1 yılda hiç temel olmadan derece yapılabilir mi?

O kadar yüksek seviye üniversiteler gerçekten çok iyi öğrenciler istiyor, son iki sene (aslında 1.5 sene falan herhalde de) çalışıp 60bine girdim. Aynı derecede bulunduğum bir arkadaşım da 30 yaptı şu anda diş okuyor. Yükselir alçalır ama 1.5 sene çalışmayla ilk 1.5'a girmek bence çok büyük bir hayal.

Başka üniversitede de bilgisayar okursunuz, ben şu an özel bir üniversitede %100 burslu bilgisayar mğhendisliği okuyorum mesela. Tabi siz 60 değil 30 yapsanız daha iyi olur.

O kadar yüksek seviye üniversiteler gerçekten çok iyi öğrenciler istiyor, son iki sene (aslında 1.5 sene falan herhalde de) çalışıp 60bine girdim. Aynı derecede bulunduğum bir arkadaşım da 30 yaptı şu anda diş okuyor. Yükselir alçalır ama 1.5 sene çalışmayla ilk 1.5'a girmek bence çok büyük bir hayal.

Başka üniversitede de bilgisayar okursunuz, ben şu an özel bir üniversitede %100 burslu bilgisayar mğhendisliği okuyorum mesela. Tabi siz 60 değil 30 yapsanız daha iyi olur.
Benim için hayal yani kısacası. Gerçekler acı oluyor ama bazen insanın elinden gelmiyor. Durum apaçık ortada.

Benim için hayal yani kısacası. Gerçekler acı oluyor ama bazen insanın elinden gelmiyor. Durum apaçık ortada.

İyi bir bilgisayar mühendisliği okumak için illa en iyi üniversiteye gitmene gerek yok(bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim). Bence kesinlikle pes etmemelisin. İlerleyeceğin alana yönelik hedeflerini belirlemelisin.

Hangi üniversitede okuyorsunuz hocam?

OBP'em 70 15k istiyom :D Seneye giricem düzenli çalışıyom en kötü mezuna kalır yaparım gibi.

Merhaba, bir kaç sualim olacak. 11. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Bu yıla kadar okulu hiç dikkate almadım ve bu yüzden kötü bi meslek lisesinde Makine CNC bölümündeyim. 9 ve 10. sınıf ortalamam 55-60'larda. Bu sene itibariyle üniversite hayali kurmaya başladığım için OBP'yi toparlamak adına sınavları da ciddiye aldım ve 11. sınıf ortalamam 90-95 civarı bitecek gibi duruyor. Fakat OBP 9 ve 10. sınıfı ciddiye almadığım için 73-75 olacak gibi. YKS sıralamamı fazlasıyla etkileyeceği için sonda sorduğum soruya realist bi cevap verirseniz sevinirim.

Mezun olduktan sonra işim hazır ama ben makine mesleğini sevmiyorum, pis ve yorucu geliyor. Bende biraz düşündüm ve endüstri mühendisliği bölümünü okumaya karar verdim. Makine derslerinde öğrendiğim bilgiler ve programlar endüstri mühendisliğini okurkende mezun olduktan sonra da işime yarayacakmış.

Meslek lisesinde olduğum için sayısal dersleri görmüyorum, kısacası temelim bile olmadığı için Aktif Matematik kitabını alarak ilk 12 konudan başlayacağım. Mezuna kalacağım için 2 sene çalışma fırsatım olacak. Bu 2 senenin 1 senesi(12.sınıf) staj yaparak çalışacağım. Yani 12. sınıfta aşırı soru ve deneme çözecek vaktim olmayacak, daha çok konuları bitirmeye çalışacağım. Mezuna kaldığım senede daha az çalışmak zorunda kaldığım staj senesindeki bolşluğu doldurmaya çalışıp bol denemeler, sorular çözerek konuları da bitirmiş olacağım.

Bunları da hesaba katarsanız bu zaman aralığında sıfırdan 73-75 OBP ile nasıl bi sıralama yaparım?

NOT: Hedefim sayısal ilk 40 bin

Geri
Yukarı