Evrim İle İlgili Sorularım

Diğer konuda 18 sayfa tartıştım bana acıyın. Cidden çok yorucu ve faydalı bir tartışma oldu. Sözü diğer arkadaşlara bırakıyorum beni mazur gör.🙏
Ne demek hocam, o konuda ben de vardım. Kaç paragraf yazı yazdığınızı biliyorum 🙂

Diğer arkadaşlar da yokluğunuzu hissettirmedi, bu konuda gerçekten bilgili insan çokmuş forumda.

Bir de benim can abimiz @painkiller var o da evlendikten sonra bizi unuttu, kendisine bir miktar darıldım, göremiyorum artık.😊
Seni kırdıysam suç benimdir, affet. Cidden bu ara yoğunluktan pek kafayı toparlayamıyorum maalesef:)
1) Bazı özellikler nasıl ediniliyor: Örneğin balinalar karadan deniz hayatına geçen memeliler. Bu canlıların önce bacakları kısalmış, sonra ayakları yüzgeç şeklini almış. Ama bunlar nasıl oluyor? Her nesilde bacak boyları biraz daha mı kısalmış? Bunu sağlayan gen nasıl değişebilmiş?
Bu sorunu tamamen doğal seçilim olarak araştırmalısın. Yani kutup ayılarının özellikle geçmişini okursan en iyi örneklerden birisidir. Aslında kutup ayıları hep beyaz değildi. Normal ayı türünün rengi koyu olanları o bölgede barınamadığı için ve avlanamadığı için yok olmaya başlayınca yavaş yavaş rengi açılanların oranı ve çiftleşmesi arttı. Bu da beyaz ayıların hayatta kalarak çoğalmasına ve oraya egemen olmasına neden oldu. Koyu renkli ayılar beslenemiyordu çünkü avlanırken gizlenemedikleri için.
2) Aynı ortamda yaşayan canlılar neden farklı biçimde evrimleşmiş? Mesela kimisi kanadı ile avantaj sağlamış, kimisinin beyni daha çok gelişmiş. Buradaki ayrım neden oluyor?
Yine aynısı aslında fakat benim görüşüme göre bu esnada DNA'daki değişimlerde etkili olmuştur. Çünkü ihtiyaca göre seçilimin yanında bir de evrimleşme boy göstermiştir. Yani yüzgece ihtiyaç duyan balık, kanada ihtiyaç duyan kuşa evrilmeye veya seçilime yönelmiştir. Çok çok abes bir örnek olacak ama Kevin Costner'ın Su Dünyası filmini izlersen eğer başrol oyuncusunun aşırı su olan ortamda yaşaması ve sürekli derinden yüzmesi yüzünden parmak aralarında perdeler oluştuğunu görürsün. Tabii evrim veya seçilim bu kadar kısa sürede olamaz asla:) Yani bir sabah kalktığında "Hadi be balık olduk iyi mi" diyemezsin asla;)
3) Ben şuraya ceketimi assa... Yok bu şakaydı😅
Tozlanır🤣

Biyoloji hocana sorsan büyük ihtimalle düzgün bir cevap alamayacaksın zaten. Büyük bir kısmı evrimi kabul etmiyor, nedeni de dinlerine ters düşmesi. Böyle insanların biyoloji öğretmenliği yapmaması gerekiyor aslında ama işte ne yaparsın...
Hangi dinle ters düşüyor mesela ?

Semavi dinlerin hepsine.
Evrim tartışmalarında sıklıkla müşahade edilmektedir ki evrim karşıtlığını kendilerine vazife olarak gören pek çok dindar aslında evrim kuramının ne dediğini bilmemektedir. Daha önce kesitler dışında Tevrat ve İncil'i tam bir biçimde okumadım. Bu yüzden o dinler ile evrim arasındaki ilişkiyi tam olarak kestiremiyorum. Müslüman olduğum için Kuran-ı Kerimden örnek vereceğim.

Ra'd Suresi - 4 . Ayet Tefsiri
"Yeryüzünde birbirine komşu parçalar, üzüm bağları, ekinler; sürgünlü-çatallı ve tek gövdeli hurma ağaçları vardır; hepsi bir tek su ile sulanır. Böyle iken üründe bir kısmını bir kısmına üstün kılarız. İşte bunlarda akıllarını kullanan insanlar için ibretler vardır."

Nûr Suresi - 45 . Ayet Tefsiri
"Allah hareket eden her canlıyı bir sudan yarattı. Bunlardan kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimi de dört ayak üzerinde yol alır. Allah dilediğini yaratıyor, Allah her şeye kādirdir."

Kaynak Diyanet İşleri Başkanlığı.

İslam ve Evrim kuramının çeliştiğini düşünmüyorum. Bunu ilk duyduğunda önyargı kesinlikle oluyor çünkü aynısını ben yaşadım. Fakat okumadan bilmeden yorum yapmak tam bir cahillik göstergesi. Tabi ki bir insan hata yapabilir. Bu hatalar araştırma yapmanın ve okumanın önüne geçmemeli. Belki yazdıklarımda bir kusur vardır. Öğrenmeye açık bir insan olduğumu düşünüyorum ve düşüncelerinizi merak ediyorum.

Seni kırdıysam suç benimdir, affet. Cidden bu ara yoğunluktan pek kafayı toparlayamıyorum maalesef.
Şaka yapıyorum abi ya sana alınır mıyım.😊
Allah hareket eden her canlıyı bir sudan yarattı.
Canlılar sudan oluşmaz. Canlılık suda başladı ama bu sudan oluştuğu manasına gelmez. İkincisi sudan oluşma fikri Kuran'a özgü değildir. Anaximander canlılığın suda oluştuğunu söyleyen ilk kişidir. Anaximander bunu dediğinde ortada Kuran diye bir şey yoktu.

İslam ve Evrim kuramının çeliştiğini düşünmüyorum.
Evrimde ilk insan diye bir şey yoktur. Dinlerle de çelişir. Dinlerin söylediği gibi de kadın erkeğin kaburga kemiğinden falan yaratılmadı. Evrim ile kutsal kitapların hiçbir alakası yok. İkisi apayrı dünyalar.

Adem ve Havva diye biri de asla yaşamadı. Bu karakterler Sümerlerden dinlere geçmiş mitolojik karakterlerdir.

Yeryüzünde birbirine komşu parçalar, üzüm bağları, ekinler; sürgünlü-çatallı ve tek gövdeli hurma ağaçları vardır; hepsi bir tek su ile sulanır. Böyle iken üründe bir kısmını bir kısmına üstün kılarız. İşte bunlarda akıllarını kullanan insanlar için ibretler vardır."
Bu ayeti evrime nasıl bağladın, uzaktan yakından alakası yok.

Kuran da bu dincilerin öne sürdüğü başka bir ayet var onu yazmamışsın. O ayette de yazıyor biz canlıları evre evre yarattık. Kuran okumayan biri bunu gördüğünde evrim var zanneder. Halbuki kitabı okuyan biri evrelerden bahsederken aşılanmış yumurta, topraktan, çamurdan, balçıktan, sudan, meniden yarattık söylemlerini kastettiğini bilir.

Maalesef dinler evrim karşısında çökünce dinciler ekmek teknelerinin elinden gitmelerine engel olmak için evrimi kitaba uyarladılar, bilimsel gelişmeleri kitaba uyarlama çabasındalar.

Evrim tartışmalarında sıklıkla müşahade edilmektedir ki evrim karşıtlığını kendilerine vazife olarak gören pek çok dindar aslında evrim kuramının ne dediğini bilmemektedir. Daha önce kesitler dışında Tevrat ve İncil'i tam bir biçimde okumadım. Bu yüzden o dinler ile evrim arasındaki ilişkiyi tam olarak kestiremiyorum. Müslüman olduğum için Kuran-ı Kerimden örnek vereceğim.
Ra'd Suresi - 4 . Ayet Tefsiri
Yeryüzünde birbirine komşu parçalar, üzüm bağları, ekinler; sürgünlü-çatallı ve tek gövdeli hurma ağaçları vardır; hepsi bir tek su ile sulanır. Böyle iken üründe bir kısmını bir kısmına üstün kılarız. İşte bunlarda akıllarını kullanan insanlar için ibretler vardır.
Nûr Suresi - 45 . Ayet Tefsiri
Allah hareket eden her canlıyı bir sudan yarattı. Bunlardan kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimi de dört ayak üzerinde yol alır. Allah dilediğini yaratıyor, Allah her şeye kādirdir.
Kaynak Diyanet İşleri Başkanlığı.
İslam ve Evrim kuramının çeliştiğini düşünmüyorum. Bunu ilk duyduğunda önyargı kesinlikle oluyor çünkü aynısını ben yaşadım. Fakat okumadan bilmeden yorum yapmak tam bir cahillik göstergesi. Tabi ki bir insan hata yapabilir. Bu hatalar araştırma yapmanın ve okumanın önüne geçmemeli. Belki yazdıklarımda bir kusur vardır. Öğrenmeye açık bir insan olduğumu düşünüyorum ve düşüncelerinizi merak ediyorum.
Evrim'in ilk oluşumlarına dönersek "yaratılma" gibi bir olayın doğru olamayacağını ve başka bir şekilde canlıların oluştuğunu açıklamak için ortaya atılmış bir teori. En büyük destekçilerinden biri de Darwin'di. Kur'an'da sürekli yoktan varolma bahsedilir, bu günümüz bilimiyle çelişkiye düşer. Kur'an'da 6 günde yaratılış olayı geçer ve bu olay günümüz bilimince imkansızdır, açıklanamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı