Ev sahibi %25 zam üzeri istiyor

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
8 yıldır bir dairede oturuyoruz.
Kiramız 4500TL'ydi bugün ev sahibi aradı ve 13.500TL yapmak istedi.
Bizde 8 yıllık kiracıyız bunu yapamazsınız yasalara aykırı dediğimiz de "Yasalar kimin umurunda devletten bana ne ya ver ya çık" dedi sonra da size 3 ay veriyorum 3 ay içinde çıkmazsınız görüşeceğiz sizinle dedi yani tehdit ettiler.

Zaten geçen yıl kontrat yapmadan evde oturttu normalde geçen yıl 2023 Ocak ayı kiramız 1500TL'ydi resmi olarak kontratta yazan ama adam mart ayında bizi yanına çağırdı ve dedi ki "ara zam yapacağız size 1500 olan kirayı 4500 çekelim 2024 yılında da oturun o zamanda 6000-6500 yaparız sorun çıkmaz aramızda demişti bizde açıkca tamam dedik çünkü şu an çıkmaya kalksak bütün masrafları ile en az 70-80 bin TL para lazım.

Ve resmi kiramız gözüken 1500TL'ydi ancak biz bir de arkadan ev sahibinin kardeşine 3000TL para atıyorduk yani ev sahibi bir nevi vergi kaçakçılığı yaptı çünkü resmi olarak gözüken ev fiyatından vergi veriyordu

Bugünde bunları söylediğimiz de öyle bir şey yapmadık kanıtla diyor.
Benim bütün banka dokümanlarım var iki kardeşine ayrı ayrı attığım paralar tehdit var evimden çıkın diyor %100'den fazla zam yapıyor bu kişiyi nereye ve nasıl şikayet edebiliriz ve bir sonuç alabilir miyiz?

Biz 6500-7000TL'ye okeyiz verelim diyoruz istemiyoruz sabah bankasına parayı attık bize geri yolladı istemiyorum para 3 ay içinde çıkın kira vermeyin diyor.

Ancak kira vermezsek biz suçlu duruma düşeceğiz ayrıca evde %100 engelli yatağa bağımlı yaşlı bir hastamız var bunu söylediğimiz halde hastaneye yatırın beni ilgilendirmez diyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi anladığım şu sizin eski sözleşmeniz varmış sonra yenilemişsiniz ve 1500₺+ el altından 3000₺'ye anlaşmışsınız. Ev sahibinizde bunu 13500₺ yapmak istiyor. Bu durumda bir yere şikayet etmenize gerek yok siz 1500₺ kiranızı+ iyi niyetli iseniz 3000₺'lik el altından parayı yine verin(bunu vermek zorunda değilsiniz) ve 1500₺'yi(yani sözleşmede yazan) kira diyerek IBAN hesabına gönderin sonra size o parayı iade etmiş etmemiş önemli değil. Zam dönemi geldi ise kanuni olan %25'lik zammı yani 1500+%25 1875₺'yi hesabına yatırın ve yine kira olarak gönderin. Kanuni hiçbir hakkı yok bu durumda ama kanuni hakkı olmaması sizi, babanızı veya ailenizden birini bir köşede ağzınızı burnunuzu dağıtamayacağı, afganlara bıçaklatamayacağı vb. anlamına gelmez. Kısaca bu yola girecekseniz olabilecekleri göz önüne almanızı öneririm. Ha bu tacizleri abartırsa gidin polise amir zaten onu da çağırır konuşturur arayı bulur.

Allah yardımcınız olsun hocam bence derhal bir avukata danışın ve gerekirse adli işlem başlatın üstelik vergi kaçakçılığı durumuda var ve bu sizin şansınıza merak etmeyin sana niye şimdiye kadar ödedin diyemezler çünkü ortada tehdit var.

5 yıl dolunca kira tespit davası açabiliyor ev sahibi. Hali ile eğer piyasa yani oturduğunuz yere göre kiranız çok düşük ise mahkeme araştırır ona göre bir artış yapar ama tam tamına değil ama bir artış yapar. Belki misal evler 15'e gidiyorsa 12-13 falan ( tahmini tam bilemem) yapabilir belki biraz daha düşük çünkü 2 tarafı da gözetiyor
Ancak bu mahkeme süresi dahil geçen sürede bu karar çıkarsa diyelim toplam 10 ay sürdü. Siz o 10 ayın parasını verilen yeni tutara göre de ödemek zorunda kalıyorsunuz. Farkını. Mevcut 4500 verdiyseniz üstünü X 10 ay şeklinde. Sonra yeni belirlenenden devam ediyorsunuz.

Evet %25 devam ediyor ancak bu davayı açarsa ve kazanırsa hem bu farkı ayrıca mahkemeyi de kazanırsa avukat ve mahkeme masraflarını da size ödetebilir.

Eğer üstte yazdıklarımda bir yanlışlık varsa bilen düzeltsin ama benim de başıma geldiği için uzun araştırmalar sonucu öğrendim bunları. Bizi de aynı dava ile uğtaştıracaklardı. Sonra evi sattılar. Satılınca yeni ev sahibinden 6 ay aldık ve kira zammı yapmayacağımı söyledim kabul etti 6 ay sonunda çıktık.

Piyasaya göre çok düşükse benim tavsiyem biraz daha makul bir seviyeye çıkmaya çalışın. Çünkü dava açtığı takdirde hemen olmasa da uzun vade de sizi daha çok sıkıntıya sokar büyük borca girersiniz.

Tam bilgi için ise bence bir avukata da danışın derim.

Ev sahibiyle anlaşmaya çalış öbür seçenekler işkenceye döner uzun süreli huzursuzluk yaratır. Eğer orta bir noktada anlaşamazsanız da farklı bir eve geçmeniz en doğrusu olur.

Vallahi benim de 2 tane kiracım var. İkisi de 4 bine oturuyordu diğerini 12 bin TL yaptık sorun yok dedi ama polis adama gelince. O kadar artıramazsın yapamazsın sizi şikayet ederim falan dedi. Bende ya sen o evden çıkarsın ya da paşa paşa ödersin dedik. Tekrar şikayet konusu açtı bende o zaman memlekete geliyorum seninle güzelce konuşcam ben dedim akşamına bana süre ver ev arıyorum dedi ve sağ olsun çıktı mahkeme işleri çok uzun sürdüğü için uğraşırım dersen sana kalmış.

Hocam şimdi sizin kontratınız var mı anlamadım? adam size ''şu kadar verin 2024'te de oturun'' dediğinde imzaladınız mı herhangi bir belge karşılıklı olarak?

Eğer sözleşmeniz halihazırda varsa sizi evden çıkartamaz, en fazla dava açabilir. Ki bu tarz davalarda da devlet kiracının yanında zaten, haksız olan da ev sahibi burada. İfadenizde ev sahibinin ''devletten bana ne'' dediği yeri de belirtirseniz ek olarak iyi olur. Ancak kontrat bitmişse sizi evden çıkartabilir yani, sonuçta artık oranın kiracısı sayılmazsınız.

Hocam şimdi sizin kontratınız var mı anlamadım? adam size ''şu kadar verin 2024'te de oturun'' dediğinde imzaladınız mı herhangi bir belge karşılıklı olarak?

Eğer sözleşmeniz halihazırda varsa sizi evden çıkartamaz, en fazla dava açabilir. Ki bu tarz davalarda da devlet kiracının yanında zaten, haksız olan da ev sahibi burada. İfadenizde ev sahibinin ''devletten banane'' dediği yeri de belirtirseniz ek olarak iyi olur. Ancak kontrat bitmişse sizi evden çıkartabilir yani, sonuçta artık oranın kiracısı sayılmazsınız.
sözleşme 1500TL üzerinde var 3000TL el atından aldırttı bize 2023 Mart ayında dedi ki bildiğiniz üzeri enflasyon çok arttı kiranızda çok düşük 1500TL dedi (haklı çok düşük bir rakam biz burada ona hak veriyoruz)
3000'de abimin hesaba atın toplam 4500TL olsun sözleşme 1500 olarak kalsın dedi
2024 yılında da yeni bir sözleşme yaparız 6000-7000TL arası dedi sizde bizde mutlu oluruz dedi

sözleşme 1500TL üzerinde var 3000TL el atından aldırttı bize 2023 Mart ayında dedi ki bildiğiniz üzeri enflasyon çok arttı kiranızda çok düşük 1500TL dedi (haklı çok düşük bir rakam biz burada ona hak veriyoruz)
3000'de abimin hesaba atın toplam 4500TL olsun sözleşme 1500 olarak kalsın dedi
2024 yılında da yeni bir sözleşme yaparız 6000-7000TL arası dedi sizde bizde mutlu oluruz dedi
Önceden 1500tl olarak anlaştığınız sözleşme ne zaman bitiyor peki?

