Her şey tesadüf mü?

Siz diğerlerine göre inancınızı kabul etmişsiniz. Sıkça sorulan tanrı nasıl ebedidir? Çünkü tanrı ebedidir. Aklınız neden mi almıyor? Çünkü biz sonsuzluk kavramını kavrayamıyoruz. Kavramları düşünürken denklemi kurabilmeyi öğrenmelisiniz. Biz bu yaşadığımız yer bir takım olaylar oluyor. Naturalizm inancını sahip olanlar bunu açıkladıklarını söylerler. Kullandıkları metodun sorgulamazlar. Süreçleri açıklamak nedeni açıklamak mıdır?

Gördüğüm kadarıyla inanmamayı seçiyorsunuz. Mesela ne olsa inanmayı seçersiniz? Hala sorduğum halde soruyu başka yöne çeviriyorsunuz. Kullandığınız metodun güvenilirliği ne kadar doğru? Eleştirirken kendi inancınızı sorgulayın. Bazı kavramları gözden geçirmiyorsunuz. Sırf süreçleri açıkladığınız için nedenleri açıklamıyorsunuz. Önce olayı görüp o olaya bir isim takacaksınız ,sonra o olayı bu isim yapıyor diyorsunuz. Doğru denklemi kurabilmeyi öğrenmelisiniz. Yaşadığımız evrende atomlar aynı kurallar uyguluyor. Ama nedense tesadüf diyorsunuz. Olayın acı kısmı nedir? Olayın acı kısmı cevap yazdım siz konuyu başka yöne çeviriyorsunuz. Eğer inancınız abağlıysanız bizim inancımızı hor göremezsiniz. Bakmakla görmek farklıdır.
Kimsenin senin inandığın tanrıya inanma gibi bir zorunluluğu yok hala diyorsun ki atomlar kurallara uyuyor atomların belirli kurallara uyması tanrının varlığını açıklamaz ve böylesine büyük bir düzeni sağlayabilen bir tanrı varsa senin gibi aciz bir canlının saygısına neden ihtiyaç duysun aynı zamanda senin inancını hor gören yok.

Biz buna olasılık diyoruz.
Siz kimsiniz? Hesaplayamadığınız, her lahza değişip değişmediğini bile bilmediğin bile "olasılık"tan bahsediyorsun.
Her şeyin tesadüf olması imkansız.
Neden imkansız? Sana, eylemler ve olaylar arasında bağlantı bulunduğunu düşündüren şey ne? Ben, herhangi bir bağlantı göremiyorum eylemlerim ve olaylarım arasında.

Siz kimsiniz? Hesaplayamadığınız, her lahza değişip değişmediğini bile bilmediğin bile "olasılık"tan bahsediyorsun.

Neden imkansız? Sana, eylemler ve olaylar arasında bağlantı bulunduğunu düşündüren şey ne? Ben, herhangi bir bağlantı göremiyorum eylemlerim ve olaylarım arasında.
Olasılık dünya üzerinde kurulan ve kurulacak olan tahmini olayların matematik denklemlerine uyarlanıp yazılmasıdır. Evren dahi olasılığın üzerine kurulmuşken, ben neden olasılıktan bahsetmeyeyim?

Eylemler sonuçları çıkarır. Dersine çalışmazsan, sınavdan kalırsın.

Olasılık dünya üzerinde kurulan ve kurulacak olan tahmini olayların matematik denklemlerine uyarlanıp yazılmasıdır. Evren dahi olasılığın üzerine kurulmuşken, ben neden olasılıktan bahsetmeyeyim?

Eylemler sonuçları çıkarır. Dersine çalışmazsan, sınavdan kalırsın.
Olasılığın, parametrelerin değişimine göre değişip değişmediğini bilmezken, ve ayrıca, parametrelerin değişip değişmediğini bilmezken, olasılık diye tutturmuşsun. Ben, doğru olasılık hesâbının mümkünlüğü üstüne düşünüyorum. Doğru bir olasılık hesâbından söz edilebilir mi?

Düşündüğünü anlamam için sana iki soru sormak istiyorum. Farkındayım, sorular, konuştuğumuz konu ile yakından ilgili değil. Sorular, olasılığı düşünmeye başladığımda, aklıma gelenler ile ilgili. Gelecekteki olaylar için olasılık nasıl işime yarar? Geçmişe bakıp, "Geçmişte böyle olmuş, gelecekte de böyle olacak." demek ne kadar mantıklı?

Eylemler, sonuçları çıkarmayabilir; çıkarabilir de. Dersine çalışmadığın halde sınavdan geçebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı