Gölyazı gezisinde çektiğim fotoğraflar

Hocam hayırlı geceler fotoğraflarınıza biraz baktım çok güzel görünüyorlar. Benim de elimde 2.el zar zor aldığım bir NX1000 makinem var. Fotoğrafçılık dersi alıyorum hocamız proje ödevi olarak 5 tane fotoğraf çekmemizi verdi. Ancak bir şekilde güzel fotoğraflar alamıyorum. Verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır? Konusu değilse özür diliyorum, sevgiler.

Hocam hayırlı geceler fotoğraflarınıza biraz baktım çok güzel görünüyorlar. Benimde elimde 2.el zar zor aldığım bir NX1000 makinem var. Fotoğrafçılık dersi alıyorum hocamız proje ödevi olarak 5 tane fotoğraf çekmemizi verdi. Ancak bir şekilde güzel fotoğraflar alamıyorum. Verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır? Konusu değilse özür diliyorum, sevgiler.
Verebileceğim en önemli tavsiye elinizden geldiğince çok fotoğraf çekin ve bir gözünüz sürekli fotoğraf çekecek bir şey arasın. Birkaç ay sonra göz otomatik olarak fotoğrafta hoş görünebilecek detayları yakalamaya başlıyor. Ayrıca makinenizde RAW çekme özelliği varsa RAW fotoğraflar çekip Lightroom vb. bir uygulamada düzenleyerek yayınlamanızı tavsiye ederim. Jpeg fotoğraflar kendi düzenlemeniz kadar iyi iş yapmıyorlar.

5 tane fotoğrafla olacak iş değil bu, makineyi çantanıza atıp sürekli fotoğraf çekin ki gözünüz alışsın. Mesela ben sırf bu gezimde 400-500 arası fotoğraf çekmiştim. İçlerinden iyi çıkanlar sadece bunlar. Her fotoğrafınız iyi olacak diye bir şey yok. Ne kadar çok çekim yaparsanız o kadar fazla potansiyel fotoğraf olur elinizde. Sürekli makineyi yanımda taşıyorum ben mesela.

Ellerine sağlık, bize de güzellerin güzellerini seçmek düşsün. 📷 😊

_MG_0093.jpg

Gün batımı avantajlı, ne yapayım? Bisikletlerin tatlılığı da göz ardı edilemiyor ama... 🌸

Dikeylerde karar vermek daha zordu. : )

Bunda tam bir Just Cause havası yok mu yoksa bana mı öyle geliyor? : D

Dikeylerde karar vermek daha zordu. : )
Aslında dikey çekmeyi çok sevmiyorum ama Instagram'a story atarken iyi oluyor :D O yüzden pek etkileyici bir şey çıkmamış olabilir. Dikey olanlarla pek uğraşmıyorum çünkü, ne çıktıysa düzenleyip atıyorum öyle :p
Gün batımı avantajlı, ne yapayım?
Asıl amacımız gün batımı çekmekti giderken aslında ama sinek istilasına uğrayınca çok kalamadık :/
Bunda tam bir Just Cause havası yok mu yoksa bana mı öyle geliyor? : D
Evet, ayrıca nedense huzur veren bir hissi var bence. O yüzden benim favorim o fotoğraf oldu :)

Son düzenleme:
O yüzden pek etkileyici bir şey çıkmamış olabilir, pek uğraşmıyorum çünkü :p

Yanlış anlaşılmasın, karar vermenin zorluğu birkaç aday olmasından kaynaklıydı. : ) Çiçek ve köprü fotoğrafları zorladı. Yine de yatayları genel olarak biraz daha beğendim. : )

Asıl amacımız gün batımı çekmekti giderken aslında ama sinek istilasına uğrayınca çok kalamadık :/

Görünüşe göre yeterince çekmişsiniz, değil mi?

Evet, ayrıca nedense huzur veren bir hissi var bence. O yüzden benim favorim o fotoğraf oldu :)

Beni de çok arada bırakmıştı, hâlâ da devam ediyor. Renk tonlarına bayıldım...

Yeni konular

Geri
Yukarı