Pisi Linux Kurulum Boot Etmiyor

Pisi linux için iso yazdırma aracı olarak Win32 Disk Imager uygulaması önerilmekte.
Diğer alternatifler: Suse Studio,Rufus (efi mode ile) vs.

Farklı bir linux dağıtımıda deneyerek durumu gözlemlemek gerekli bazen donanımsal ve kernel sorunlarından ötürü,boot ekranı üzerinden,konsola geçip nomodeset eklenerek sistem hatası donanım boot işlemi için start verilebilmekte.

Biosu default değerlerine getirdikten sonra Bios ayarlarını şu şekilde yapmanı tavsiye ederim:

boot bölümünü
Fast Boot = Disable
Launch CSM = Enable
Secure Boot Control = Disable
Uefi Boot = Disable
Legacy Boot = Enable
OS Mode Selection = CSM OS

USB Configuration :
Legacy USB Support : Enable

Security Bölümü
I/O Interface Security Configuration :
New Card Interface = Locked

secuare boot menü
Os Type = Other Os

Gece Elementary OS ile denedim ve başarılı. 2 adet USB belleğe ihtiyacınız var. Birine bootable olarak bir Linux dağıtımını Rufus aracılığı ile "UEFI (Csm yok) GPT" olarak yazdırdım. Diğer USB boş. Yaptıklarımı yazayım sırasıyla;

1- Yükleme ekranına gelince, "Kurulum Türü"nde "Başka bir şey"i seçtim.
2- Boş olan 8 GB'lık belleğin 7 GB'ını ext4, kalanı da "Swap" yani takas alanı olarak biçimlendirdim.
3- "Önyükleyicinin kurulacağı alan" gibi bir yer vardı aşağıda seçilen, tam hatırlamıyorum ne yazdığını ama buna benzer bir şey yazıyordu. Onu da Windows'umun kurulu olduğu diski seçtim.
4- Kurulum bitti, PC yeniden başladı, boot menüye girdim. Benim kurmuş olduğum dağıtım Ubuntu üzerinden yapılmış olduğu için, Ubuntu olarak gözüktü boot menüde. Ubuntu'yu seçtim ve tatatada Grub menü çıktı karşıma. Gerisi zaten işletim sisteminin açılışı falan.

BIOS ayarlarını merak ediyorsanız daha sonra çekip atarım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı