6 yıllık kiracı nasıl çıkartılır?

Sen benim anlatmak istediğim mantığı anlamamışsın, doğada ahşaptan bir ev yapabilirsin ağacı kesersin doğrarsın ve sonuç olarak ev çıkar senin kendi emeğine doğadan alarak ürettiğin bir şey, evet bunu devletler sınır belirlemek ve kendi kurallarına kanunlarına uygulamak adına yaptıkları bir şey fakat bu devletin temeline indiğin zaman vatandaşların toprak sahibi olması bana saçma geliyor. Çünkü bak bu kısmın altını çiziyorum sen toprağa üretmedin ya da oluşturmadın ya da emek verip ortaya çıkartmadın senin atalarının o toprak üzerinde yaşaması onlara ait olduğu anlamına gelmez ha devlet olarak o devlete ait olduğu anlamına gelebilir bu konuda sıkıntı yok çünkü devlet dediğimiz şey aslında vatandaşların oluşturduğu bir şey ve yukarıda da belirttiğim gibi sınırlarını ve kanunlarını belirlemek amacıyla oluşturduğu bir şey, zaten devlet denilen kavramın ortaya çıkışı biçimi fikir ayrılığından oluşan bir şey bu kadar devlet varsa günümüzde bunların hepsi birbirlerinden farklı düşünüyor farklı kanunlara sahip oldukları için ortaya çıkıyor. Fakat yine cümlenin başına dönüyoruz tekrara düşüyoruz yine, senin ataların benim atalarım ya da atalarımız diye bütün herkesin notalarını kastederek söyleyeyim bunu onlar toprak üretmedi kapitalizm demek gördüğün her şeye sahiplenmek ve onu daha sonra satmak demek değildir, senin mantığından yola çıkarsak o zaman benim kendi satın almış olduğum toprağın altındaki her türlü hazine ve doğal kaynak bana aittir o zaman peki gerçekte öyle mi tabii ki de değil. Anlatmaya çalıştığım mantık buydu Adem'den sonra diyeyim ya da yeni yeni insansız canlıların oluştuğu şey diyeyim artık neye inanıyorsan onu bilmiyorum, bunların sonrasında gelen nesiller şu toprak benim şurası senin gibisinden paylaşmaları ve bizden sonraki gelecek olan nesilleri de bir bakıma oyun dışında bırakmak gibi bir şey bu. Ve birazcık bu konuda araştırma yaptığıma göre Grönland ve İsrail'de zaten bu düşünceye sahip. Özetle sen toprağın bir türevi olan kumdan cam üretip bunu satabilirsin çünkü ona sen emek verdin sen ürettin ortaya bir ürünü sen cikarttin, fakat toprak insanoğlundan önce bile vardı yani sen bunu atalarımızı da kastederek söylüyorum sırf orada doğdu büyüdü diye o toprağa sahip olduğu anlamına gelmez orada barındığı anlamına gelir, bunu anlatmamın sebebi şu an günümüzdeki bu daire ya da ev konusundaki sorunların üst üste birikip patlamasının temel sebeplerinden bir taneside bu.
Bir kısımda aynı şeyi söylüyoruz zaten aslında. Benim dedemin oturduğu toprağı kimse sana vermez. Zaten kazı yapma ülkelerinde çoğunda yasak. Sen o toprağa mülk dikme vb. hakları alıyorsun. Benim atamın barındığı toprak, o devletin elinde olduğu sürece satın alma hakkına sahibim. Yani kimse bu zamanda hiç bir toprağı zaten öyle alamıyor. Diğer nesiller konusunda ise kimse kimsenin umurunda değil dostum. Zaten şu anda bu sebeple eskisi kadar savaş dönmüyor. İnsanlar toprak fethetmeye falan çıkamıyor. Çünkü her şeyin bir kuralı var artık, savaşların bile. Eskiden insanlar barınabileceği en iyi yerler için savaş verirdi ve orayı aldıklarında onun olurdu. Ama şuan ise bir toprağı almaya çalışırsan, diğer ülkeler sana yaptırım uygular. Çünkü sınırlar bir kere çizildi. Ve bir savaş nedeni olmadığı sürece çizilmeyecek. Din konusunda ise Elhamdülillah Müslümanım. Senin toprak dediğini ben yapmadım diye ben alamıyorsam, dünyada kimse bir yere bir şey dikemez. Herhangi biri senin evinin önüne istediğini yapamıyorsa, toprağın sahibi de Allah ise kimse onun mülkünün üstüne bir şey dikemez. Bu konuyu tartışmak biraz saçma olacak ve uzayacak dostum. Sen fikrini beyan ettin, ben kendi fikrimi söyledim. Hayırlı günler. 😇

Geri
Yukarı