Xbox Series S 512 GB ömrü ne kadar kaldı?

Xbox kendi oyununda 1080P 30 zor veriyor hocam. Starfield'da Xbox Series X 2K 30 FPS çalışıyordu en son. :D
Teknolojiyi entegre ettikçe o çıtayı yukarı taşırlar. Hadi Starfield da olmadı diyelim başka bir oyunda geçilir 60 fps lere . Cyberpunk gibi bir oyun bile adam edildiyse diğer oyunların neyi eksik ki ?

Optimizasyon sorunu ne demektir biliyor muyuz? Herkesin dilinde bir optimizasyon sorunu peki nedir bu optimizasyon sorunu? Mesela neyi optimize edememişler ve hangi sorun yaşanıyor. Eğer optimize edilseydi nasıl bir farklılık olurdu?

Çünkü her şeye "optimizasyon sorunu" diyenler bunun literatürde neye tekabül bile ettiğini bilmeden kullanıyorlar. 10 yıllık laptop kullanan adam bile optimizasyon diyor.
Benim bildiğim şeyden farklı bir anlamı vardır belki bilemiyorum. Bir oyun yapılıyorsa optimizasyon da sağlanmalı ama 😀 optimizasyonu kötü olan bir oyun kendinden daha iyi bir oyundan kötü optimizasyonu sağlıyorsa alınması gerekenden düşük performans alınıyorsa ben buna optimizasyon diyorum 😃

Tüm cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Bana Series S mantıklı geldi açıkçası. Bakalım biraz bütçeye göre hareket edeceğim yakın zamanda MacBook aldım 2 ay sonra bunun taksidi bittiğinde Series S'e hala yükseliyor olursam düşüneceğim. :)

Sağolun.

Benim bildiğim şeyden farklı bir anlamı vardır belki bilemiyorum. Bir oyun yapılıyorsa optimizasyon da sağlanmalı ama 😀

Starfield üzerinden örnek vereceğim, herkesin dediği şekilde (mesela bir TLOU gibi) bir optimizasyon sorunu olsa şurada çökmelerden, droplardan aklını kaçırırdın. Fakat bu aslında oyun motorunun ne kadar sağlıklı çalıştığını gösteriyor bize.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Bana Series S mantıklı geldi açıkçası. Bakalım biraz bütçeye göre hareket edeceğim yakın zamanda MacBook aldım 2 ay sonra bunun taksidi bittiğinde Series S'e hala yükseliyor olursam düşüneceğim. :)

Sağolun.
Bence o bütçeye yurtdışında bir tanıdıktan PS 5 getirtme şansınız varsa digital değerlendirin.

Starfield üzerinden örnek vereceğim, herkesin dediği şekilde (mesela bir TLOU gibi) bir optimizasyon sorunu olsa şurada çökmelerden, droplardan aklını kaçırırdın. Fakat bu aslında oyun motorunun ne kadar sağlıklı çalıştığını gösteriyor bize.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sizin bildiğiniz kadar teknik bilgiye sahip değilim bu yüzden dediklerinizden bir şeyler öğrenip bir şeyler çıkarıyorum sadece. Eğer dediğiniz kadar normalse o zaman ben bilemeyeceğim. CoD Warzone 2.0'daki gibi sürekli oyundan atmalar ara sahnelerde donmalar da kötü optimizasyonun sonucu mudur?
Tuvalet kağıdı üzerinden örnek verilen şu starfield videosu çok güzelmiş bu arada 😀

Bence o bütçeye yurtdışında bir tanıdıktan PS 5 getirtme şansınız varsa digital değerlendirin.
Hocam ilanlar PS5 ler ile dolu , üyelik fiyatından dolayı herkes elinden çıkarmaya çalışıyor. Arkadaş için 8 bine 1 yıllık series s konsol ve gamepass veya üstüne ekleme şansı varsa series x alması onun yararına olur.

Maalesef yok öyle bir imkan. :)

Hocam ilanlar PS5 ler ile dolu , üyelik fiyatından dolayı herkes elinden çıkarmaya çalışıyor. Arkadaş için 8 bine 1 yıllık series s konsol ve gamepass veya üstüne ekleme şansı varsa series x alması onun yararına olur.
Series S benim için yeterli ya. Öyle çok hardcore gamer değilim zaten. Bugüne kadar bilgisayarda oyun oynadım hep. Hikayeli oyunları seviyorum ve oynamadığım çok oyun var. 30 FPS versin bana sorun yok. Yeter ki beni geçmiş oyunlarla birlikte ve yeni nesil konsollar çıktıktan sonra bile en azından 3-4 sene performanslı götürsün.

Ayrıca şampiyonluk seviyesinde olan sıkı bir Rocket League oyuncusuyum. Rocket League'den yana zaten birkaç sene sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum. :)

Sizin bildiğiniz kadar teknik bilgiye sahip değilim bu yüzden dediklerinizden bir şeyler öğrenip bir şeyler çıkarıyorum sadece. Eğer dediğiniz kadar normalse o zaman ben bilemeyeceğim. CoD Warzone 2.0'daki gibi sürekli oyundan atmalar ara sahnelerde donmalar da kötü optimizasyonun sonucu mudur?😀

Evet. Starfield, CS2 vb. bu oyunlarda geriye tek kalan şey bazen droplara sebep olan optimizasyon hatalarının giderilmesi oluyor. Performans artışı zorlasalar bile %5-10 olur maksimum.

İnsanlar gereksinimlerle optimizasyonu karıştırıyor bazen. Evet Cyberpunk çok daha iyi görsel şölen sunan bir oyun ama Starfield'ın motoru daha gelişmiş. Büyük ihtimalle Elder Scrolls 6'da görselliği de güzel kullanmayı becereceklerdir, bu oyun uzayda geçiyor diye her yer gri olmuş, NPC'ler ise her Bethesda oyununda olduğu gibi çirkin.

Maalesef yok öyle bir imkan. :)

Series S benim için yeterli ya. Öyle çok hardcore gamer değilim zaten. Bugüne kadar bilgisayarda oyun oynadım hep. Hikayeli oyunları seviyorum ve oynamadığım çok oyun var. 30 FPS versin bana sorun yok. Yeter ki beni geçmiş oyunlarla birlikte ve yeni nesil konsollar çıktıktan sonra bile en azından 3-4 sene performanslı götürsün.

Ayrıca şampiyonluk seviyesinde olan sıkı bir Rocket League oyuncusuyum. Rocket League'den yana zaten birkaç sene sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum. :)
Hocam o konuda içiniz rahat olsun eski nesil oyunlar konusunda Xbox çok iyi destek veriyor. İlk Xbox oyunları bile oynanabiliyor. Fps desteği, grafik desteği, çözünürlük desteği, otomatik HDR desteği bunlardan bazıları. Sizin için Xbox yeterli olur.

Geri
Yukarı