Kiracı hakları

Hata sizde. Bu devirde tanımadığın insana iyilik yapmayacaksın. Köpek gibi davranıp azarlayacaksın. Bizim millet en iyi bundan anlıyor.
Devlet malesef yüzsüz kiracıyı korur böyle bir durumda, artık böyle şeyler de kar etmiyor, bir akrabamız kiraya verdiği dairesinde bu durumu bizzat yaşadı.

Kiracı kendisi çıkmak istemediği sürece ev sahibi çıkartmak hiçbir şey yapamaz. 10 yıl geçmeden dava açıp kiracıyı evden çıkaramıyor.
Böyle bir şey nasıl oluyor acaba ? Kira kontratı süresi boyunca çıkmama hakkı var ancak kontrat bittikten sonra 2 ay sonrasında çıkmak zorundalar.

Türkler.

Türkler...

Kızmayın ama aklıma bu video geldi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kiracı kendisi çıkmak istemediği sürece ev sahibi çıkartmak hiçbir şey yapamaz. 10 yıl geçmeden dava açıp kiracıyı evden çıkaramıyor.
Hocam kirayı da mı yükseltemez?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Benim de zaten bu geldi.

Olaya bakın, az evi kiracıya verdik. Bir buçuk ay önce bize dediler ki mutfağı yaptırın, taşınalım iyi hoş tamam dedim. Sonuçta kendi evime yatırım 3 aylık kira peşin verdiler ama mutfak o kiranın 2 katı tuttu, neyse cebimden ödedim. O da güzel sonra her gün şu eksik diye diye her şeyi değiştiler evin onları da ödedim, bak yine sorun yok ama acayip yoruldum bu olaydan. O kadar tadilat yaptım, kirada pazarlık yaptılar uyguna tuttular. Ben o kadar para harcadım kira yine aynı şu anki hali evin en az 1500 TL ama ben 1000 TL'ye veriyorum. Her şey iyi güzel dediklerini yaptırdım, ettirdim şimdi gelmiş diyor ki bana ayın 1 ine 9 10 gün kaldı 9 10 gün parası 100 TL verim kirayı ayın 1'inde başlat, ben 1 aydır kira günün başlatmadım tadilat bitsin hak geçmesin diye ama gelmiş diyor ki bana 10 gün için 100 TL verim 30 günü 3'e böl 10 gün eder 1000 TL'yi 3'e böl 300 küsur bir şey eder uyanık mı sanıyor kendini, anlamadım. Ona yok dedim, şimdi gelmiş diyor ki 2-3 gün temizlik sürer temizlik bitsin öyle başlatalım günü. Nerden verdim evi bir akıl verin olaya baksanıza ama :D. 10 bin TL'ye yakın masraf yapıldı ama kira bedeli aynı.
O ne ki?
Biz kiraya verdik.
4 kişiden 4'ü de sorunlu kişilerdi.
En son annemler dayanamayıp sattı.

Eve bakarken söyleyecekti eksiklerini. Herşeyi kendi cebinizden ödemişsiniz ve üstüne kira ücretini indirmişsiniz. Çok yüz vermeyip başta tavrınızı koyacaktınız bu durumda yapacak birşey olduğunu sanmıyorum adam resmen dalga geçiyor seninle.

Kira kontratındaki yıllık artış yüzde maddesine ne yazdıysanız maksimum o kadar artırabilirsiniz. Genellikle bu yıllık tüfe oranı kadardır.

1500 yapamaz mı? Yapamıyorsa arkadaşa tavsiyem tadilatları yapmayı bıraksın. Kirayı da ne kadar arttırabiliyorsa arttırsın.
Ben kira kontratındaki miktarı bilmiyorum. Eğer kiradaki anlaşma fiyatı 1500 tl ise isteyebilir. Kiracı hiçbir şey diyemez. Resmi olarak 1500 tl ye imza attı çünkü. Bu hayatta sözlerin değeri sorun yaşayıncaya kadar. Pisliklik yapıp 1500 ya da defol deme hakkına sahip.

Geri
Yukarı