Rehber Monterey, Ventura veya Sonoma için Harici Ekran Kartı Satın Alma Rehberi

Intel işlemcili dahili grafik kartınız macOS'u desteklemiyorsa veya daha güçlü bir ekran kartına geçmek istiyorsanız, harici bir AMD ekran kartı ile yolunuza devam edebilirsiniz. Tüm 11,12 ve 13. nesil Intel işlemcili sistemler harici bir ekran kartı gerektirir. Bu AMD sistemler için de geçerlidir.
Yeni sistemler için şu anlık en iyi seçim AMD ekran kartlarıdır. macOS Monterey ve daha sonrası için yamalanarak NVIDIA Kepler kartların kullanılmasını önermiyoruz. Bu şekilde bir kullanım birçok devavantajı beraberinde getirir. Bunun yerine alttaki listeye bakarak bütçenize uygun bir AMD ekran kartına kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Hackintosh Uyumlu AMD Kart Listesi:
  • Radeon RX 460
  • Radeon RX 470
  • Radeon RX 480
  • Radeon Pro Duo
  • Radeon RX 550 (Baffin Core destekli) - (Lexa Core destekli değil)
  • Radeon RX 560
  • Radeon RX 570
  • Radeon RX 580
  • Radeon RX 590
  • Radeon Pro WX 4100
  • Radeon Pro WX 5100
  • Radeon Pro WX 7100
  • Radeon Pro WX 8200
  • Radeon Pro WX 9100
  • Radeon RX Vega 56
  • Radeon RX Vega 64
  • Radeon RX Vega Frontier Edition
  • Radeon Pro VII
5000/6000 Serisi Olan Navi Kartlar:
  • Radeon RX 5500
  • Radeon RX 5500 XT
  • Radeon Pro W5500
  • Radeon Pro W5700
  • Radeon RX 5700
  • Radeon RX 5700 XT
  • Radeon W 6600
  • Radeon RX 6600
  • Radeon RX 6600 XT
  • Radeon RX 6650 XT (Fake ID gerekli)
  • Radeon W 6800
  • Radeon RX 6800
  • Radeon RX 6800 XT
  • Radeon RX 6900 XT
  • Radeon RX 6900 XTX
  • Radeon RX 6900 XTXH (Fake ID gerekli)
  • Radeon RX 6950 XTX (Fake ID gerekli)
NOT:
  1. 6600 serisi ekran kartlarının desteği macOS Monterey 12.1 ile başladı.
  2. 6800/6900 serisi ekran kartlarının desteği macOS Big Sur 11.4 ile başladı.
  3. Tüm Navi kartlar için boot argümanında agdpmod=pikera kodu bulunması gerekmektedir!
  4. 6650XT, 6690XTXH ve 6950XT için gerekli olan fake-id konusu.
Kaynak: Buying a Dedicated GPU for your Monterey, Ventura or Sonoma Hackintosh

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu macOS veya Linux çok daha güzel. Keşke oyun destekleri Windows gibi olsa.
Emeğinize sağlık.
Minimum 1 yıl içinde ya da sonra oyunlar büyük anlamda macOS'a taşınacak. Çünkü hayatımızda artık Game Porting Toolkit diye bir şey var. Sonbaharda halka açılacak Sonoma release sürümü ile bir çok oyunu görebiliriz. Daha sonrada oyunlar macOS destekli gelecektir bence. Çünkü port edilmesi inanılmaz kolay artık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Minimum 1 yıl içinde ya da sonra oyunlar büyük anlamda macOS'a taşınacak. Çünkü hayatımızda artık Game Porting Toolkit diye bir şey var. Sonbaharda halka açılacak Sonoma release sürümü ile bir çok oyunu görebiliriz. Daha sonrada oyunlar macOS destekli gelecektir bence. Çünkü port edilmesi inanılmaz kolay artık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Peki performans farkı var mı? Az, aynı ya da daha iyi?

Şu an sadece ARM işlemcilerde test edildi diye biliyorum. O yüzden normal bir şeyle kıyaslama yapamam ancak. Sadece tool kullanılarak ekstra bir düzenleme yapmadan alınan FPS ile oyunun geliştiriciler tarafından portlanıp yayınlanan hali ile arasında 2 katı FPS farkı olan oyun gördüm. Yani güzel bir çağa girdik.

Şu an sadece ARM işlemcilerde test edildi diye biliyorum. O yüzden normal bir şeyle kıyaslama yapamam ancak. Sadece tool kullanılarak ekstra bir düzenleme yapmadan alınan FPS ile oyunun geliştiriciler tarafından portlanıp yayınlanan hali ile arasında 2 katı FPS farkı olan oyun gördüm. Yani güzel bir çağa girdik.

Bu teknolojiyi Apple Fusion Pro'da da kullanırlar büyük ihtimalle :D Neden AR gerçeklik gözlüğünde oyun oynamayalım ki.

Bu teknolojiyi Apple Fusion Pro'da da kullanırlar büyük ihtimalle :D Neden AR gerçeklik gözlüğünde oyun oynamayalım ki.
Zaten Apple bugüne kadar yaptığı her şeyi Vision Pro için yapıp olgunlaştırıp eklemiş gibi. Geçen arkadaşım Starfield'dan bahsetti. Hayali bile güzel Vision Pro'da. Tabi ekonomik durumlar belli. Ürünün ikinci ya da üçüncü jenerasyonu alınabilir olacaktır diye düşünüyorum. Pro takısı da atılır üstünden 2 ayrı model çıkabilir.

Zaten Apple'e bugüne kadar yaptığı her şeyi vision Pro için yapıp olgunlaştırıp eklemiş gibi. Geçen arkadaşım Starfield'dan bahsetti. Hayali bile güzel vision Pro'da. Tabii ekonomik durumlar belli. Ürünün ikinci ya da üçüncü jenerasyonu alınabilir olacaktır diye düşünüyorum. Pro takısı da atılır üstünden 2 ayrı model çıkabilir.

17 ay kasiyer olarak calistiktan sonra alabiliriz. :D Ek satin alimlar icinden 6 ay yaz :)

Yeni konular

Geri
Yukarı