Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı'nı kazansaydı ne olurdu?

Mısır, Arap yarımadası ve kafkasyadan toprak alabilirdik. Balkanlar ise düşündürücü.

2. Dünya Savaşı'na yine Almanya'nın yanında savaşa girerdi olacağı o.

Eğer 1. dünya savaşını kazansaydık zaten 2.dünya savaşını almanlar değil başka millet başlatırdı çünkü 2. Dünya Savaşı'nın asıl sebebi almanların imzaladığı versay anlaşmasının halkın üzerinde oluşturduğu baskı ve ekonomik kriz.

Mısır, Arap yarımadası ve kafkasyadan toprak alabilirdik. Balkanlar ise düşündürücü.

Kafkasyadan toprak alamazdık en fazla Batum zaten bolşeviklerle yaptığımız geçici ateşkes vardı yani savaşta karşımızda değillerdi.

Eğer 1. dünya savaşını kazansaydık zaten 2.dünya savaşını almanlar değil başka millet başlatırdı çünkü 2. Dünya Savaşı'nın asıl sebebi almanların imzaladığı versay anlaşmasının halkın üzerinde oluşturduğu baskı ve ekonomik kriz.

1. Dünya Savaşı'ndan Almanlar galip çıksa da yine Fransa'yi işgal ederlerdi fark etmezdi, Hitler başta olduğu sürece yine aynı senaryo gerçekleştirdi hatta daha kötü olurdu. 1. Dünya savaşının gazı ile bütün dünyaya savaş açardı alamanlar ve Osmanlı da yine almanların yanında yer alırdı.

Ben çok iyimser değilim şöyle düşünüyorum savaşı kazanan Almanya Avrupa'yı kendi topraklarına eklerken Osmanlı sadece mevcut topraklarını elinde tutabilirdi çünkü gerçekçi olalım o yıllarda Osmanlı teknoloji olarak çok gerideydi ve üstüne o dönemin sovyetleride Osmanlı'nın fazla ilerlemesini istemezdi kendine tehdit görürdü. Buna ek olarak da ileride Osmanlı'nın başına yavuz sultan Selim ya da Fatih Sultan Mehmet gibi akıllı tuttuğunu koparan bir padişah geçse eminim ki günümüzde çok gelişmiş bir Osmanlı olurdu.

1. Dünya Savaşı'ndan almanlar galip çıksa da yine Fransa'yi işgal ederlerdi fark etmezdi, Hitler başta olduğu sürece yine aynı senaryo gerçekleştirdi hatta daha kötü olurdu. 1. Dünya Savaşı'nın gazı ile bütün dünyaya savaş açardı alamanlar ve Osmanlı da yine almanların yanında yer alırdı.

Yalnız Hitler 1. dünya savaşında yoktu. Almanlar kazanmış olacağından dolayısıyla hiçbir zaman başta olmayacaktı.

Son düzenleme:
Yalnız Hitler 1. dünya savaşında yoktu. Almanlar kazanmış olacağından dolayısıyla hiçbir zaman başta olmayacaktı.
1. Dünya savaşında Hitler sadece askerdi, başa geçişi ve partiyi kurup lider olması ayrı hikaye. Almanya nin savaşı kazanması n*zi partisinin kurulmasını ve Hitlerin yükselişini arttırabilirdi de. N*zi partisinin yükselişi ve Almanyanın asıl savaşa girme sebebi zaten ırkçılık. 1. Dünya savaşını kazanmaları alman ırkçılığını daha çok atesleyebilirdi de.

Amerika Rusya ile savaşmak yerine Rusya ile birlikte Almanya ve Japonya karşısında cephe alıyorsa bi düşünmek lazım... Almanya nin 1. Dünya savaşından galip çıkması bu durumu değiştirmez tersine gerilimi arttırırdı.

1. dünya savaşında Hitler sadece askerdi, başa geçişi ve partiyi kurup lider olması ayrı hikaye. Almanya'nin savaşı kazanması n*zi partisinin kurulmasını ve Hitler'in yükselişini arttırabilirdi de. N*zi partisinin yükselişi ve Almanya'nın asıl savaşa girme sebebi zaten ırkçılık. 1. dünya savaşını kazanmaları alman ırkçılığını daha çok atesleyebilirdi de.

Amerika Rusya ile savaşmak yerine Rusya ile birlikte Almanya ve Japonya karşısında cephe alıyorsa bir düşünmek lazım... Almanya'nin 1. Dünya Savaşı'ndan galip çıkması bu durumu değiştirmez tersine gerilimi arttırırdı.

Bakış açımız farklı ben kesinlikle savaşı kazanan alman imparatorluğunun Hitler gibi birine zemin hazırlacağını düşünmüyorum. Sovyet'ler ise o dönemin en güçlülerinden biriydi almanlara karşı savaşmıştı başlıktaki seneryodan varsayım yapıyorsak sovyetlerde yenilmiş olacaktı haliyle bu durumda Almanya'ya sorun çıkaramazdı. Sadece Osmanlı'nın başını ağrıtırdı Orta Doğu'da.

Bakış açımız farklı ben kesinlikle savaşı kazanan alman imparatorluğunun Hitler gibi birine zemin hazırlacağını düşünmüyorum. Sovyet'ler ise o dönemin en güçlülerinden biriydi almanlara karşı savaşmıştı başlıktaki seneryodan varsayım yapıyorsak sovyetlerde yenilmiş olacaktı haliyle bu durumda Almanya'ya sorun çıkaramazdı. Sadece Osmanlı'nın başını ağrıtırdı Orta Doğu'da.

1. Dünya savaşında dahi almanlar da ırkçılık vardı, Türk subaylara üst perdeden bakıyorlardı. 1. Dünya savaşını kazanan Almanya belki 2. Dünya Savaşı'na hiç girmezdi belki 2. Dünya Savaşı'ndan da galip çıkarlardı ama elinde sonunda nazi partisi yönetimi ele geçirirdi, 2. Dünya savaşında etkin rol oynamayan Hitler ve nazi Almanya'si ilerisi için daha tehlikeli olabilirdi, mesela alman mühendistler Amerika'ya kaçmaz ve soğuk savaşta Almanya'nin nükleer güç olmasını ve 3. Dünya savaşını baslatmasina da sebep olabilirdi.

Alman mühendislerin mesela oppenheimer :d amerikaya kaçmasını sebebi almanyanin savaşı kaybetmesi. 2. Dünya savaşını kaybetmemiş Almanya nükleer güç olurdu bu bir gerçek ve o yılda değişmeyecek tek şey Japon ve almanlarin ırkçı düşünceleri.

Osmanlı'ya Kafkaslardan bir iki toprak ve Büyük Britanya tarafından işgal edilen bir kaç Arap toprakları verilir. Mısır büyük ihtimal verilmezdi, verilse bile Süveyş Kanalını bize bırakmazlar. Almanlar ile 1. Dünya Savaşı sonlarında bile karşı karşıya gelip savaştık, onlar bize böyle bir şeyi bırakmazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı