Gaming laptopların FPS'i neden düşük?

Laptoplarda masaüstüler gibi kocaman ekran kartlarını kocaman soğutuclarla soğutmuyorlar yani eğer ekran kartları ve işlemciler masaüstüler kadar yüksek TDP değerlerine sahip olursa ısınmaktan yanacakları için FPS düşük.
Konu onunla alakalı değil. Sizin dediğiniz mobile kartlar. Ancak mobile kart olmalarının dışında laptopun kendi ekranını kullanınca oluşan ekstra FPS sorunları için açılmış bir konu hocam.

Bu olayın muxswitch ile alakası yok harici bir ekrana bağladığınız zaman doğrudan ekran kartına bağlamış oluyorsunuz bu yüzden dahili gpudan geçen verinin yavaşlaması sebebi ortadan kalkıyor ama bu kadar büyük bir fark oluşturmuyor normalde. Muxswitch donanımsal bir özellik harici ekran kartı ile dahili ekran kartının bağını kesen bir özellik.

Acer Aspire 7 kullanıyorum
R5 5625 + RTX 3050 ve çift kanal 16 GB RAM.
LoL'de düşük ayarları + DX 9 grafiklerini kullanıyorum ama oyun ortalarına doğru falan FPS düşüyor. Oyun başında 250 civarı olan FPS ortalara doğru 150 falan oluyor TF'lerde ise 120'ye kadar düşüyor. Sizce normal mi yoksa bir problem var mıdır?

Acer Aspire 7 kullanıyorum
R5 5625 + RTX 3050 ve çift kanal 16 GB RAM.
LoL'de düşük ayarları + DX 9 grafiklerini kullanıyorum ama oyun ortalarına doğru falan FPS düşüyor. Oyun başında 250 civarı olan FPS ortalara doğru 150 falan oluyor TF'lerde ise 120'ye kadar düşüyor. Sizce normal mi yoksa bir problem var mıdır?
Gayet doğal, zaten ayarları ultraya çeksen de aynısı olur muhtemelen. Ben artık gerekmedikçe laptopun kendi ekranını kullanmıyorum. Acer teknik servisi ile iletişime geçtim, bana bazen yüklenen Windows'un sorunlu olduğunu temiz kurulum yapmam gerektiğini önerdiler. Temiz kurulumu yaptım ve kurdum. Şu anda (harici monitör ile) LoL: Ultra 1080P oyun başı 450'lere kadar çıkıyor, fightlarda falan 180-170 arası gidiyor. Valorant: 1080P medium ayarlar 190-240 FPS arası alıyorum. Eğer cihazınız yeni ise size de temiz bir Windows kurulumu tavsiye ederim.

Geri
Yukarı