Ryzen 5 5500 işlemci için PBO ayarları nasıl olmalı

darudevy

Hectopat
Makaleler
2
RAM
16GB 3000MHZ 8x2 HyperX
Anakart
B450M-S2H
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba. İnternette düzgün bir rehber bulamadığım için nasıl yapacağımı da bilmiyorum. Curve Optimizer için all Core -10 yaptım. PBO limits için Auto yaptım fakat motherboard veya manuel ayar yapın diyenler de var. Ne yapacağımı bilemiyorum.

İnternette düzgün bir rehber bulamamanız normal çünkü kimse biosu bu kadar kurcalamıyor.

Biosa girip performans için 3 ayar yaparsın çıkarsın,
1- CPB kapatırsın
2- Cpu hız belirlersin, çok istiyorsan isteğe bağlı voltaj ayarı yaparsın.
3- Xmp açarsın

Auto'yu motherboard yapabilirsiniz, all Core -10 yerine -30'dan başlayıp, Prime 95 small testi ile 10'ar dakika test ederek stabil kalana kadar -10'a çıkabilirsiniz, -30'da stabil kalırsa daha iyi tabii.

Birkaç yerde okudum da motherboard seçince PBO değerlerini yüksek ayarlıyormuş. Yine de seçeyim mi?

Siz deneyin, Auto ile R23 puanına bakın, frekans ne kadar yükseğe çıkıyor, sıcaklık nasıl kontrol edin, motherboard olarak aynı testi yapın, en verimli ayarı siz tespit edebilirsiniz, ona göre seçim yaparsınız.

Curve Optimizer ayarını -15, Boost frekansı +100MHz yaptım. 3 saatlik Prime 95 testinde bir sorun çıkmadı. Sıcaklık ortalama 66 derece oldu. Vcore ise en yüksek 1.25v oldu. Bu değerler sorun yaratır mı? Vcore değeri iyi mi mesela?

Yeni konular

Geri
Yukarı