5 yıl dolunca kira tespit davası açabiliyor ev sahibi. Hali ile eğer piyasa yani oturduğunuz yere göre kiranız çok düşük ise mahkeme araştırır ona göre bir artış yapar ama tam tamına değil ama bir artış yapar. Belki misal evler 15'e gidiyorsa 12-13 falan ( tahmini tam bilemem) yapabilir belki biraz daha düşük çünkü 2 tarafı da gözetiyor.
Ancak bu mahkeme süresi dahil geçen sürede bu karar çıkarsa diyelim toplam 10 ay sürdü. Siz o 10 ayın parasını verilen yeni tutara göre de ödemek zorunda kalıyorsunuz. Farkını. Mevcut 4500 verdiyseniz üstünü X 10 ay şeklinde. Sonra yeni belirlenenden devam ediyorsunuz.

Evet %25 devam ediyor ancak bu davayı açarsa ve kazanırsa hem bu farkı ayrıca mahkemeyi de kazanırsa avukat ve mahkeme masraflarını da size ödetebilir.

Eğer üstte yazdıklarımda bir yanlışlık varsa bilen düzeltsin ama benim de başıma geldiği için uzun araştırmalar sonucu öğrendim bunları. Bizi de aynı dava ile uğtaştıracaklardı. Sonra evi sattılar. Satılınca yeni ev sahibinden 6 ay aldık ve kira zammı yapmayacağımı söyledim kabul etti 6 ay sonunda çıktık.

Piyasaya göre çok düşükse benim tavsiyem biraz daha makul bir seviyeye çıkmaya çalışın. Çünkü dava açtığı takdirde hemen olmasa da uzun vade de sizi daha çok sıkıntıya sokar büyük borca girersiniz.

Tam bilgi için ise bence bir avukata da danışın derim.

Oturduğumuz bölgede ortalama kira fiyatı 10-15 bin arası ama şöyle bir fark var oturduğumuz yer bursanın en gözde yeri olmaya başladı en yeni kent olma yolunda zaten son 5 yılda binlerce yeni bina yapıldı yani yeni bir yerleşim yeri daha öncesi dağlık ormanlı bir yerdi burası buraya ilk gelen bizdik 8 yıl önce in cin top oynuyordu elektrik direği dahi yoktu koskoca 40 dairelik site de 2 kişi oturduk kapıcı ve biz

Şimdi değerlendi bütün iş adamları buraya akın edince her yer ev olunca kiralarda arttı şu an 10-15bin TL olan evlerin hepsinde havuz, spor salonu güvenlik oyun alanı kapıcı yani aklınıza gelebilecek her özel imkan var ancak bizim dairede sadece açık otopark var başka da bir şey yok kapıcı bile yok ve biz ayda 700TL aidat veriyoruz havuzlu spor salonlu dairelerin aidatı 500TL :D ben burada bitiyorum işte ev 140 M.2 tamam büyük 3+1 falanda yani en basit karşımızda daire boş 12, 800TL istiyorlar havuz var spor salonu var özel güvenlikli 7/24 kamerayla falan izliyorlar güvenlik en üst düzeyde ve 550 aidat + 12, 800TL bizim dairede sadece açık otopark var herhangi bir özel hizmet yok ve 13,500 + 700TL aidat size hangisi mantıklı geliyor?

Ha şimdi bize o zaman karşı daireye geç diyenler olabilir tabii geçebiliriz ancak depozito o bu şu derken en azından toplu bir paraya ihtiyacımız var şu an ve bizim toplu bir paramız yok olsa 1 saniye durmayacağız bu evde zaten bir birikim olsa toplu paramız olsa direkt evi kiralayıp her şeyini verip boya badana neyse yapıp geçeceğiz de yok işte.

Önceden 1500tl olarak anlaştığınız sözleşme ne zaman bitiyor peki?
Mart 10 yani 9 gün sonra

Yeni konular

Geri
Yukarı