Pakistan Havayolları 8803 (PIA 8803)

Kardeş sinirliyken bir de konuşmaya katılmadığı halde taraf seçen birini görünce doğal olarak sinirlendim.
Sakin ol ya, ne bu şiddet bu celal? :D İşi rekabete döktüysen, masadan çekiliyorum ben. Airbus'a da bir ara söyleriz, seni ekibe alıp götürürler yanlarında.

@Yararsız Üye uçak full depo olamaz çünkü bir sefer sonrası gelmiş. Sıfır yakıt da olamaz. Çünkü uçaklar normalde uçacağı süreye yetecek yakıtın yanında rezerv yakıt da alırlar. Hani acil bir durum veya başka bir meydana yönlendirme olursa kullanmasını sağlayacak bir miktar yakıt daha ek olarak bulunur. O patlamada yanan yakıt büyük ihtimal bu bahsettiğim yakıttır. Yakıt boşaltma gibi bir durum da olamaz çünkü uçak öyle bir talepte bulunmamış. Çünkü pilotlar ne yaşadığından haberi yoktu anlaşılan.
yakıt olmasa patlama olmazdı
Yakıtın buharı veya gazı da patlamaya sebep olabilir bu arada. Hatta yakıttan daha çabuk bile patlar:)

uçak full depo olamaz çünkü bir sefer sonrası gelmiş.
Hocam önceki seferden gelmesine de gerek yok zaten. Günün ilk uçuşunu yapacak uçak da rota yakıtını ve ekstra yakıtını alır. Ben full depoyla kalkan uçak (istisnalar hariç) çok nadir gördüm. :) Hatta bazı low cost firmalar ağırlığı olabildiğince azaltmak için yakıtı ucu ucuna bile alabiliyor. :)

Yanma odasına yeterince hava/yakıt karışımı girdiği sürece uçak motorunun verimi veya devri düşmez. Ne kadar azaldığına göre değişir bu soru. Kule - uçak arasında go around öncesi ve sonrası yakıt konusu hiç dönmemiş, yakıtlık bir şey olduğunu sanmıyorum ama tabii ki sallamasyon tahminim bu. Her şey olabilir. :)

Son düzenleme:
Onun farkındayım, iniş aşamasında az da olsa yakıt olduğu için patlamaya neden olduğunu söyledim. Motorların yakıt azaldığı için durup durmayacağını sordum.
Yok. Çünkü yakıt belli bir miktarın altına indiğinde ikaz verir sistem. Pilotlar da bu ikazı kuleye belirtir ki trafik oluşmasın diye. Bingo olayı yani. Ama bu ikaz demek değil ki on dakika sonra uçak düşecek:) Yani daha bir süre daha uçabilir uçak. Böyle bir ikazın bahsi geçmiyor şu an ama tabii raporlar hatta ön raporlar bile yayınlanmadan hepsi farazi kalıyor.
Hocam önceki seferden gelmesine de gerek yok zaten. Günün ilk uçuşunu yapacak uçak da rota yakıtını ve ekstra yakıtını alır. Ben full depoyla kalkan uçak (istisnalar hariç) çok nadir gördüm. :) Hatta bazı low cost firmalar ağırlığı olabildiğince azaltmak için yakıtı ucu ucuna bile alabiliyor. :)
Tabii tabii. Yani ben full alsa bile olamaz manasında demek istedim. Malum iniş max ağırlığı diye bir şey var:) Low cost’u bırak zaten o ağırlık yüzünden THY gibi büyük firmalar bile istemez full depo yüklemeyi.
Kule - uçak arasında go around öncesi ve sonrası yakıt konusu hiç dönmemiş, yakıtlık bir şey olduğunu sanmıyorum
Kazanın yakıtla bağlantısı çıkacağını bile düşünmüyorum açıkçası raporda. Hiç adı bile geçmiyor şimdiye kadar edinilen bilgilerde.

Ön iniş takımı çıkmadı zaten. Motorun durması anlık olmadı sürtünmeden dolayı tank delindi yavaş yavaş yakıt boşaldı.
Konu sahibi böyle bir fikir belirtmiş (ama maalesef fazla kesin dille) ben de ona karşı demiştim onu. O motor sürtünmesinden dolayı tankın delinmesi de pek muhtemel değil, delinip yakıt boşaltmış olsa düşüşteki patlama da (en azından o boyutta) pek mümkün değil.

Yoksa bunun haricinde konu sahibinin senaryosu mantıksız değil, bahsi geçen forumdaki genel konu da o yönde ilerliyor. Bir de tahmini rotada dönüşleri askeri uçak gibi çizmiş ama ona da bir şey söyleyip çamur atıyormuş gibi görünmek istemedim. :D O manevralarda yolcuların çoğu bayılırdı muhtemelen. 😛

Son düzenleme:
Bir noktaya takıldım. Konu sahibi, uçağın motorları yere sürtünce (veya vurunca) yakıt tankı delinmiş dedi. Uçak motorlarında benim bilmediğim yakıt depoları mı var? 🤔 Benim bildiğim yakıt, kanatlardan ve gövdeden pompalanarak motorlara gönderilir de. En kötü motorun içindeki yakıt hattı zarar görür, tankı bilemedim şimdi zarar görür mü acaba? :)

Biraz beyin yakıp, uyuzluk yapalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı