Kaderimiz belli ise neden yaşıyormuş gibi davranıyoruz?

Tanrı, bizim geleceğimizi belirlemiyor yada müdahale etmiyor. Kader aslında biyolojiden ibarettir. Senin doğduğun çevre ve DNA'n kaderindir. Tanrı geleceği bilebilir.
Örneğin: birbirine doğru 50km/hız ile giden iki araç düşün, sen beynini kullanarak bu araçların 30sn sonra çarpacağını biliyorsun. Yani Yüce Tanrı'da tıpkı bu örnekteki gibi geleceği biliyor.

Tanrı bizim geleceğimizi belirlemiyor yada müdahale etmiyor. Kader aslında biyolojiden ibarettir. Senin doğduğun çevre ve DNA'n kaderindir. Tanrı geleceği bilebilir.
Örneğin; birbirine doğru 50 km/h ile giden iki araç düşün, sen beynini kullanarak bu araçların 30 saniye sonra çarpacağını biliyorsun. Yani Yüce Tanrı da tıpkı bu örnekteki gibi geleceği biliyor.

İnsan beyniyle tanrının kapasitesini aynı kefeye koyuyorsunuz yani. Tanrının gücünün sınırsız olduğundan ve her şeyi bildiğinden bahsedilir. Bu mantıkla vereceğimiz kararlardan tutun o an hangi seçimler arasında tereddütte kalacağımızı bile yaratıldığımız andan (belki o tarihten de önce) biliyor olmalı. İnsandan örnek vererek kafa karıştırmak yerine tanrı için bahsedilen ''sınırsız güç'' kavramını düşünmenizi öneririm.

Din ve tanrı ile ilgili her şey mantıksal olarak oturtulamıyor. Dine inanmak için bazı mantıklar bir kenara bırakılıp inanmak istendiği için inanmak gerekiyor bence.

Bizim nasıl sandığımızı ve işleyen halini açıklar mısın.
Konu sahibinin kader üzerinden yaptığı çıkarım epey basit, yapacağımız her şey belli ise neden yaşıyoruz çıkarımı. Kader sözlük anlamı olarak "varlıkların ve hadiselerin bütün halleri ve vasıfları ile, sebepleri ve şartları ile, haiz olacakları kuvvet ve kabiliyetleriyle, varlık alemine gelecekleri zaman ve mekanlarıyla Cenab-ı Hak tarafından ezelde tayin buyurulması be bir tertip ile kaydedilmesi" anlamına gelir. Kader 2 kısma ayrılır, bunlardan ilki insan iradesi ve tercihine bağlı olan kısım ve diğeri ise insan iradesine bağlı olmayan kısımdır. Konu sahibi burada kader kavramını sadece irade dışı olan kısım şeklinde ele almış, fakat kader sadece bundan ibaret değildir. Kaderin düz mantıkla küçük bir kısmı buna dahil oluyor çünkü sen milliyetini, doğum yerini, ırkını seçmiyorsun ama bir durum karşısında ne yapacağını, seçenekler arasında nasıl bir tercih yapacağını, iyi ve kötüyü seçiyorsun. İşte bu kısım senin sorumlu olduğun kısım diye biliyorum.

Aslında kaderin belli. Ama atıyorum sen dişini fırçalamadığın için dişin çürüdü. Ama aslında sen dişini fırçalasaydın çürümeyecekti. Allah dişinin çürümesini istediği için değil. Ama Allah kaderimize karışabilir. Mesela sınav olması için bize zorluklar yaşatabilir. Başka bir yerde bedenlerimiz yaratılmadan önce yaşadığımızı ve ruh olarak yaşadığımızı, daha sonra bedenlerimizle birlikte bir daha aynılarını yaşadığımızı okumuştum. Aslında bu dejavu ile de mantıklı. Bilmem anlatabildimmi.

Aslında kaderin belli. Ama atıyorum sen dişini fırçalamadığın için dişin çürüdü. Ama aslında sen dişini fırçalasaydın çürümeyecekti. Allah dişinin çürümesini istediği için değil.

İşte kendiniz söylüyorsunuz. ''Kaderimiz belli.'' Biri dişi fırçalamadığı için çürüdü ama bu zaten belliydi. O mantıkla dişimizi fırçalamayacağımız da kaderde yazıyordu zaten.

Yazdıklarıma kızgın emojisi atanları tartışmaya davet ediyorum. Amacım aklımdaki bazı soru işaretlerini kaldırmak.

Konu sahibinin kader üzerinden yaptığı çıkarım epey basit, yapacağımız her şey belli ise neden yaşıyoruz çıkarımı. Kader sözlük anlamı olarak "varlıkların ve hadiselerin bütün halleri ve vasıfları ile, sebepleri ve şartları ile, haiz olacakları kuvvet ve kabiliyetleriyle, varlık alemine gelecekleri zaman ve mekanlarıyla Cenab-ı Hak tarafından ezelde tayin buyurulması be bir tertip ile kaydedilmesi" anlamına gelir. Kader 2 kısma ayrılır, bunlardan ilki insan iradesi ve tercihine bağlı olan kısım ve diğeri ise insan iradesine bağlı olmayan kısımdır. Konu sahibi burada kader kavramını sadece irade dışı olan kısım şeklinde ele almış, fakat kader sadece bundan ibaret değildir. Kaderin düz mantıkla küçük bir kısmı buna dahil oluyor çünkü sen milliyetini, doğum yerini, ırkını seçmiyorsun ama bir durum karşısında ne yapacağını, seçenekler arasında nasıl bir tercih yapacağını, iyi ve kötüyü seçiyorsun. İşte bu kısım senin sorumlu olduğun kısım diye biliyorum.
Bu forumda gülenler genelde kuyruk acısından ve kendine yedirememekten kullanıyor bu ifadeyi genel olarak :D.

Geri
Yukarı