Sudokuda kafa karıştıran mantık

deezwend

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Sudoku oynamaya dün gece başladım, o yüzden çok bilmiyorum oyunu. Videolardan izlediğim kadarıyla kurallardan biri; bir sayıyı bir hücreye yerleştirebilmek için aynı satır ve aynı sütunda o sayıdan tekrar olmamalı. Ben de bu kurala dayanarak oyunu anlamaya çalışıyorum. Fakat ne aynı satırda ne de aynı sütunda olmamasına rağmen koyduğum sayıyı kabul etmiyor. Bunun mantığı nedir, anlatır mısınız?
Görüldüğü gibi orta ilk hücrede 2.satırın başına 5'i koydum fakat kabul etmedi.

nc_ohc=aPdS2KbtkqIAX97OMk3&_nc_ht=scontent.fasr1-2.jpg

5'in orada olacağının garantisi yok aynı sıra satırıda aynı şekilde 1 den 9'a kadar sıralanır. incelediğinde yanlış çıkan 5'in olduğu satırda sondan ikinci sıradada 5 olabilir. Yanlış çıkan hücreye mantıken 5 veya 9 gelebiliyor sadece. Başka hücreleri doldurduktan sonra orayı denemeliydin.

5'in orada olacağının garantisi yok aynı sıra satırıda aynı şekilde 1 den 9'a kadar sıralanır. incelediğinde yanlış çıkan 5'in olduğu satırda sondan ikinci sıradada 5 olabilir. Yanlış çıkan hücreye mantıken 5 veya 9 gelebiliyor sadece. Başka hücreleri doldurduktan sonra orayı denemeliydin.
Yani her doldurulabilen kareye sazan gibi atlama diyorsunuz. Doğru mu ?

Sudoku da bir kareyi kesin olarak bulamıyorsanız diğer kareleri bulun. Şu an oraya 5 geliyor gibi olabilir ama siz o sütun ve satırdaki diğer karelerin bazılarını bilmiyorsunuz. Ayrıca bence yeni başladıysanız bile şu doğru yanlış gösterme şeysini açmayın.

Sudoku da bir kareyi kesin olarak bulamıyorsanız diğer kareleri bulun. Şu an oraya 5 geliyor gibi olabilir ama siz o sütun ve satırdaki diğer karelerin bazılarını bilmiyorsunuz. Ayrıca bence yeni başladıysanız bile şu doğru yanlış gösterme şeysini açmayın.
Bunu normal bir özellik sanıyordum. Kapatayım o zaman.

Oraya "9" geliyor. Üstteki satıra bakarsanız, bir tek "6" eksik, onu üst kutuya yazın. Sol üstteki dokuzlu grubun ortasında da "9" olduğuna göre, o kutu da "9" olmak zorunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı