20 bin TL telefon tavsiyesi

Bütçe
20.000 TL
Mi 11 Ultra eski bir cihaz ve TR garantili olmadığı için direkt eliyorum.

S23 FE kenar çerçevelerinin kalın olması, FE serisi olduğu için bazı özelliklerinin kısılmış olması, Vapor-chamber olsa da uzun süreli oyun kullanımına uygun olmaması, kutu içeriği boş olduğundan ekstra masraf çıkarması ve bir oyuncu için hızlı şarjın elzem olmasından dolayı saf dışı kalıyor. Yoksa kamera ön planda olduğunda alınabilecek bir cihaz, ona lafım yok.

GT Neo 2 vakti zamanında güzel bir cihazdı ancak şu an alınmaz.

POCO F5 gayet iyi cihaz ancak X6 Pro çıktıktan sonra alınabilirliği azaldı.

Mesela F5 ile karşılaştırırsam; X6 Pro'nun F5'ten üstün olduğu noktalar:
  • Çerçeveleri daha ince.
  • 480Hz dokunma örnekleme hızında, 1.5k çözünürlük, Adaptive Sync destekli, 12bit renk derinliği sunan, Flow AMOLED ve daha parlak ekran.
  • Bluetooth 5.4
  • Ufs 4.0
  • LPDDR5X
  • 3 yıl Android, 4 yıl güvenlik güncelleme garantisi.
  • Dahili likit soğutma sistemi.
  • Kutudan direkt HyperOS ile çıkması.
  • 1 yıl daha yeni cihaz olması.
  • IP54 sertifikası.
  • F5'te 3725 mm^2 soğutma kanalı varken bunda 5000 mm^2 soğutma kanalı bulunması.
  • Parmak izi sensörü ekran içinde olması.
  • Fazladan 3.5mm kulaklık girişi yok olmaması bu sayede cihaza toz girişi daha az olur (tabii bu göreceli)
  • Son olarak en önemlisi fiyatının daha uygun olması.

X6 Pro'nun eksilerinin başında kamera paketi ve malzeme kalitesi geliyor bence. Onun dışında telefonu çok sık kullandığınız için batarya olarak pişman etmeyeceğini tahmin ediyorum.

Tüm bunlara ek olarak 10 aydır GT 2 Pro kullanıyorum. Gayet memnunum, ancak oyun için uzun süreli elden düşmeyecek şekilde kullanılırsa; işlemcisinin batarya verimsizliği nedeniyle sizi memnun etmeyebilir. Dilerseniz buradan GT 2 Pro'ya dair verdiğim detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mi 11 Ultra eski bir cihaz ve TR garantili olmadığı için direkt eliyorum.

S23 FE kenar çerçevelerinin kalın olması, FE serisi olduğu için bazı özelliklerinin kısılmış olması, Vapor-chamber olsa da uzun süreli oyun kullanımına uygun olmaması, kutu içeriği boş olduğundan ekstra masraf çıkarması ve bir oyuncu için hızlı şarjın elzem olmasından dolayı saf dışı kalıyor. Yoksa kamera ön planda olduğunda alınabilecek bir cihaz, ona lafım yok.

GT Neo 2 vakti zamanında güzel bir cihazdı ancak şu an alınmaz.

POCO F5 gayet iyi cihaz ancak X6 Pro çıktıktan sonra alınabilirliği azaldı.

Mesela F5 ile karşılaştırırsam; X6 Pro'nun F5'ten üstün olduğu noktalar:
  • Çerçeveleri daha ince.
  • 480Hz dokunma örnekleme hızında, 1.5k çözünürlük, Adaptive Sync destekli, 12bit renk derinliği sunan, Flow AMOLED ve daha parlak ekran.
  • Bluetooth 5.4
  • Ufs 4.0
  • LPDDR5X
  • 3 yıl Android, 4 yıl güvenlik güncelleme garantisi.
  • Dahili likit soğutma sistemi.
  • Kutudan direkt HyperOS ile çıkması.
  • 1 yıl daha yeni cihaz olması.
  • IP54 sertifikası.
  • F5'te 3725 mm^2 soğutma kanalı varken bunda 5000 mm^2 soğutma kanalı bulunması.
  • Parmak izi sensörü ekran içinde olması.
  • Fazladan 3.5mm kulaklık girişi yok olmaması bu sayede cihaza toz girişi daha az olur (tabii bu göreceli)
  • Son olarak en önemlisi fiyatının daha uygun olması.

X6 Pro'nun eksilerinin başında kamera paketi ve malzeme kalitesi geliyor bence. Onun dışında telefonu çok sık kullandığınız için batarya olarak pişman etmeyeceğini tahmin ediyorum.

Tüm bunlara ek olarak 10 aydır GT 2 Pro kullanıyorum. Gayet memnunum, ancak oyun için uzun süreli elden düşmeyecek şekilde kullanılırsa; işlemcisinin batarya verimsizliği nedeniyle sizi memnun etmeyebilir. Dilerseniz buradan GT 2 Pro'ya dair verdiğim detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hocam cidden tam da yeni konu açmayı düşünüyordum POCO F5 ile X6 Pro arasında hangisi alınır diye. Çok teşekkürler tüm sorularıma yanıt buldunuz. Yani POCO F5 alırsam X6 Pro almadığım için pişman olurum mu diyorsunuz, bir de öyle sorayım.

@Lucius717 Note 8 Pro'daki G90T ile X6 Pro'daki 8300 arasında CPU'da %150, GPU'da ise %600 güç farkı var.
Aradaki güç farkını kucumsemek doğru olmaz, 8300'ün günümüzde en yüksek grafikte bile açamayacagi oyun yok.
Yani Note 8 Pro'nun islemcisini begenmeme sebebiniz MediaTek'in oldugu icin değil, eski ve güçsüz bir SoC olması.

@Lucius717 Note 8 Pro'daki G90t ile X6 Pro'daki 8300 arasında CPU'da %150, GPU'da ise %600 güç farkı var.
Aradaki güç farkını kucumsemek doğru olmaz, 8300'ün günümüzde en yüksek grafikte bile açamayacagi oyun yok.
Yani Note 8 Pro'nun islemcisini begenmeme sebebiniz MediaTek'in oldugu icin değil, eski ve güçsüz bir SoC olması.

Biliyorum hocam eski olduğunu ancak işte çekincelerim var. Overheating ve battery sorunları olur mu diye çekiniyorum biraz ondan F5 almayı düşünüyordum ancak güzelce açıkladığımız için kafama tekrar girdi konu.

@Lucius717 batarya sorunu yaşamanıza imkan yok. Dimensity 8000 serisi bu konuda fazlasıyla başarılı, 8300 de Snapdragon 8+ Gen 1 gibi isimlerden verimli.
Overheating içinse oyunda her SoC ısınır ama MediaTek'in kronik bir sorunu yok, yani gerektigi kadar isinir. Muhtemelen 7+ Gen 2 ile benzer sıcaklıklarda çalışırlar.
Kaldı ki F5 de X6 Pro da affedersiniz hayvan gibi Vapor Chamber yani buhar odası sogutmalara sahipler.
Bunca şeyle ısınma sorunu yaşamak için size gelen cihaz sorunlu olmalı.

@Lucius717 batarya sorunu yaşamanıza imkan yok. Dimensity 8000 serisi bu konuda fazlasıyla başarılı, 8300 de Snapdragon 8+ gen 1 gibi isimlerden verimli.
Overheating içinse oyunda her SoC ısınır ama MediaTek'in kronik bir sorunu yok, yani gerektigi kadar isinir. Muhtemelen 7+ gen 2 ile benzer sıcaklıklarda çalışırlar.
Kaldı ki F5 de X6 Pro da affedersiniz hayvan gibi Vapor chamber yani buhar odası sogutmalara sahipler.

Hocam açıklamalarınız için çok teşekkür ederim yeni bir konu açmaktansa size sormak istiyorum. Note 8 Pro'dan geçiş yapacağım bu telefona. Performans ve pil yönünden çok daha iyi verim alacağıma şüphem yok ancak ekran ve kamera beni mutlu eder mi? Hani Note 8 Pro bilirsiniz o zamanın orta segment bir telefonuydu şimdiki nesiller kadar ahım şahım olmasa da bana yeterli geliyor çoğu noktada ki çok nadir fotoğraf çekerim/çekilirim. Fikirlerinizi merak ediyorum.

@Lucius717 batarya sorunu yaşamanıza imkan yok. Dimensity 8000 serisi bu konuda fazlasıyla başarılı, 8300 de Snapdragon 8+ gen 1 gibi isimlerden verimli.
Overheating içinse oyunda her SoC ısınır ama MediaTek'in kronik bir sorunu yok, yani gerektigi kadar isinir. Muhtemelen 7+ gen 2 ile benzer sıcaklıklarda çalışırlar.
Kaldı ki F5 de X6 Pro da affedersiniz hayvan gibi Vapor chamber yani buhar odası sogutmalara sahipler.

Teşekkür ederim X6 Pro geldi ve çok hoşuma gitti. Kamera loş ışıklı canlı müzikli bir kafede bile tatmin etti açıkçası.

Son düzenleme:
Hocam açıklamalarınız için çok teşekkür ederim yeni bir konu açmaktansa size sormak istiyorum. Note 8 Pro'dan geçiş yapacağım bu telefona. Performans ve pil yönünden çok daha iyi verim alacağıma şüphem yok ancak ekran ve kamera beni mutlu eder mi? Hani Note 8 Pro bilirsiniz o zamanın orta segment bir telefonuydu şimdiki nesiller kadar ahım şahım olmasa da bana yeterli geliyor çoğu noktada ki çok nadir fotoğraf çekerim/çekilirim. Fikirlerinizi merak ediyorum.

Teşekkür ederim X6 Pro geldi ve çok hoşuma gitti. Kamera loş ışıklı canlı müzikli bir kafede bile tatmin etti açıkçası.
Merhaba bir kaç aydır kullanıyorsunuz sanırım telefonu. Şarj durumu nasıl internette hızlı bitiyor söylentileri dönüyor. Sizde bu gibi sıkıntılar oldu mu?

Merhaba, 20 bin civarı bir bütçem var. Genel anlamda oyun oynayan bir insanım ve telefonu çok sık kullanıyorum. Hatta yeni Genshin Impact'a başladım. Şu anda en düşük ayarlarla Note 8 Pro da oynuyorum ancak iyi bir telefon almak istiyorum.

Aklımdan geçen telefonları söyleyeyim siz de fikirlerinizi belirtebilirsiniz, şimdiden teşekkürler.

POCO F5: Bu telefon performans bakımından içime sindi ancak birçok kişi kameradan feragat edilmiş olduğunu ve sadece oyun için alınabileceğini söyledi.
Mi 11 Ultra: Bunu bir arkadaşım önerdi daha bakmadım.
Samsung S23 FE: Ekran ve çerçeve içime sinmedi.

Oyun oynayacaksanız POCO X6 Pro tabii ki.

Geri
Yukarı