Dil öğrenmek neden çok zor?

İsteyerek yaparsan olmaz, yani en azından benim için olmuyor. Maruz kalman lazım dile ama oturup kelime de not almazsın. Tavsiyem İngilizce konuşmalı Türkçe alt yazılı hikayeli oyun oynaman çünkü oyunlar seni evrenlerine daha çabuk sokar ve dizi-filmlerin aksine ilerleyebilmek için anlamak zorundasındır. Ve yine onların aksine anlamak için çabaladığında kaldığı yerden devam etmenin üzerine seni ödüllendirir de. Fakat burada kilit kelime maruz kalmak. Kendinle sürekli İngilizce konuşmaya çalış, maruz kal ve beynin o kelimelere alışsın.

Buna okeyim ama yukarıda bahsettiğim sorun devam ediyor. Bildiğim kelimeleri kullanarak cümle türetemiyorum. Tıkanıyorum. Yeni bir şeyler öğrenirkende çok zorlanıyorum. Yani o öğrendiğim şeyi sürekli tekrar edebilmek mağruz kalabilmek imkansız.

Buna okeyim ama yukarıda bahsettiğim sorun devam ediyor. Bildiğim kelimeleri kullanarak cümle türetemiyorum. Tıkanıyorum. Yeni bir şeyler öğrenirkende çok zorlanıyorum. Yani o öğrendiğim şeyi sürekli tekrar edebilmek mağruz kalabilmek imkansız.

Cümle kapılarını öğrenmeyi denedin mi? Yani öğelerle ayırmaktan bahsediyorum, özne nerede olmalı yüklemi nereye koymalısın bunları biliyor musun?

İngilizceyi ben yabancı insanlarla konuşarak öğrenmiştim böyle bir imkanın varsa bu şekilde öğrenebilirsin.
Almanca'yı ise okulda alıştırma kağıtları ile adım adım öğrenmiştim. Belirli aralıklarla öğrendiğim şeyleri kullanarak paragraflar yazıyordum.

Cümle sistemi özne yüklem nesne zarf tamlayıcısı yer tamlayıcısı zaman şeklindeydi buna göre cümleyi kurman gerekiyor buna yönelik alıştırmalar yapabilirsin ve İngilizce bilen biri varsa çevrende onunla İngilizce olarak konuşmayı denemekde işe yarar veya günlük hayatında İngilizce konuşmaya çalışmak.

Biliyorsan buna yönelik cümle kurmaya çalış ve kaç aydır İngilizce için çalışıyorsun.

Ve insanların bazıları gramer çalışmaya gerek yok deselerde onlara da çalış çalışmıyorsan.

1 aydır çalışıyorum. Ama çok verimli çalışıyorum diyemem. Karşılaştığım kelimeleri not alıp onlar üzerinden cümleler kuruyorum. Minik günlük tarzı notlar yazıyorum.

Grammer çalışmaya hiç girişmedim. Takip ettiğim veya aldığım bir eğitim serisi de yok. Eğer burayı takip et dediğiniz bir yer varsa çok makbule geçer.

Cümle sistemi gramerları biliyorsan cümleyi türetemiyorsan işin pratik yapmakda oldunu düşünüyorum ben.

1 aydır çalışıyorum. Ama çok verimli çalışıyorum diyemem. Karşılaştığım kelimeleri not alıp onlar üzerinden cümleler kuruyorum. Minik günlük tarzı notlar yazıyorum.

Grammer çalışmaya hiç girişmedim. Takip ettiğim veya aldığım bir eğitim serisi de yok. Eğer burayı takip et dediğiniz bir yer varsa çok makbule geçer.

İngilizce 1 ayda zaten öğrenmek imkansız gibi çok çabuk vazgeçeceksin gibi. Ve gramer öğrenmen lazım tenseler falan ben gitmek demek yerine ben gidiyorum demen lazım.

Cümle kapılarını öğrenmeyi denedin mi? Yani öğelerle ayırmaktan bahsediyorum, özne nerede olmalı yüklemi nereye koymalısın bunları biliyor musun?

Özne yüklem ve nesne şeklinde cümlelerde sorunum yok. Ama bu cümle 5-6 kelimeyi aştıktan sonra benim için imkansız hale geliyor mesela şu cümle benim için zor; (also hariç tüm kelimeleri bildiğim halde)

1713635486889.png

Özne yüklem ve nesne şeklinde cümlelerde sorunum yok. Ama bu cümle 5-6 kelimeyi aştıktan sonra benim için imkansız hale geliyor mesela şu cümle benim için zor; (also hariç tüm kelimeleri bildiğim halde)

Eki Görüntüle 2174036

Bunun hangi yerinde zorlanıyorsun çevirisinde mi öznelerine falan mı ayıramıyorsun çünkü burada özne yüklen vb ayrılabiliyor.

Cümle sistemi gramerları biliyorsan cümleyi türetemiyorsan işin pratik yapmakda oldunu düşünüyorum ben.

İngilizce 1 ayda zaten öğrenmek imkansız gibi çok çabuk vazgeçeceksin gibi. Ve gramer öğrenmen lazım tenseler falan ben gitmek demek yerine ben gidiyorum demen lazım.

23 yaşındayım okulda gördüğüm temel eğitimler var. 8 yıldır yabancı dizi izliyorum. Bu sayede bazı popüler kalıp cümleleride öğrendim. Ama daha kompleks ileri seviyelere gidip bu dili kullanmak öğrenmek istiyorum.

Ama bu çalışmalarımda öğrendiğimi hissedemiyorum.

Eki Görüntüle 2174036

Cümleleri olduğu gibi parçalara ayır. Ve also ayrıca demektir.
-Small changes at Home (evdeki küçük değişiklikler)
-Can also make a huge difference (ayrıca büyük bir farka neden olabilirler)
Sonra bunları mantıklı şekilde aklından sırala, "ayrıca evdeki küçük değişiklikler büyük farklara sebep olabilirler"

Geri
Yukarı