Pakistan Havayolları 8803 (PIA 8803)

Kanat içinin yapısını bozacak kadar sert vurmuş olsa motorlarda da yapısal olarak sadece sürtünme olması pek mümkün değil. Ben de Anıl gibi bu olayda yakıtsızlığın en düşük ihtimallerden biri olduğunu düşünüyorum.

@painkiller Kesinlikle. Kokpitin verdiği uyarıları ve göstergeleri okumamaları için kafalarının pırıl pırıl olması gerek. Mayday veren pilotun kafası yerindedir diye düşünüyorum, o konuda gönlüm rahat. :)
Ona imkan vermiyorum ben de. Yani deseler ki pilotlar can havliyle kumandayı bıraktı iki rekat namaz kıldılar diye o daha mantıklı, o kadar yani:)
Konu sahibi böyle bir fikir belirtmiş (ama maalesef fazla kesin dille) ben de ona karşı demiştim onu.
O mesaj biraz karışıktı. Biri daha bir şey yazdı her şey karıştı orda o an:) Yakıtla ilgili bir şey çıkacağını hiç sanmıyorum açıkçası.
Yoksa bunun haricinde konu sahibinin senaryosu mantıksız değil, bahsi geçen forumdaki genel konu da o yönde ilerliyor.
Senaryo doğru aslında. Olaylar anlatıldığı gibi ama birebir yapması tabii kolay değil:) Ama o motor sürtme olayı işte kafa karıştırıyor. Eğer dese birisi dikmede hidrolik kaçağı yüzünden çökme var bu yüzden inişin darbesiyle motorlar yere vurdu, o zaman mantık tam oturacak işte:)

Kanat içinin yapısını bozacak kadar sert vurmuş olsa motorlarda da yapısal olarak sadece sürtünme olması pek mümkün değil.
Arkadaş ya yakıt depolarının motorlarda olduğunu sanıyor ya da yakıt tankını yağ tankıyla karıştırıyor. Bu konuda bayağı kafası karışmış. :) Cevabı biliyorum da ağzına götürmek yerine yem atıyorum. :)

Motorun durması anlık olmadı sürtünmeden dolayı tank delindi yavaş yavaş yakıt boşaldı.
Bu cümleden ''motorların sürtmesiyle yakıt tankının delineceğini'' çıkardım ben açıkçası. İlk başta dikkat etmemişim, tekrar rast gelince gözüme çarptı. Neyse kendini yanlış ifade ettiyse düzeltir artık. Akıl okuyamayacağımız için açık ve anlaşılır konuşsak daha iyi olacak.

Bu cümleden ''motorların sürtmesiyle yakıt tankının delineceğini'' çıkardım ben açıkçası. İlk başta dikkat etmemişim, tekrar rast gelince gözüme çarptı. Neyse kendini yanlış ifade ettiyse düzeltir artık. Akıl okuyamayacağımız için açık ve anlaşılır konuşsak daha iyi olacak.

Yeni bir bilgi geldiğinde öyle dedim. ''Uçak önce sağ kanadını yere sürttü sonra sol daha sonra iki motoru da yere sürtüldükten sonra pas geçti'' diyor yeni bilgi. Yani delinebilir kanatlar sürterken.

Bu bilgiler nereden geliyor? Rica etsem okuduğun kaynakları paylaşır mısın? Bize taksit taksit anlatıyorsun çünkü. Bak kanat sürtmesi 7 sayfadır yoktu, daha yeni ortaya çıkıyor. Acaba daha neler neler çıkacak. APU'nun kanatlanıp kuyruktan uçtuğunu falan duymayak da işin sonunda. :D

Bu bilgiler nereden geliyor? Rica etsem okuduğun kaynakları paylaşır mısın? Bize taksit taksit anlatıyorsun çünkü. Bak kanat sürtmesi 7 sayfadır yoktu, daha yeni ortaya çıkıyor. Acaba daha neler neler çıkacak. APU'nun kanatlanıp kuyruktan uçtuğunu falan duymayak da işin sonunda. :D

Bundan birkaç sayfa önce yazmıştım. Resmi göndereyim.
sx9c1mDg.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı