Ev sahibi %25 zam üzeri istiyor

Mart 10 yani 9 gün sonra
Sözleşmeniz bittiğinde ev sahibiyle anlaşmak isteyebilirsiniz. Yani dediğiniz kadar iyiyse 13.500TL'ye oturulabilir belki. Ancak karşı sitelerin imkanı daha iyiyse dediğiniz gibi bence masraf edip oraya taşının. Çok masraf olacağını da sanmıyorum, 8 yıldır orada oturduğunuzu söylerseniz depozitoda bir şeyler yapabilirler, kamyon masrafı da pek çıkmaz diye düşünüyorum. Yine de tercih sizin hem 8 yıl orada oturup ev sahibi tarafından böyle bir muameleye maruz kalmak da haksızlık bence.

Son düzenleme:
Sözleşmeniz bittiğinde söz ev sahibine kalıyor hocam. Yani dediğiniz kadar iyiyse 13.500TL'ye oturulabilir belki. Ancak karşı sitelerin imkanı daha iyiyse dediğiniz gibi bence masraf edip oraya taşının. Çok masraf olacağını da sanmıyorum, 8 yıldır orada oturduğunuzu söylerseniz depozitoda bir şeyler yapabilirler, kamyon masrafı da pek çıkmaz diye düşünüyorum. Yine de tercih sizin hem 8 yıl orada oturup ev sahibi tarafından böyle bir muameleye maruz kalmak da haksızlık bence.
Sözleşme bittiğinde söz ev sahibine falan kalmıyor. Kiracı üfe-tüfe oranında veya bizim durumumuzda %25'lik yasal tavan zammı yaptığı sürece 10 yıla kadar o evde kalabiliyor. Yanlış bilgi vermeyelim.

Sözleşme bittiğinde söz ev sahibine falan kalmıyor. Kiracı üfe-tüfe oranında veya bizim durumumuzda %25'lik yasal tavan zammı yaptığı sürece 10 yıla kadar o evde kalabiliyor. Yanlış bilgi vermeyelim.
Hocam demek istediğim kontrat bittiğinde ev sahibi aynı kiracıyı evinde tutmak istemezse yasalara uygun zam bile yapsa sözleşmeyi imzalamayabilir, konu sahibi arkadaş ile ev sahiplerinin arasında olan bir şey. Yani biz bu şekilde yaşadık :D eski ev sahibimiz daireyi kızına kalması için verecekti, biz kalmak için 3 katı kadar kira bile teklif etmiştik konumu çok iyi olduğu için ama adam kabul etmemişti.

Hocam demek istediğim kontrat bittiğinde ev sahibi aynı kiracıyı evinde tutmak istemezse yasalara uygun zam bile yapsa sözleşmeyi imzalamayabilir, konu sahibi arkadaş ile ev sahiplerinin arasında olan bir şey. Yani biz bu şekilde yaşadık :D eski ev sahibimiz daireyi kızına kalması için verecekti, biz kalmak için 3 katı kadar kira bile teklif etmiştik konumu çok iyi olduğu için ama adam kabul etmemişti.
Sözleşme imzalamak zorunda değil. Kontratların süresi yazsa dahi kiracı yasal tavan zammı yaptığı sürece o evde 10 yıla kadar oturmaya devam edebilir anca 10. yılda ev sahibi tahliye davası açabilir. Sizin durumunuz farklı ev sahibi kızım oturacak diye evi dava yolu ile boşalttılabilir ama dediğim gibi yine kontrat bitti hadi çıkın diye çıkartamaz. Sizi katakülliye getirmişler.

Sözleşme imzalamak zorunda değil. Kontratların süresi yazsa dahi kiracı yasal tavan zammı yaptığı sürece o evde 10 yıla kadar oturmaya devam edebilir anca 10. yılda ev sahibi tahliye davası açabilir. Sizin durumunuz farklı ev sahibi kızım oturacak diye evi dava yolu ile boşalttılabilir ama dediğim gibi yine kontrat bitti hadi çıkın diye çıkartamaz. Sizi katakülliye getirmişler.
Hocam o evde 7 yıldır oturuyorduk zaten, ucuz bir fiyata da oturuyorduk, ev sahibimiz ile aramız da iyiydi ve yaşlı biriydi. Hiç o topa girmedik. Yani kimse 10 yıl bir evde zorunlu oturup ev sahibinin dırdırını çekmek istemez. Dediğiniz davalar da keşke o kadar kısa sürede bitse.

Hocam o evde 7 yıldır oturuyorduk zaten, ucuz bir fiyata da oturuyorduk, ev sahibimiz ile aramız da iyiydi ve yaşlı biriydi. Hiç o topa girmedik. Yani kimse 10 yıl bir evde zorunlu oturup ev sahibinin dırdırını çekmek istemez. Dediğiniz davalar da keşke o kadar kısa sürede bitse.
Hocam sizin durumunuzla arkadaşın durumu alakasız onu anlatamıyorum sanırım. Arkadaşın evden çıkması için kanuni hiçbir sebep yok. Ev sahibi tahliye davası açsa dahi kirasını ödediği sürece(yasal sınır içerisinde) o evden çı-kar-tı-la-maz. Anca 10 yıl veya ev sahibi kızım gelecek, çocuğum oturacak gibi sebeplerle sürerse 10 yıldan önce tahliye davası açabilir onu da yapsa bile ilk celsenin görülmesi bile 1.5 yıl sürer.

Hocam sizin durumunuzla arkadaşın durumu alakasız onu anlatamıyorum sanırım. Arkadaşın evden çıkması için kanuni hiçbir sebep yok. Ev sahibi tahliye davası açsa dahi kirasını ödediği sürece(yasal sınır içerisinde) o evden çı-kar-tı-la-maz. Anca 10 yıl veya ev sahibi kızım gelecek, çocuğum oturacak gibi sebeplerle sürerse 10 yıldan önce tahliye davası açabilir onu da yapsa bile ilk celsenin görülmesi bile 1.5 yıl sürer.
Hocam ben kendi yaşadığımdan örnek vermek istedim zaten. Herhalde konu sahibi arkadaşın durumuyla bağlantısı yok. Arkadaşın son yazdığını dikkatlice okursanız zaten yandaki dairelerden birine taşınmayı da düşünmüşler ayrıca orası daha iyiymiş. Avukata para yığıp, dava süreciyle uğraşmak yerine ev masrafı yapıp hayat kalitesinin artacağı ve daha ucuz olabileceği bir yere taşınırsa daha karlı olabilir diyorum bende. Sizin dediğinize zaten yanlış bilgi demiyorum? bunu son yazdığım mesajda yeteri kadar açıkladığımı düşünmüştüm.

Hiç o topa girmedik. Yani kimse 10 yıl bir evde zorunlu oturup ev sahibinin dırdırını çekmek istemez. Dediğiniz davalar da keşke o kadar kısa sürede bitse.

Oturduğumuz bölgede ortalama kira fiyatı 10-15 bin arası ama şöyle bir fark var oturduğumuz yer bursanın en gözde yeri olmaya başladı en yeni kent olma yolunda zaten son 5 yılda binlerce yeni bina yapıldı yani yeni bir yerleşim yeri daha öncesi dağlık ormanlı bir yerdi burası buraya ilk gelen bizdik 8 yıl önce in cin top oynuyordu elektrik direği dahi yoktu koskoca 40 dairelik site de 2 kişi oturduk kapıcı ve biz

Şimdi değerlendi bütün iş adamları buraya akın edince her yer ev olunca kiralarda arttı şu an 10-15bin TL olan evlerin hepsinde havuz, spor salonu güvenlik oyun alanı kapıcı yani aklınıza gelebilecek her özel imkan var ancak bizim dairede sadece açık otopark var başka da bir şey yok kapıcı bile yok ve biz ayda 700TL aidat veriyoruz havuzlu spor salonlu dairelerin aidatı 500TL :D ben burada bitiyorum işte ev 140 M.2 tamam büyük 3+1 falanda yani en basit karşımızda daire boş 12, 800TL istiyorlar havuz var spor salonu var özel güvenlikli 7/24 kamerayla falan izliyorlar güvenlik en üst düzeyde ve 550 aidat + 12, 800TL bizim dairede sadece açık otopark var herhangi bir özel hizmet yok ve 13,500 + 700TL aidat size hangisi mantıklı geliyor?

Ha şimdi bize o zaman karşı daireye geç diyenler olabilir tabii geçebiliriz ancak depozito o bu şu derken en azından toplu bir paraya ihtiyacımız var şu an ve bizim toplu bir paramız yok olsa 1 saniye durmayacağız bu evde zaten bir birikim olsa toplu paramız olsa direkt evi kiralayıp her şeyini verip boya badana neyse yapıp geçeceğiz de yok işte.

Mart 10 yani 9 gün sonra

Hocam bizde zorlandık

1553 TL kiramızdı o dönem evler 14-18 arasına çıktı ona bakarsak evet Ankara batıkent de oturuyorum burası da bataklıktı suları çekip çekip evleri yaptılar. AVM geldi, kalabalık oldu 1+1 bu büyük proje evler geldi derken buralarda uçtu yani.

Bu kira hali ile çok düşük yani kabul edilebilir değil tabii biz diretmedik bizim sorunumuz ev sahibi hemen çık diyordu yani 1-2 ayda bana süre vermek istemedi. Bende ondan en az 6 ay istedim yok falan filan diye çok diretti. İşte üstteki davalar konusunda o zaman bilgilendim bende sonra evi satmaya karar verdiler. Ev biz içindeyken satıldı.

Yeni alan kişiye 6 ay istedik zaten hakkımızdı oda başta 1-2 ay falan diyordu ama yeni aldığı içinmin 6 ay vermek zorunda neyse ki çok üstelemedi. Ben dedim zaten çıkacağım artık yeni sözleşme yapmam ve zam da yapmam %25 yapacağım dedim o kadar. Tamam dedi. 6. ayda çıktık

50.000 TL kredi çektik. 3 yıl taksitle geri ödemesi 114.000 küsur. Annemin adına annem emekli en düşük maaşı alıyor. Bende dönem yeni işe girmiştim. Aylık 3134 TL ödüyoruz.

11.000'e ev bulabildik. 11 kira - 11 emlakçı komisyonu - 11 depozito - 10 kamyon - abonelikler Total 3K falan tuttu. Ev sahibi 15k teminat senedi imzalattı. Daha harcadığım ev masrafları da oldu.

Hocam ben kendi yaşadığımdan örnek vermek istedim zaten. Herhalde konu sahibi arkadaşın durumuyla bağlantısı yok. Arkadaşın son yazdığını dikkatlice okursanız zaten yandaki dairelerden birine taşınmayı da düşünmüşler ayrıca orası daha iyiymiş. Avukata para yığıp, dava süreciyle uğraşmak yerine ev masrafı yapıp hayat kalitesinin artacağı ve daha ucuz olabileceği bir yere taşınırsa daha karlı olabilir diyorum bende. Sizin dediğinize zaten yanlış bilgi demiyorum? bunu son yazdığım mesajda yeteri kadar açıkladığımı düşünmüştüm.
Abiciğim bak gayet açık siz ne demişsiniz "Sözleşmeniz bittiğinde söz ev sahibine kalıyor hocam." bende diyorum ki hayır kalmıyor. Sözleşme süresi bitmiş olsa dahi ev sahibi kiracıyı evden çı-kar-ta-maz. Siz arkadaşa yanlış bilgi veriyorsunuz arkadaş "aa sözleşmem bitince evden çıkartabiliyor beni o zaman" deyip evden çıkarsa sizin yanlış verdiğiniz bilgiden dolayı arkadaş evinden olmuş olacak anlatabiliyor muyum ?

Arkadaşım zaten bölgede aşağı yukarı aynı evler bulunabiliyormuş onlara taşınmanızı ve uğraşmamanızı öneririm demek farklı, sözleşmeniz bitiyor evden çıkmanız gerekiyor hiçbir şey yapamazsınız minvalinde konuşmak ayrı şeyler.

Foruma yazı yazdığınızı ve yazdıklarınızın yıllar sonra dahi başkaları tarafından okunup doğru kabul edilebileceğini düşünmeniz lazım.

@Brummbar öncelikle 8 senedir oturduğunuz için kira tespit davası açabilir ve ortalama etraftaki kiraya çıkar. Yani o ilk dediğin pek doğru değil öğren diye yazdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı