Oyun bağımlılığından nasıl kurtulurum?

Eymen AYDAY

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam. Bu sene LGS sınavım var ve aşırı derecede oyun bağımlısıyım. Günde 2-3 saat aralıksız bilgisayar başında oyun oynuyorum ve sonrasında 3-4 saat arasında Instagram-mobil oyun oynuyorum. Kendi halimden hiç memnun değilim ve bu durumdan dolayı ailemle tartışıyorum. Derslerim kötü değil ortalamam 90 ve ders çalışıyorum ama sınava aşağı yukarı 30 gün var. Böyle devam ederse derslerde çok geriye düşeceğim ve hem istediğim liseyi hem istediğim puanı hem de istediğim yüzdelik dilimi tutturamıyacağım ve bundan dolayı aşırı derecede stres oluyorum ve gün boyu aşırı derecede gergin oluyorum. Kendi halimden hiç memnun değilim ve oyun oynamayı bırakmak istiyorum ama ne yaparsam yapayım bırakamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Günde 2 saat bilgisayarda oturup üstüne dersini çalışabiliyorsan sorun olmaz bilgisayardan çok telefonu bırakmaya bak sen özellikle reels gibi şeyler izliyorsan direkt kurtul.

Tuşlu telefona geç sınav zamanına kadar. Mesajlaşma arama yapma vb. işlerini yapabilirsin ancak senin dikkatini dağıtacak TikTok mobil oyunlar vb. olmaz.

Günde 2 saat bilgisayarda oturup üstüne dersini çalışabiliyorsan sorun olmaz bilgisayardan çok telefonu bırakmaya bak sen özellikle reels gibi şeyler izliyorsan direkt kurtul.
Bilgisayara oturduğum zamanlarda ders çalışamıyorum zaten. Aileme ders çalışıyorum diyorum ve ders çalışmak yerine oyun oynuyorum. Haftada 1 ya da 2 gün ders çalışıyorumdur o da geçiştirerek çalışıyorum.

Çalışmadığın için kötü bir liseye gidersen yaşayacaklarını düşün ne zorluklar çekeceğini, nasıl pişman olacağını bu bende etkili oldu son bir ay daha dişimizi sıkalım :)

Geri
Yukarı