Kaderimiz belli ise neden yaşıyormuş gibi davranıyoruz?

Bu konuyu din hocamla saatlerce konuşmuştum. En sonunda şöyle demişti: "aslında kader dediğimiz kavramı, insanın hayatının önceden belirlenmesi değil de insanın hayatını Allah'ın önceden bilmesi(bir nevi geleceği görme) şeklinde tanımlamak daha doğru olacaktır."
Benim bundan anladığım yaşayacaklarımız önceden belirlenmiyor ancak Allah bunları önceden bilebiliyor.

Bu konuyu din hocamla saatlerce konuşmuştum. En sonunda şöyle demişti: "aslında kader dediğimiz kavramı, insanın hayatının önceden belirlenmesi değil de insanın hayatını Allah'ın önceden bilmesi(bir nevi geleceği görme) şeklinde tanımlamak daha doğru olacaktır."
Benim bundan anladığım yaşayacaklarımız önceden belirlenmiyor ancak Allah bunları önceden bilebiliyor.

Hocam bence çelişkili bir ifade kullandınız insanın kaderini belirleyen tanrıdır ve bunu bilende tanrıdır o yüzden (bana göre) insan senaryosunda ne yazılırsa onu oynar.

Yaşıyormuş gibi davranmaktan başka şansımız var mı?

Evet ben de bunu dile getirmeye çalışıyorum insanları dinlerde bulunan hazır cevapları öğretiyorlar ve öğrenmesini engelliyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama böyle bir şeyi bilebiliyorsan önceden belirlenmiş olduğu için bilebilirsin. Önceden belirlenmeyen bir şeyi bilemezsin, sonsuz ihtimal olduğunu bilebilirsin yalnızca.

Örneğin bugün evden çıktığımda tercih edeceğim yol bile hayatımda büyük değişimlere sebep olabilir. Birinde gasp edilebilirim ve bu benim insanlara olan güvenimi azaltıp nispeten daha kötü / önyargılı birisi olmamı sağlar. Diğerinde ise sorunsuz bir şekilde ulaşımımı sağlarım.

Eğer iki ihtimali de biliyorsam tabii ki de zararsız olan yolu tercih ederim. Ama iki ihtimali ben bilmiyorsam ve yalnızca tanrı biliyorsa zararlı yoldan gittiğimde hayatımda doğacak olan sonuçlardan neden ben sorumlu olurum? İki ihtimali de ne tanrı ne de ben bilmiyorsam tanrı kavramının bir anlamı kalmıyor.

Hocam bence çelişkili bir ifade kullandınız insanın kaderini belirleyen tanrıdır ve bunu bilende tanrıdır o yüzden (bana göre) insan senaryosunda ne yazılırsa onu oynar.

Ben "tanrı insanın kaderini belirliyor." diye bir ifade kullanmadım. Aksine kaderimizi tanrıın belirlemediğini belirttim.
Siz kaderimizi tanrının belirlediğine nasıl ulaştınız?

Geri
Yukarı