Pakistan Havayolları 8803 (PIA 8803)

Düşülen yerdeki patlama çok büyük değil, yakıt tamamen dolu olsa daha fazlası olurdu önceki kazalardan biliyoruz ama sadece hidrolik sıvıları ile de öyle bir patlama olması biraz zor gibi görünüyor. Birkaç yüz kilogram, belki biraz daha altında yakıtla motorun durup durmaması konusunu bilemem onu @painkiller yorumlasa daha iyi olur.

Doğru patlama olmasını hesaba katmamıştım yakıt olmasa patlama olmazdı ve belki çoğu kişi kurtulurdu.

Ek bilgi vereyim size. İniş takımı açılmayan bir yolcu uçağı (her müdahaleye karşı) yakıtı bitene kadar havada dolanarak çözüm yolu arar. İnişi de yakıt dibini gördükten sonra yapar. Bu prosedür, uçak inişte yapısal bütünlüğünü koruyamazsa motorlarda ve yakıt tanklarında büyük bir patlamayı ve yangını engellemek içindir. Uçak kazalarında çoğu kişinin çıkan yangın yüzünden veya patlama yüzünden öldüğü de verilere geçen bir araştırma.

Motorların hasar aldığı çıkan son haberlere göre doğru gözüküyor. Artık 1. inişte ne olduysa o motorlara zarar vermiş pilotlar, tahminime göre motorlar ilk başta direkt susmadı, anlık gitme olsaydı go around yapacak gücü de bulamazlardı zaten.

Nihai sonuçları çok merak ediyorum. Çok talihsiz olaylar geçirmiş maalesef bu 320.

İşte böyle, kavga gürültü olmadan konuşulunca farklı noktalara değinilebiliyor. Jira'nın kabul etmediği konu çok kesin yorum yapman ki bence haksız değil. Mesela yüklediğin video açıklamasına bile bakmadım, çoğu kişinin baktığı konusunda da şüpheliyim. Bir taraftan sen bu kadar kesin konuşunca Jira, diğer yandan video başlığında o kadar kesin yargıya varıldığını görünce ben senin konuna eleştirel yaklaştık. Başka bir sorun yok aslında.

Mesela bu konuyu şu anda olay tazeyken araştırıp üstünde düşünmek istemedim. Kaza raporu yayınlanınca bakarım dedim ama bu konudan dolayı ben de şimdilik söylenen neler varsa araştırmış oldum. Uçakta ölenlerin sayısı belli, yerde kaç kişinin öldüğü daha belli bile değil. Üzücü bir kaza, hele evimde otururken kafama uçak düşse diye empati yapınca iyice araştırmak istemediğim bir konuydu.

sx9c1mDg.png

Bir bilgi daha: Önce sol motor sonra sağ ve ardından iki motor aynı anda sürttükten sonra pas geçilmiş.
Bir taraftan sen bu kadar kesin konuşunca Jira, diğer yandan video başlığında o kadar kesin yargıya varıldığını görünce ben senin konuna eleştirel yaklaştık. Başka bir sorun yok aslında.
Açıklamaya bakmana gerek yok zaten video içeriğinde de mevcut.
Kesin yargı falan yok işte bu yüzden. Tamamen olası durumları ele aldım.
Zaten o kızınca bende sinirlendim uzatmadım da.

Zaten o kızınca ben de sinirlendim uzatmadım da.
Empati yap. Aynısını ben desem siz nasıl tepki verirsiniz? 2018'de düşen bir uçağın nihai raporu 2 yıl sonra çıktı. FDR ve CVR kayıtları da kazanın sebebini çok iyi açıklıyordu, bu kadar komplike bir kaza yoktu ortada. O kazaya bile 2 yıl süre biçip derinlemesine araştırmışlar. Mesela motor hasarı dedin, oraya katıldım. Burun iniş arızası ya da açılmaması dedin, oraya da katıldım. Çünkü geçtiğimiz sürede kayda geçen kanıtlar bunları kanıtlar nitelikte görünüyor.

Mantıklı fikirlerle gelince kimse size çemkirmez. Ama daha sıcağı sıcağına gelişen bir olayda gidip uçağın enkazını, FDR ve CVR'ını incelemiş gibi kendinden emin konuşunca ister istemez tepki veriyoruz.

Empati yap. Aynısını ben desem siz nasıl tepki verirsiniz?Mesela motor hasarı dedin, oraya katıldım. Burun iniş arızası ya da açılmaması dedin, oraya da katıldım. Çünkü geçtiğimiz sürede kayda geçen kanıtlar bunları kanıtlar nitelikte.
Mantıklı fikirlerle gelince kimse size çemkirmez. Ama daha sıcağı sıcağına gelişen bir olayda gidip uçağın enkazını, FDR ve CVR'ını incelemiş gibi konuşunca ister istemez tepki veriyoruz.

Zaten böyle bir şeyden bahsetmedim muhtemel olaylar olduğu her yerde yazıyor.
Siz deseniz tepki vermem çünkü varsayım olduğunu belirtmişsiniz derim. Zaten ben her cevabı empati yaparak empati ile veriyorum. Dediğin gibi kanıtı olmayan bir şey söylemem sadece bazı olası durumları söyledim onlarda olabilecek şeyler. Resmi rapor olmadığı da belirtildi zaten.
@SideWinder sizde taraf tutup durmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı