Kur'an'daki kafamı karıştıran ayetler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Enes_Tiryaki

Hectopat
Yer
Üsküdar/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bazı ayetler gerçekten kafamı fena karıştırıyor. Ben şu anda aklımda olanları buraya yazacağım, eğer bir cevap alabilirsem diğerlerini de atarım.(Çok fazlalar, şu anda sadece 3 tanesini yazacağım, dediğim gibi cevap alırsam devamını da yazarım. Hepsi birden karışmasın diye böyle düşündüm)

Her canlının çift yaratıldığı yazıyor ama bakteriler tek canlılar değil mi? (Zâriyat 49)

Erkekler, kadınlardan daha fazla miras hakkına sahip. Lütfen erkeğin bir eve bakma sorumluluğu var tarzı şeyler diyerek savunmayın, bekar olan kadınlar ne yapacak? Bu onu evlenmeye zorlamak olmuyor mu mantıken? (Nisâ 11-12)

Erkeklerin, eğer kadınlar evlilik konusunda baş kaldırırsa önce yatakta bırakmalarını ve öğüt vermelerini istiyor. Eğer hala baş kaldırmaya devam ederse dövmesini söylüyor. Ek olarak burada büyük ihtimal dövmek yerine yavaşça morartmadan falan vurma olduğunu söyleyenler olacak; yavaş, hızlı, az, fazla, morartması, morartmaması falan fark etmez, sonuçta herhangi bir vurma eylemi var. Erkek te bir insan, kadın da bir insan, herhangi bir üstünlük neden var, neden bu hak veriliyor anlamıyorum. (Nisâ 34)

1631732950893.png

Altında kısa bir özet geçmişler aslında. Bunu okudunuz mu hocam?
Her canlının çift yaratıldığı yazıyor ama bakteriler tek canlılar değil mi? (Zâriyat 49)

Dr Zakir Naik şüphede kaldığın çoğu sorunun açıklamasını yapıyor biraz araştır Youtube üzerinden. İlmim o kadar yetmez ama Nisa 34 hakkında biraz konuşabilirim. Kadını vurma konusunda Allah bir ölçü vermiş. Diyeceksin ki Allah'ın kelamları ne diyor böyle? Ama o dönemi düşün bi cahiliye devri ve kız çocukları diri diri gömülüyor hastalıklı diye ve bu dönemde kız çocuğunu omzuna alıp mekkede gezdiren bir peygamber düşün. Böyle bir ortamda bu olaya bir ölçü getirilmesini Allah pek tabii ki gönderecek. Ayrıca kadın hangi duruma gelene kadar o vurma işlemi yapılır ona bir bak. Kadın artık evliliği yok edecek hale geliyor tam hatırlamıyorum ama bunu araştır. Ve vurma konusunda morartma yok ince bir sopayla kolun bile kıpırdamadan elini hareket ettirip vuruyorsun. Nisa 34'e göre bunun cezası sopayla vurmak kötü diye düşünüyor olabilirsin ama şuan ki kanunlarda herkes boşanıyor. Dinimize göre kadın erkeğin kaburgasından yaratılmıştır bu aşağılama değil korunmaya muhtaç önemli bir değer olduğu içindir. Ve şunu unutma bu inanıp inanmama sınavı eğer herkes her ayete inanacak olsaydı sınavın amacı olmazdı. Bakteri konusuna gelince eminim ki akıllıca bir açıklaması vardır araştırıp öğrenecem. Dediğim gibi inanma meselesi bu araştır ve doğrusunu kendin öğren.

Son düzenleme:
İslamiyet ve diğer dinler çok eskidiler. Museviliğin üstüne Hristiyanlık, Hristiyanlığın üstüne İslamiyet geldi. Diğer ülkelerde de dinler sürekli gelişti(Hindistan'da Hinduizm'e alternatif olarak Budizm'in gelmesi.). Uzun zamandır dinlerin üzerine eklenmediğinden güncelliğini yitiriyorlar. Bir tane kitabın her zaman her şeyi her şekilde kapsaması zaten mümkün değildir. Bugünkü siz ve dünkü siz bile farklıyken yıllar boyunca yenilenmemiş olan inançlar günümüzde sorunları çözmekten, sorulara cevap olmaktan ve uzlaşma sağlamaktan uzak kalıyor. Var olan sözlerle günümüze uyarlamaya çalışınca da "dini eğip bükmek" meydana geliyor ki o zaman da ana amacından ve öğretisinden sapıyor.

Bazı ayetler gerçekten kafamı fena karıştırıyor. Ben şu anda aklımda olanları buraya yazacağım, eğer bir cevap alabilirsem diğerlerini de atarım.(Çok fazlalar, şu anda sadece 3 tanesini yazacağım, dediğim gibi cevap alırsam devamını da yazarım. Hepsi birden karışmasın diye böyle düşündüm)

Erkekler, kadınlardan daha fazla miras hakkına sahip. Lütfen erkeğin bir eve bakma sorumluluğu var tarzı şeyler diyerek savunmayın, bekar olan kadınlar ne yapacak? Bu onu evlenmeye zorlamak olmuyor mu mantıken? (Nisâ 11-12)

Erkeklerin, eğer kadınlar evlilik konusunda baş kaldırırsa önce yatakta bırakmalarını ve öğüt vermelerini istiyor. Eğer hala baş kaldırmaya devam ederse dövmesini söylüyor. Ek olarak burada büyük ihtimal dövmek yerine yavaşça morartmadan falan vurma olduğunu söyleyenler olacak; yavaş, hızlı, az, fazla, morartması, morartmaması falan fark etmez, sonuçta herhangi bir vurma eylemi var. Erkek te bir insan, kadın da bir insan, herhangi bir üstünlük neden var, neden bu hak veriliyor anlamıyorum. (Nisâ 34)
Bu forumda bilgisi olmayanların yorumlarıyla dinden çıkabilirsiniz Allah muhafaza. O yüzden güvendiğiniz bir hocadan bu ayetlerin açıklamalarını dinleyin. Kadına şiddet olayı aslında şiddet değil ben açıklamasını dinlemiştim sizde dinleyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı