Ev sahibi kafasına göre zam yapabilir mi?

Adam gayet açık belirtmiş derdini zaten oğlumun kirası 6000 lira oldu diye, belki geçiniyorlar bu parayla arkadaşlar nedir bu hukuk aşkı? %25 zam nedir enflasyonun %bilmem kac oldugu ulkede?

Nasıl nedir bu hukuk aşkı? Bu nasıl mantık dostum mağara adamı mısın?

Önceden Tüfe oranına göreydi, istesen de yapamazsın, akıllı bir kiraciya gelirseniz tokatlayıp geçerler mahkeme de :d

4000lira demişse insaflıymış çok. 6000liradan aşağı değildir kirası o evin şuan. Hukuk %25 falan diyor, kimsenin umurunda değil şuan. Ya kiracı kabul ediyor fazla zammı ya da ev sahibi bahane üretip çıkarıyor, sözleşmesiz kiracı koyuyor sonra. Ve ev sahibi sonuna kadar haklı. En basit örnek; Geçen sene bugünlerde benzinin litre fiyatı 8 küsür liraydı, şuan 22 küsür lira. Ama kiraya zam %25 :) Geçen sene bir tane evi olup oturan, bir tanede kirada olan ve o parayla geçinen biri %25 zamla şuan o parayla geçinemez. Benim oturduğum muhitte kira zamları genelde %100 civarı oldu. Kabul etmeyen kiracılar çıkartıldı çok kolay bir şekilde.

Vermesine bile gerek yok. Sözleşmesiz kiracı bulabilir, evi oğlunun üstüne yapar o kiracı bulur koyar ya da evi oğluna kiraya verir kira sözleşmesi yaparak, oğlu ise sözleşmesiz kiracı bulur koyar. Buna da "öyle başa böyle tarak" denir. :)

İstanbul Şişlideyim, %150 ile başladı pazarlıklar genelde %100 ile son buldu. Kiracılarda insaflı tabi. Çünkü %100 zamdan sonra bile hala o an kiraya verilse çok daha fazla kira bedeli olacağını biliyorlar. Atıyorum 2 idi 4 oldu kira ama evin kira değeri şuan 6 gibi.

İnsanları zorla hukuksuzluğa itiyorlar işte. Ev sahibi ya yalanla çıkarıyor sözleşmesiz gizli saklı kiracı oturtuyor. Ya da kiracı "kendi isteği" ile çıksın diye araya "birilerini" koyuyor. O "birileri"de payını alıyor tabi.

Fazla? Enflasyon % kaç biliyor musun? Hem gerçek değil bak, devletin en az ikiye bölerek dediği enflasyon. %80. %80>%25.
niye enflasyon size artıyor da orda yaşıyan kiracıya artmıyor mu :d sözleşmesiz kiracı olsa bile hukuki haklarını aynı şekilde kullanabiliyor borçlar kanuna bak istersen dostum :d

Son düzenleme:
@joebarbao İlk duruşmada taraflar sulha davet edildi, kabul edilmezse eklemek istedikleri bir durum olup olmadığı soruldu. Ardından bazı belgeleri davacı taraftan istedi ve tanıkların dinlenmesini de istedi. Duruşmayı da haziran ayına erteledi.

Avukatınız varsa davalı olarak size fazla söz düşmüyor hocam. Zaten davacının talebini ispatlaması gerekiyor.

@joebarbao ilk duruşmada taraflar sulha davet edildi, kabul edilmezse eklemek istedikleri bir durum olup olmadığı soruldu. Ardından bazı belgeleri davacı taraftan istedi ve tanıkların dinlenmesini de istedi. Duruşmayı da haziran ayına erteledi.

Avukatınız varsa davalı olarak size fazla söz düşmüyor hocam. Zaten davacının talebini ispatlaması gerekiyor.

Anladım hocam sağ olun. Bende kendi evimizi satılığa çıkarmak istedik ama kiracı sıkıntı çıkardı ve 11 yıllık yeni daireyi afedersiniz içine etmiş. Bizde bari eve biz geçelim dedik 1 yıl falan oturup sıkıntıları gideririz ondan sonra satılığa çıkarırız dedik kendimizce ama kiracı kendi evinize geçmemize bile sıkıntı çıkarıyor bakalım.

@joebarbao Hocam haklı gerekçenizin olması ve bu ihtiyacınızı ispatlamanız gerekiyor. İspat kısmı zaten mahkemede olan kısım. Haklı gerekçeler şunlar:
  • Kendinizin veya 1. derece yakınınızın evde oturacak olması,
  • Evin ağır tadilata girmesi gereksinimi (altyapı sorunu vb).
Bu iki gerekçeden en az birine sahip olmanız durumunda mahkemeye ispatınızı sunmanız gerekiyor. Yani kiracının evi mahvetmesi bunun için yeterli sebep değil. Hele ki şu dönemde mahkemede çok ciddi ispat istiyorlar. Burada tadilata girme gereksinimini seçebilirsiniz. Ama o zaman da tadilat sonlandıktan sonra kiraya verme önceliği yine ev sahibinde oluyormuş. O kısmı tekrar detaylıca araştırın derim.

Şu an nerede kalıyorsunuz ve kiracınız kaç yıldır orada? Eğer kaldığınız ev kira ise ve kira ücreti konusunda zorluk yaşıyorsanız bu durumu ve giderlerinizi gösterebilirsiniz. Eğer durumunuz rahatsa yine aleyhinize sonuçlanabilir dava.

Bir de şöyle bir şey var. Evinize ciddi zarar vermişse avukatınızla görüşüp bu durumu konuşabilirsiniz. Yani hiç bu tarz bir şeyle karşılaşmadım ama eve zarar verilmişse bu sebepten tahliye durumu söz konusu olabilir.

@joebarbao hocam haklı gerekçenizin olması ve bu ihtiyacınızı ispatlamanız gerekiyor. İspat kısmı zaten mahkemede olan kısım. Haklı gerekçeler şunlar:
  • Kendinizin veya 1. derece yakınınızın evde oturacak olması,
  • Evin ağır tadilata girmesi gereksinimi (altyapı sorunu vb).
Bu iki gerekçeden en az birine sahip olmanız durumunda mahkemeye ispatınızı sunmanız gerekiyor. Yani kiracının evi mahvetmesi bunun için yeterli sebep değil. Hele ki şu dönemde mahkemede çok ciddi ispat istiyorlar. Burada tadilata girme gereksinimini seçebilirsiniz. Ama o zaman da tadilat sonlandıktan sonra kiraya verme önceliği yine ev sahibinde oluyormuş. O kısmı tekrar detaylıca araştırın derim.

Şu an nerede kalıyorsunuz ve kiracınız kaç yıldır orada? Eğer kaldığınız ev kira ise ve kira ücreti konusunda zorluk yaşıyorsanız bu durumu ve giderlerinizi gösterebilirsiniz. Eğer durumunuz rahatsa yine aleyhinize sonuçlanabilir dava.

Bir de şöyle bir şey var. Evinize ciddi zarar vermişse avukatınızla görüşüp bu durumu konuşabilirsiniz. Yani hiç bu tarz bir şeyle karşılaşmadım ama eve zarar verilmişse bu sebepten tahliye durumu söz konusu olabilir.

Şu an kirada kalıyoruz hocam ve kiracı 9 seneden beri kalıyor ve kendi kiramızın üstüne 200-300 lira gibi bir para koyup öyle ödüyoruz kiramızı. Evin banyosunun duşakabini el yıkama lavabosu dolapları kullanılmaz halde ve mutfak dolaplarının kapakları yok 1-2 tanesi cam kapaklı olanların camlarını kırmışlar ve mutfağı biz oturduğumuz zaman özel yaptırmıştık(şu an ortalama değeri 70-80 k değerinde). Ve tuvalet kapısı çürümeye başlamış artık. Ve evin boyasının bazı yerleri dökülmeye başlamış.

Benim ablamın 1000 TL olan evini 2500 TL yaptılar. %150 zam yaptı ev sahibi. Sizinki yine insaflıymış.

Doğrudur hocam ben hem kiracı hem evet sahibi olarak iki tarafıda anlayabiliyorum iki tarafta mağdur maalesef.

Geri
Yukarı