızı öneririm. YouTube üzerinde kısa videolar halinde Coğrafya çözen hocalar var bunları izleyin özellikle harita sorularında akılda kalıcılık olur.
TYT Fen
Kolay unutulan bir konudur o yüzden konuları bitirdikten sonra sık sık deneme çözün. Fen kısmında soru köklerini iyi okumak çok önemlidir özellikle öncüllü sorularda size yanlış yaptırabilir. Kaynak olarak 345, Palme ve 3D yayınlarını öneririm fen kısımlarında çok başarılar orijinal soru hazırlıyor.

AYT Matematik
AYT matematik zordur iyi çalışılması gerekir. Matematiğin üzerine her iki sınav içinde emek verin. LTİ konuları ilk başta zor gelir ancak sınavın çoğunluğunu oluşturur o yüzden elinizden geleni yapın bol kaynak çözün. YouTube üzerinde Eyüp B'yi tavsiye ederim zor ancak mantık yürütmenizi isteyen sorular anlatır sizi geliştirir. Kaynak Önerilerim: 345, 3D, Acıl, Apotemi soru bankaları ve deneme fasikülleri olur.

AYT Fen
Ezber gerektiren konu sayısı çoktur dolayısıyla soru çözerek pekiştirmeniz gerekir. Sınavda çokça gelen "Sistemler, Organik Kimya" gibi konulara iyi çalışın.
Eğer temeliniz yoksa TYT çalışarak biraz daha üzerine oturtun çünkü TYT bilmeden AYT yapmak bayağı zor olur eksiğiniz bu olabilir. YouTube üzerinden Benim Hocam ve VIP Fizik izleyebilirsiniz. Kaynak Tavsiyelerim: 345, Palme ve 3D yayınlarını kesin çözün Fen için çok güzel sorular hazırlıyorlar bazen nokta atışı soru yakalayabiliyorlar. ÖSYM Fen kısmında genellikle soruları çevire çevire yazar. Çıkmış sorulara bakmayı ihmal etmeyin.
YKS 2024 GENEL DURUM
Arkadaşlar sınava 1 yıldan biraz fazla bir süre var o yüzden vakti iyi değerlendirin. Okullar açılana kadar TYT kısmında eksiğiniz kalmasın özellikle Fen ve Sosyal bitmeli ve deneme çözülerek pekiştirilmeli yoksa unutulur. Türkçede 30 matematikte ise 20 net civarı bir sayıya ulaşırsanız yaz sonu sizin için çok iyi olur. AYT matematik ise aralık-ocak ayı gibi bitirmelisiniz. Fen ise mart sonuna kadar bitmiş olsun. Nisan-Mayıs-Haziran aylarını bol deneme çözerek geçirmeniz iyi olur. Zaten ocak sonrası çok hızlı geçiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 2024 gireceğim temel çok fazla yok. Mayıs başında çalışmaya başladım ve şu an günlük min 4 saat çalışıyorum. TYT fen ilk 3 konuyu bitirdim, Matematikte problemlere geldim, TYT türkçede ise sözcükte yapıyı bitirdim. Paragraf sorularında kaynağa göre 19-5 veya 25-5 yapıyorum.

Temmuz sonunda dershane başlayacak ve ben çalışma düzenini daha tempolu yapacağım. Hedefim 15k fakat OBP 70 (yetmis :D) sizce başarabilir miyim? (Aralık-ocak ayında son açık lise sınavına gireceğim OBP minimum 72 maks 75 yapabilirim).

Başaramazsam en kötü mezuna kalır yaparım psikolojim bunu kaldırır eminim. Fakat ilk seneden bitirmeyi daha çok istiyorum.

Ben 2024 gireceğim temel çok fazla yok. Mayıs başında çalışmaya başladım ve şu an günlük min 4 saat çalışıyorum. TYT fen ilk 3 konuyu bitirdim, Matematikte problemlere geldim, TYT türkçede ise sözcükte yapıyı bitirdim. Paragraf sorularında kaynağa göre 19-5 veya 25-5 yapıyorum.

Temmuz sonunda dershane başlayacak ve ben çalışma düzenini daha tempolu yapacağım. Hedefim 15k fakat OBP 70 (yetmis :D) sizce başarabilir miyim? (Aralık-ocak ayında son açık lise sınavına gireceğim OBP minimum 72 maks 75 yapabilirim).
15K yerleştirme için OBP puanın düşük 60K ham yerleştirme ile 70K'ya kadar düşüyor sınava bağlı. 15K yerleştirme için hamda ilk 3-4K yapman lazım zor maalesef.

15K yerleştirme için OBP puanın düşük 60K ham yerleştirme ile 70K'ya kadar düşüyor sınava bağlı. 15K yerleştirme için hamda ilk 3-4K yapman lazım zor maalesef.
Sitelerden baktım 8-9k yeterli oluyor. Sitede mi hata var?

1686948650918.png

1686948670443.png

Bİlmiyorum ki. Site bu
Site son yılların ortalamasını almış herhalde geri atmaya net ve sene bazında bakacaksın. 72 OBP ile ilk 15K için zor bir sınav gelmesi lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı