4000 TL E-Spor için sistem toplama

Doğrusu alacağım sistemi karar veremedim. Konu karışık olduğundan dolayı ve kavgalardan dolayı konunun kapatılmasını arz ederim. Yeni konu acarsam ban yeme riski yoktur değilmi. Çünkü ikinci konum bu ve konularda ağır tartışmalar cıktı.
Kardeş sadece League of Legends ve CS:GO oynayacaksan @Spontune isimli arkadaşın önerdiği sistemi al. Başka oyunları da oynayacaksan yani yeni oyunları da takip edip oynuyorsan ekran kartına biraz daha yüklen. 75 Hz monitör alıp 96 Hz'e kadar falan overclock yapabilirsin. Diğer arkadaşlara diyecek söz yok. Adama 144 Hz monitörde kasma hissedecek diyorum, yanlış deyip ardına 144 FPS'ye alıştın diye yüzden kasma hissedecek diyor. Aynı şeyi söylüyorum zaten. Farklı anlaşılıyorsa kusura bakmayın.

Son düzenleme:
@DemonDamage 10 Ağustos'ta sistem toplama konusu açtığınızı gören moderatör, 1 ay geçmeden tekrar sistem toplama konusu açtığınız için uyarı verecektir. O yüzden bu konudan devam edebilirsiniz. Intel i5 6400/6402P, GTX 1060 (Yakın tarihte çıkarsa GTX 1050 ya da kırpılmış versiyon GTX 1060 da olabilir) ve 144 Hz Full HD monitörün aşağısına düşmesin sisteminiz. Madem ileriye dönük istiyorsunuz, 80 Plus sertifikalı minimum 600W güç kaynağınız olsun. Anakart en azından B150 serisi, olabiliyorsa H170 Gaming M3 serisi olsun. Sizin için ideal kartlardan biri H170 M3. SSD olursa iyi olur tabii ki, 4000 TL bütçe kesinlikle SSD içermeli. Ancak monitörü üst seviye tuttuğumuz için ve parçalardan fazla feragat etmediğimiz için, bir ihtimal SSD daha sonra eklenebilir. Ancak bu "daha sonra" olarak belirttiğim süre 1 sene gibi uzun sürmemeli, kısa vadede ekleyebilecekseniz SSD ertelemesi düşünülebilir. RAM tek modül 8 GB alın minimum. SSD gibi kısa vadede 16'ya yükseltebilirsiniz. Yükseltemeseniz bile, oynadığınız çözünürlük Full HD olacağı için 8 GB ucu ucuna yeterli olabilir. Bir de e-spor oyunları yüksek boyutlu değil, sistem gereksinimi düşük oyunlar. Bu yüzden 8 GB ile bir süre idare edilebilir. ShadowPlay de kullanmayı hedefliyorsunuz, bu yüzden RX 460-470-480 pek size uymuyor. Size önerilen BenQ monitör + RX serisi kart alırsanız 144 Hz kullanamamış olacaksınız. Monitör DVI destekli ancak kartta DVI yok. DVI-DisplayPort dönüştürücü kullanmak gerekecek, onun da çalışacağının garantisini veremiyorum. Çalıştığına %100 doğrulukta örnek gösteren biri varsa bu kombinasyon düşünülebilir. ShadowPlay'e güle güle demiş olursunuz.
@Highbornlas haklı. Yanlış sözler her zaman olacaktır, insanın doğası bu. Biz kurallara uymaya devam edelim. :)
@Manyyak kullandığınız üslupta sorun olduğu için doğru söylediğiniz sözler bile yanlış anlaşılabilir, bu gayet normal. "Tecrübesizsin, artistlik yapma, sen şöylesin böylesin" gibi tavırlar Sosyal'e yakışmıyor. Hepimiz kendimize çeki düzen verelim ki kalitemiz artsın. Monitöre overclock meselesi birazcık şans işi. Panel kalitesi önemli. 60 Hz monitörün 110 Hz'e kadar sağlıklı şekilde çıkarıldığını gördüm. ASUS VN247H kullanıyorum, Full HD çözünürlükte ekran bozulmadan ancak 67 Hz'e çıkartabildim. 68 olunca ekranda karıncalanma başlıyor.

@DemonDamage 10 Ağustos'ta sistem toplama konusu açtığınızı gören moderatör, 1 ay geçmeden tekrar sistem toplama konusu açtığınız için uyarı verecektir. O yüzden bu konudan devam edebilirsiniz. Intel i5 6400/6402P, GTX 1060 (Yakın tarihte çıkarsa GTX 1050 ya da kırpılmış versiyon GTX 1060 da olabilir) ve 144 Hz Full HD monitörün aşağısına düşmesin sisteminiz. Madem ileriye dönük istiyorsunuz, 80 Plus sertifikalı minimum 600W güç kaynağınız olsun. Anakart en azından B150 serisi, olabiliyorsa H170 Gaming M3 serisi olsun. Sizin için ideal kartlardan biri H170 M3. SSD olursa iyi olur tabii ki, 4000 TL bütçe kesinlikle SSD içermeli. Ancak monitörü üst seviye tuttuğumuz için ve parçalardan fazla feragat etmediğimiz için, bir ihtimal SSD daha sonra eklenebilir. Ancak bu "daha sonra" olarak belirttiğim süre 1 sene gibi uzun sürmemeli, kısa vadede ekleyebilecekseniz SSD ertelemesi düşünülebilir. RAM tek modül 8 GB alın minimum. SSD gibi kısa vadede 16'ya yükseltebilirsiniz. Yükseltemeseniz bile, oynadığınız çözünürlük Full HD olacağı için 8 GB ucu ucuna yeterli olabilir. Bir de e-spor oyunları yüksek boyutlu değil, sistem gereksinimi düşük oyunlar. Bu yüzden 8 GB ile bir süre idare edilebilir. ShadowPlay de kullanmayı hedefliyorsunuz, bu yüzden RX 460-470-480 pek size uymuyor. Size önerilen BenQ monitör + RX serisi kart alırsanız 144 Hz kullanamamış olacaksınız. Monitör DVI destekli ancak kartta DVI yok. DVI-DisplayPort dönüştürücü kullanmak gerekecek, onun da çalışacağının garantisini veremiyorum. Çalıştığına %100 doğrulukta örnek gösteren biri varsa bu kombinasyon düşünülebilir. ShadowPlay'e güle güle demiş olursunuz.
@Highbornlas haklı. Yanlış sözler her zaman olacaktır, insanın doğası bu. Biz kurallara uymaya devam edelim. :)
@Manyyak kullandığınız üslupta sorun olduğu için doğru söylediğiniz sözler bile yanlış anlaşılabilir, bu gayet normal. "Tecrübesizsin, artistlik yapma, sen şöylesin böylesin" gibi tavırlar Sosyal'e yakışmıyor. Hepimiz kendimize çeki düzen verelim ki kalitemiz artsın. Monitöre overclock meselesi birazcık şans işi. Panel kalitesi önemli. 60 Hz monitörün 110 Hz'e kadar sağlıklı şekilde çıkarıldığını gördüm. ASUS VN247H kullanıyorum, Full HD çözünürlükte ekran bozulmadan ancak 67 Hz'e çıkartabildim. 68 olunca ekranda karıncalanma başlıyor.
Doğru söylüyorsunuz üslubuma dikkat etmem gerek. Bunun için özür diliyorum herkesten. Bu arada monitörler de GPU'lar gibi, aynı üründe şansa göre overclock potansiyeli değişiyor :D. Ek olarak H170 serisine çıkmasına bence gerek yok arkadaşın. Uzun vadeli istediği için sistemini, bir sonraki sistem yükselte/değiştirme zamanı geldiğinde yeni nesil işlemci tercih etmesi çoğu durumda daha mantıklı olacağı için çünkü bir sürü yeni işlemci çıkar bence 3-4 yıl içinde, B150 serisi yetecektir diye düşünüyorum. Şimdi "o zaman her sisteme b150 koyalım z170'ler gereksiz senin dediğine göre" demeyin, arkadaşın bütçeye anca sığacak gibi o yüzden H170'e çok gerek yok dedim. Yanlış anlaşılmayım gene :D.

Sürekli yeni konu açmanıza gerek yok, bir tane bir şeyden anlamayan boş konuşan biri dışında size verilen tavsiyeler gayet yerinde. Siz böyle her bir tane boşboğaz bir şey yazdı diye yeni konu açarsanız daha çok konu açarsınız.
Bana verilen şu anda dört gün ve ne yapacağımı bilmiyorum.

Webdenal.com üzerinden toplandı ve toplamda 3994.22 TL:
upload_2016-8-17_20-29-47.png

Parçaları daha ucuz yerlerden bulabilirsiniz belki. Güç kaynağını Corsair VS 450, kasayı da Aerocool GT Black Edition olarak kısarsak SSD için bütçe kalıyor. Tabi hangi kasa daha iyi olur hangisi çok kötüdür bilemiyorum, bir arkadaşım Aerocool GT Black edition kullanıyor ve memnun. Kasalar hakkında pek bilgim yok. Bütçeye sığacağını sanmıyordum ama hakikaten hem 144 Hz 1MS monitör hem de GTX 1060 sığdı :D.

Şöyle bir şeye de bakabilirsiniz 4076.75 TL:
upload_2016-8-17_20-35-47.png

Monitör 144 Hz ve 1 MS bu arada.

Ekleme: @DemonDamage bütçenin 3700 TL olduğunu söylemiştin yorumlarından birinde. Hala geçerli mi bu durum?

Son düzenleme:
Bütçeye sığacağını sanmıyordum ama hakikaten hem 144 Hz 1MS monitör hem de GTX 1060 sığdı :D.
Sonunda her şeyi iyi olan bir sistem önerildi. Bu arada monitörden anlayan birisi en ucuz DisplayPort Full HD 144 Hz monitörün modelini söyleyebilir mi? Yani birinin DVI'lı olan monitör yerine DP'li monitör alması için kaç TL eklemesi lazım? Bu arada FPS, performans çok olsun diye GTX 1060 için zorlandı ama 6400 fazla darboğaz yapmasın? Gerçi tahminimce (testlere göre de) 6500 ile arasında 5 FPS civarı fark eder herhalde.

Son düzenleme:
Darboğaz olayını bizzat denedim GTX 1060 ve 6400 ile, darboğaz yok. %70-85 arası CPU kullanımı oluyor genelde. Battlefield 4 ve Crysis 3'te denedim maksimum ayarlarda 1080p'de. Zaten Crysis'te darboğaz yapmıyorsa hiç bir oyunda yapmaz herhalde :D

Darboğaz olayını bizzat denedim GTX 1060 ve 6400 ile, darboğaz yok. %70-85 arası CPU kullanımı oluyor genelde. Battlefield 4 ve Crysis 3'te denedim maksimum ayarlarda 1080p'de. Zaten Crysis'te darboğaz yapmıyorsa hiç bir oyunda yapmaz herhalde :D
Testlere baktım 6500 ile arası sadece 5 fps oynuyor. O da mühim değil zaten.

@Nameless44 Oynayacağı oyunlar işlemciye yüklenmeyecek, darboğaz yapmaz. DisplayPort destekli sanırım en ucuz ASUS VG248QE modeli var. Gameekstra'da indirime denk gelirse 1000 liraya almak mümkün. Şu an 1090 TL. Daha ucuza 144 Hz monitör pek yok zaten. 800-900 liraya 144 Hz görmedim, gören varsa paylaşsın. :)
Madem çok fiyat farkı yok sabahtan beri DP desteklemeyen Benq önerileceğine bu önerilseydi ya kıyaslayınca hangisi daha iyi peki. Şahsen DisplayPort desteğinden bence bu öne çıkıyor. DisplayPort desteğini fazla mı büyütüyorum acaba?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı