S22 vs S23 FE vs iPhone 12

Bütçe
25000

odunuzz

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selam, 2-3 ay öncesine kadar Xiaomi Mi 8 cihaz kullanıyordum 5. yılın sonunda anakart darbe aldığı için telefon çoğu üzelliğini kaybetti değiştirme mecburiyetinde kaldım. Günlerdir araştırma yapıp yorumları okuyorum fakat hala net bir karar veremdim. MIUI her ne kadar her arayüzden özellik çalarak pratik bir arayüz olsa da her güncellemede ufak telfek sorunlar çıkardığı için tercih etmiyorum şu an ayrıca değişiklik iyidir. Üstelik bu fiyat aralığında çoğu cihaz plastik kasa ve düşük malzeme kalitesinde sakar bir insan olarak uzun ömürlü bir cahaz arayışındayım.

6S benim şahsi telefonum değil arkadaştan ödünç aldım yeni telefon alana kadar. iOS işletim sistemi sonraki cihazlarda ne kadar farklı bilmiyorum ama benim gibi yıllarca Android kullanmış biri iOS kullanınca o basit, akıcı ama pratik olmadığı konusunda hislerimi anlamıştır. iPhone 12'de durum aynı mı biliyorum malum güncellenmiyor elimdeki cihaz. Gelelim konumuza bu üç cihaz benim kart limitim içerisinde her ne kadar S23 piyasadaki en iyi fiyat performans cihazıysa erişemeyeceğim bir limitte.

-S22 konusunda ısınıyor ve batarya kötü denmiş halihazırda mi 8 ile 3-5 saat ekran süresi alabiliyorum ve telefon boşta duruken işlemci şu an 40-45 derece civarlarında ve yakacak seviyede ısınıyor 50leri rahat görüyor sosyal medyada. S22 beni ne kadar rahatsız eder bilmiyorum. Bu telefonu alırsam başıma ne gelebilir günlük kullanımda sizdende yorum alsam güzel olurç.

-S23 FE sadece bu cihazı bayide deneyimleyebildim diğerleri eski diye sergilemiyorlar burada açıçası ekran güzel parlak duruyor çerçeveler de yanda mi 8'den kalın altta üstte ince olduğu için rahatsız etmedi. Batarya S22'den 2-3 saat daha fazla ekran süresi vermiyorsa bu cihaz ağır bir cihaz olur şimdiki 175 gr bile kılıf kullanınca ağır geliyor. Sanal yakınlık sensörü ve parmak izi sensörü de premium hissinden uzaklaştırdığı için biraz çekiniyorum açıkçası mi 8 de kızıl ötesi kamera ile yüz tanıma var çoğu Android'den daha güvenli, hızlı ve zifiri karanlıta çalışıyor bu cihazda bu özellik yokken üstüne yavaş çalışan bir parmak izi varken emin olamıyorum.

-iPhone 12 diğer cihazlardan 5000 TL daha pahalı seviyede malum S22 kadar güncelleme ömrü var. Yabancı forumlarda da çok fazla batarya çok iyi değil üst modellere bak yorumu gördüm son aylarda cihaz çok donmaya başladı diyenlerde vardı bunun yorumu sizden almak daha iyi olur. Bu cihazında arayüz akıcılığı iyi hoş ama Android'deki geri tuşu sitemi olmaması bildirim panelini yoruculuğu ya da cihazda bir ayar değiştirmek istedğimde beni menülerde kaybeden sistemi ve ses ayarı değiştirme gibi bazı şeyler biraz yorucu iOS ön yargılı değilim kullanıyorum zaten şu an ama Apple'ın ben en iyisini ayarladım kardeşim sen çok kurcalama kullan aleti mantığı pratiklikten çok uzak. Belki 1-2 sene kullanır elim rahatlarsa satar başka üst modellere bakarım ya da cihaz iyi durumdaysa devam ederim.

Son olarak telefon kullanım alışkınlıklarım şu şekilde:
-Oyun pek oynamam günde 2-3 kere Clash of Clans'ta savaş yapar çıkarım uzun sürmez toplasan 30-45dakika
-Sosyal medya uygulamarında ve mesajlaşmada bolca takılırım.
-En çok harcadığım vakit Reels/Shorts izlemek.
-Telefon görüşmesi ayda 50 dk anca konuşurum.

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ediyorum varsa öneri tavsiyeleriniz bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
iPhone 12’yi kafadan eleyin. Eski bir cihaz ve düz seri Apple artık alınmamalı. 13 kullanan biri olarak söylüyorum bunu, şu an sadece Pro serilerini alınabilir görüyorum.

S22 ve S23FE arasında bir tercih yapılmalı. Ben olsam S23FE bakardım. Eğer bütçenizi 30’a esnetebilirseniz S23 en iyi tercih olacaktır.

iPhone 12'yi kafadan eleyin. Eski bir cihaz ve düz seri Apple artık alınmamalı. 13 kullanan biri olarak söylüyorum bunu, şu an sadece Pro serilerini alınabilir görüyorum.

S22 ve S23FE arasında bir tercih yapılmalı. Ben olsam S23FE bakardım. Eğer bütçenizi 30'a esnetebilirseniz S23 en iyi tercih olacaktır.

S23 gerçekten çok güzel içim gidiyor fakat bu iki cihazla da arasında 10 bin TL civarı fark var limitimin bir 5 bin TL üstündeyken de zor gözüküyor o kısımda da.

Önerim FE serisine yonelmenizdir, yıllarca Android kullandıktan sonra tecrübeye dayalı olarak söylüyorum ki büyük ihtimalle zorluk yaşayacaksınız. IOS her ne kadar basit bir arayüz olsa da pratiklik bakımından çok eksik. One UI ise basitlik bakımından IOS'tan altta kalmamasının üstüne fazlaca pratik. O yüzden önerim S23 FE olacaktır.

Önerim FE serisine yonelmenizdir, yıllarca Android kullandıktan sonra tecrübeye dayalı olarak söylüyorum ki büyük ihtimalle zorluk yaşayacaksınız. iOS her ne kadar basit bir arayüz olsa da pratiklik bakımından çok eksik. One UI ise basitlik bakımından IOS'tan altta kalmamasının üstüne fazlaca pratik. O yüzden önerim S23 FE olacaktır.

Yani evet iOS genel anlamda yorucu gibi duruyor benim içinde hele 5 bin TL daha pahalıyken batarya anlamında da diğer modellerden büyük fark atmıyorsa mantıksız da işte şu an ikinci el ve yenilenmişinde bile sıfırdan daha pahalıya satıyorlar birkaç sene kullanıp daha iyi bir cihaza yükseltilebilir.

S22 ile S23 FE arasında aradaki diğer farkları kapatacak kadar aman aman pil performansı farkı var mı?

Ben olsam S23FE seçerdim sizin kullanımınızda. Çünkü şarjın iyi gitmesi gerekiyor yaptığınız şeylerde. Özellikle dışarıda telefonu kullanırken. Bu sebepten S22 yerine seçerdim. Kamera kullanımınızdan bahsetmemişsiniz sanırım ama kamera anlamında da güzel işler çıkarabiliyor S23FE.
iPhone 12 bugün iOS cihazlar içinde alınabilecek en dip ve dümdüz cihaz. hiçbir esprisi yok şarjı da bu kıyasladığımız modellerden kötü gidiyor ekran kamera desen yok yani bom boş. Bu kullanımda alanı üzmez ama kesinlikle 5K fiyat farkı da verilecek bir cihaz değil. Gerçek bir iPhone deneyimini bugün 13 Pro ve üzeri cihazlarda yaşayabilirsiniz.

Ben olsam S23FE seçerdim sizin kullanımınızda. Çünkü şarjın iyi gitmesi gerekiyor yaptığınız şeylerde. Özellikle dışarıda telefonu kullanırken. Bu sebepten S22 yerine seçerdim. Kamera kullanımınızdan bahsetmemişsiniz sanırım ama kamera anlamında da güzel işler çıkarabiliyor S23FE.
iPhone 12 bugün iOS cihazlar içinde alınabilecek en dip ve dümdüz cihaz. hiçbir esprisi yok şarjı da bu kıyasladığımız modellerden kötü gidiyor ekran kamera desen yok yani bom boş. Bu kullanımda alanı üzmez ama kesinlikle 5K fiyat farkı da verilecek bir cihaz değil. Gerçek bir iPhone deneyimini bugün 13 Pro ve üzeri cihazlarda yaşayabilirsiniz.
Iphone 12 bencede artık alınmaz ama Kamera ve işlemcide iki telefondanda daha iyi ekran konusunda da tek eksiği 120Hz olmaması. Ayrıca malzeme kalitesi olarak S23 FE’nin çok çok önünde.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler ben de iOS olmazsa yaşayamam mantelisinde biri değilim zaten kullanım açısından kendimi yaşlı gibi hissediyorum bir şey yaparken bütçe kısıtında iyi deneyim sunan cihaz arayışında bu seçenekler çıktı karşıma. Sadece şeyi merak ediyorum ekran boyutu S22 bana daha uygun. Batarya konusunda ki fark 1-1.5 saat ise 50 gr daha ağır bir cihazı kullanmayı tercih etmem açıkçası.

iPhone 12 bence de artık alınmaz ama kamera ve işlemcide iki telefondanda daha iyi ekran konusunda da tek eksiği 120Hz olmaması. Ayrıca malzeme kalitesi olarak S23 FE'nin çok çok önünde.

Yıllardır 60 Hz kullanıyorum zaten insan deneyimlemeyince aramıyor pek. Kamera çok dert ettiğim bir şey değil S23 FE kamerasına baktım kullandım gündüz iyi işler yapıyor zaten. iPhone 12 iyidir ama aradaki fiyat farkına değecek kadar daha iyidir diyemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı