Lewis Hamilton 2025 sezonunda Ferrari'de

Makaleler
12
Daha fazla  
Herkes için çok sürpriz bir karar oldu. Daha yeni Mercedes ile 2 yıllık sözleşme imzalamıştı ama 2025 sezonunda opsiyon varmış. O da Ferrari'ye geçmeye karar vermiş.

Bir Ferrari taraftarı olarak bunu değerlendirmek istiyorum.

Açıkçası bu yaşta yüklü miktarda para alacaksa ben buna karşıyım ama takımın bir lider sürücüye ihtiyacı olduğu kesin. C. Leclerc daha liderlik aşamasında değil. Şu an grid'de en sevdiğim, en hızlı gördüğüm pilot Leclerc olmasına rağmen bunu belirtmek istiyorum. Çünkü zihinsel olarak hata yapmaya meyilli maalesef eskiye göre tutarlılık konusunda iyi olsa da Verstappen, Hamilton, Alonso seviyesinde de değil tutarlılık noktasında.

Alonso Ferrari'ye gelmeden önce de 2005-2006 sezonlarından ötürü ondan nefret ediyordum, sonra Ferrari'ye geldi, kendisini çok sevdim. S. Vettel'i de Ferrari'ye gelmeden önce hiç sevmiyordum alonso dönemi yüzünden.
Vettel, Ferrari'de yarışmaya başladıktan sonra en sevdiğim pilot oldu schumacher ile beraber. Benim gibi böyle olan milyonlarca Ferrari taraftarı vardır diye düşünüyorum. İster istemez canını ağrıtan pilot hoşuna gitmez.

Hamilton'a gelirsek çaylak geldiği sezon dahil her sene muazzam bir performans sergilemiş bir pilot. Tarihin en iyi çaylak performansı rekoru da kendisinde. Hiçbir zaman Hamilton'a karşı bir sevgi beslemedim ama müthiş bir pilot olduğu hep destekledim. 2021 abu dhabi skandalıyla eskiye nazaran kendisine olan saygım ve sevgim arttı. Gönlüm bir taraftan Schumacher'in rekorunu kırmasını istemiyor, diğer taraftan da abu dhabi de hakem skandalı olmasaydı rekoru kırmıştı diyor. 2008 Singapur skandalı o sezon hamilton şampiyon oldu, lakin Singapur GP de Renault şike yapmasaydı mazsa şampiyondu böyle bir şey de var. İstatiksel olarak da tarihin en başarılı pilotu lewis hamilton.

Saf hız olarak Leclerc'in gerisinde görsem de tutarlılık, hata yapmama ve lastik koruma becerilerinde Leclerc'den daha iyi. Yine ikisi arasında favorim leclerc olacak.

Aslolan Ferrari olduğu için hangisi şampiyon olursa olsun önemli değil artık.

Ferrari'de başarılar diliyorum.

Son olarak iki harika söz ile konuyu kapatmak istiyorum.

Enzo Ferrari: Herhangi bir çocuga bir araba çizmesini söyleyin, kesinlikle kırmızı çizecektir.

S. Vettel: Herkes Ferrari fanıdır, öyle olmadıklarını söyleseler de Ferrari fanıdır.

Bugün Türkiye saati ile 22.00 de resmi açıklamanın yapılması bekleniliyor.

Resmi açıklamada an itibariyle yapıldı ve resmi olarak artık 2025 yılında Ferrari de.

Son düzenleme:
''Everybody is a Ferrari fan''

Hamilton'un zoru başarabilecek bir pilot olduğunu düşünüyorum. Gerçi tarihe bakarsak ne pilotlar gelip geçti Ferrari'de şampiyonluk alamadı. Ama bu demek değil ki Hamilton'dan ümit etmeyelim. Bir Tifosi olarak çok sevindirici bir haber oldu benim için. Umarım 2025'te Ferrari güzel bir araç çıkarır. Alonso ve Mercedes heyecanı kıpır kıpır şu an. Belki de Leclerc o çok fazla aldığı polleri alamayacak artık.

Formula 1 eski heyecanını kazanabilir.

Son düzenleme:
Alonso ve Mercedes heyecanı kıpır kıpır şu an.
Alonso değil de Vettel umarım koltuğa geçer. Alman markada Alman Vettel'in dönmesini çok isterim.

Sözleşme 2+1 yıllık.

Mercedes'in deneyimli mühendisi Serra da artık Ferrari de. W13, W14 konseptlerin yanlış olduğunu Mercedes'de dile getiren yegane adamlardan biriydi.

James Allison tekrardan araç tasarımının başına geçti. Mercedes son 2 sezona göre daha rekabetçi olabilir.

Yeni kurallara Ferrari'nin, Mercedes'e göre daha iyi ayak uydurduğu kesin ama Redbull'u yenmek için yeterli olacak mı göreceğiz. 2026 da kurallar tekrardan değişiyor. Söz konusu Ferrari oldu mu Hamilton da gelse şampiyonluk garanti değil. Alonso ve Vettel de hayal kırıklığı çok yaşadık.

Alonso değil de Vettel umarım koltuğa geçer. Alman markada Alman Vettel'in dönmesini çok isterim.
Vettel, ailesine zaman ayırmak istediğini söylemişti o yüzden güncel yarışan Alonso bana daha olası geliyor hocam. Ayrıca Alonso'daki enerji hala çaylak yıllarındaki gibi. Yani şampiyon olabilecek bir araç verirsek şampiyon olacaktır.
Mercedes son 2 sezona göre daha rekabetçi olabilir.
Rekabetçi bir araç yapsalar bile kazanıp kazanmayacaklarını belirleyecek olan şey pilot seçimi olacaktır bence.

Ayrıca Alonso'daki enerji hala çaylak yıllarındaki gibi. Yani şampiyon olabilecek bir araç verirsek şampiyon olacaktır.
Elbette öyle.

Vettel, ailesine zaman ayırmak istediğini söylemişti o yüzden güncel yarışan Alonso bana daha olası geliyor hocam
Vettel'in işi belli olmaz, bırakıp geri gelen çok var. Vettel'e teklif giderse kabul edecektir bence. Mercedes'in birinci önceliği Vettel yoksa Alonso ve Sainz olur diye düşünüyorum.

Rekabetçi bir araç yapsalar bile kazanıp kazanmayacaklarını belirleyecek olan şey pilot seçimi olacaktır bence.
Araç her şeyden daha önemli. Sadece araçla da bitmiyor. Strateji, pit ekibi, araç geliştirme Ferrari kusursuz olmalı Redbull'u yenebilmek için.

Hamilton abim 2 haftadır gelecek, o sene bu sene deyip duruyordum. Herkes bana psikolojik sorunu var 2 side olmaz diyordu...
Şimdi onlar düşünsün.
Scuderia Ferrari is back!
La Ferrari'e sempre la numero Uno!

Elbette öyle.

Vettel'in işi belli olmaz, bırakıp geri gelen çok var. Vettel'e teklif giderse kabul edecektir bence. Mercedes'in birinci önceliği vettel yoksa alonso ve sainz olur diye düşünüyorum.

Araç her şeyden daha önemli. Sadece araçla da bitmiyor. Strateji, pit ekibi, araç geliştirme Ferrari kusursuz olmalı Red Bull'u yenebilmek için.

Mercedes'in birinci tercihi bence lando olur. Landonun yerine de muhtemelen de vries gelir.

Geri
Yukarı