Yapay zeka araçları bir gün yazılım mesleğini tamamen bitirebilirler mi?

Hocam şu an için böyle bir durum mevcut, konu sahibi bir gün işinden edebilir mi diye bir soru sormuş ileriye dönük yanıtlamak daha mantıklı olmaz mı?

Ben gelecek için de aynı şeyi söyleyebilirim daha sürdülebilir bir gelecek için şirketlerin bunu yapmayacağını varsayarsak hayır yazılım meslekleri yok olmayacak diyebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben gelecek için de aynı şeyi söyleyebilirim daha sürdülebilir bir gelecek için şirketlerin bunu yapmayacağını varsayarsak hayır yazılım meslekleri yok olmayacak diyebiliriz.

Şu anda bile otonom sürüşlere sahip olan, silahlı insansız hava araçları varken bile bunu demek çok zor değil mi hocam? Çünkü yakında pilotsuz yolcu taşıma sistemine geçildiğinde de bu durum çok farklı olmayacak. Pilotluğu nasıl bitirebilecek kapasitede ise yazılımcılığı da bitirebilir diye düşünüyorum.

Şu anda bile otonom sürüşlere sahip olan, silahlı insansız hava araçları varken bile bunu demek çok zor değil mi hocam? Çünkü yakında pilotsuz yolcu taşıma sistemine geçildiğinde de bu durum çok farklı olmayacak. Pilotluğu nasıl bitirebilecek kapasitede ise yazılımcılığı da bitirebilir diye düşünüyorum.

Haklısın ancak evrensel bir değerlendirme yapmak zor, çünkü teknolojinin gelişimi sürekli değişiyor. Şu anki durumda, yapay zeka yazılımcıları destekliyor ve işleri kolaylaştırıyor, ancak onların yerini tamamen alması için çok fazla zaman gerekebilir. Ayrıca, insan zekası ve yaratıcılığı hala teknolojinin bir adım önünde olabilir. Ancak, gelecekte bu dinamik değişebilir. Belki de yapay zeka geliştikçe, yazılımcılar daha farklı, yaratıcı görevlere yöneleceklerdir. Bu konuda dikkatli bir gözlem yapmak ve uyum sağlamak önemli olacak.

Haklısın ancak evrensel bir değerlendirme yapmak zor, çünkü teknolojinin gelişimi sürekli değişiyor. Şu anki durumda, yapay zeka yazılımcıları destekliyor ve işleri kolaylaştırıyor, ancak onların yerini tamamen alması için çok fazla zaman gerekebilir. Ayrıca, insan zekası ve yaratıcılığı hala teknolojinin bir adım önünde olabilir. Ancak, gelecekte bu dinamik değişebilir. Belki de yapay zeka geliştikçe, yazılımcılar daha farklı, yaratıcı görevlere yöneleceklerdir. Bu konuda dikkatli bir gözlem yapmak ve uyum sağlamak önemli olacak.

Yardımcı asistan rolünü oynaması gerçekten insanlık adına büyük bir adım, gerek sağlık sistemlerinde olsun gerekse yazılımdır vb. umarım ileride bu tür şeyler insanların mesleğini elinden almasına ve işleri çığırından çıkartmaya neden olmaz. Geleceğin ucu çok açık olduğu için artık net bir şey söyleyebilmek aşırı doğru olmaz. Zaman gösterecek bu tür şeyleri. Her meslek hakkında hayırlısı olsun.

Evet, soru başlıktaki gibi. Malum ChatGPT ve Bard kod yazabiliyor. Bunların daha da gelişip ileride yazılım mesleğini tümden yok edebileceğini düşünüyor musunuz?

"Teknik olarak mümkün mü?" diyorsanız kesinlikle evet tamamen bitirebilir. Ama "Bu noktaya kadar gelişmiş bir yapay zeka aracını parasıyla bile olsa herkese erişilebilir hale getirirler mi?" derseniz pek sanmıyorum. Kimse böyle bir gücü herkesle paylaşmak istemez.

Dün akşam Cognition.ai tarafından ilk yapay zeka yazılımcısı olarak tanıtılan Devin'in şimdilik yapabildiklerini incelemenizi tavsiye ederim.

Evet ChatGPT ya da Copilot'a kod yazdırabiliyorduk ancak bunlar bir yere kadar yazıyor veya bazen yazmıyor sadece neler yapılması gerektiğini anlatıyorlardı. Ya da yazdıkları kodlar o şekilde çalıştırılamıyor düzenlenmesi gerekiyordu.

Ancak Devin kendisine verilen işi sonlandırana kadar, hata kalmayana kadar devam ettirip bitiriyor. Ki daha bu erken aşaması, muhtemelen 1 yıl sonra kompleks işleri bile yapabilecek hale gelecek ama dediğim gibi bize demo dışında kullanma şansı verirler mi göreceğiz.

Yapay zeka sırasıyla:
1-) Diller
2-) Programlama dilleri.
3-) Emin olmamakla birlikte ya bilimsel konularda çok iyi gelişir. Ya da insanların el işi olan işleri kendileri yapar. Temizlik fabrika işleri vesaire.

Geri
Yukarı