Sünnet geleneği sizce mantıklı mı?

Bu şey gibi bir şey "ben X dinine inaniyorum tanrım için X kişisini hayatımda en az 1 kere kurban etmem gerekiyor, benim dinimin gereği bu olduğu için bunu yasaklayamazsınız ve buna izin vermelisiniz." böyle bir örnek verince bile kulağa saçma geliyor. Reşit olmayan bir insanin herhangi bir bütünlüğünü kalıcı olarak bozacak bir operasyona izin verilmemesi gerekiyor ve verenlerin de yargılanması ya da buna benzer bir şey ile bu yoldan vazgeçtirilmesi gerekiyor. Tabii bu bizim ülkemizde imkansiz olduğu için bayağı bir yıl daha dini dayatmayla herkes kendi çocuğunu sünnet ettirmeye devam edecek.

@Lycus oruç yahudilikten gelmez, mushafta mevcuttur. Namaz da "es salate" dir ki Arapça ismin önündeki "es" bilinirlik ya da işaret belirtir. Lakin hîtan ya da sünnet, mushafta yoktur ama Tevrat'ta geçer.

Kişisel olarak ise sünnetin, bireyin takdirinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bu şey gibi bir şey "ben X dinine inaniyorum tanrım için X kişisini hayatımda en az 1 kere kurban etmem gerekiyor, benim dinimin gereği bu olduğu için bunu yasaklayamazsınız ve buna izin vermelisiniz." böyle bir örnek verince bile kulağa saçma geliyor. Reşit olmayan bir insanin herhangi bir bütünlüğünü kalıcı olarak bozacak bir operasyona izin verilmemesi gerekiyor ve verenlerin de yargılanması ya da buna benzer bir şey ile bu yoldan vazgeçtirilmesi gerekiyor. Tabii bu bizim ülkemizde imkansiz olduğu için bayağı bir yıl daha dini dayatmayla herkes kendi çocuğunu sünnet ettirmeye devam edecek.
Bir de kimliğimde din kısmında ''islam'' yazıyor. Müslümanmışım güya.

Sünnetin zevki azalttığı yönünde iddialar var, ki bence doğrudur tüm vücudumuz yaratıcı tarafından olması gerektiği gibi yaratıldı, ama bazıları zevki azaltmadığını sadece oranın enfeksiyon kapmasını engellediğini söylüyor. Sizce enfeksiyon ve virüs kapma ihtimali kaçtır? %0.5? %0.8? 100 kişiden birisinde enfeksiyon vakası olacak diye 100 kişinin de penisinin ekini kesmek ne kadar mantıklı?

Benim şahsi fikrim bunun satanist geleneklere dayandığı yönünde ve ben de bunun bir kurbanıyım.
Ben geç sünnet olmuş birisi olarak sünnetsizken de mastürbasyon yaptım. Hiç bir fark yok hatta sünnetliyken daha iyi.

Konuyu görünce biraz Google'dım biraz din cahiliyim. Sünnet Kur'an da geçmiyormuş, ayrıca o dönemde nasıl sünnet oluyormuş insanlar hiç anlamadım... Peygamberler de Sünnetli doğuyormuş çok ilginç. Günümüzde ki ailelerin de sanki sünnet olmayınca dinden değilmiş gibi davranmaları da daha da ilginç Kur'an da bile geçmiyor...

Geri
Yukarı