Beypazarı Soda Yasaklandı mı? Zararlı mı?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Cevap hayır, severek içiyorum. Ancak İsviçre'de Beypazarı soda yasaklandı haberi görünce bir duraksadım. Bor oranı yüksek demişler ve yasaklamışlar. Ancak şirket açıklama yapıp AB normları içerisinde demiş.

Anlaşılan AB diyor ki 5'e kadar sorun yok, İsviçre diyor ki 2 var bu çok, eskiden bu oran 1'di. Beypazarı da diyor ki dönemsel farklar vardır, doğrudur ama normlar içerisindedir bor oranı bir sorun yok.

Ben de Twitter'da paylaşınca hemen bor toksiktir yorumu geldi alta bir tane. Ancak araştırınca bor ile ilgili zararlı olmadığına yönelik makaleler buldum. "USEPA ve WHO standartlarına göre, içme ve kullanma sularındaki sınır değeri 0,3 mg/L olmasına karşın bor ve bor bileşikleri toksik olmayıp, özellikle borik asit ve sodyum boratlar antiseptik özelliklere sahiptirler (Helvacı, 2005)." Dergipark indirme link: https://t.co/GLnniqyR6I

Bu arada açıklama ilk olarak buraya yapılmış: Marketing Türkiye Özel: Beypazarı'ndan İsviçre'de Yasaklanmasına Ilişkin Ilk Açıklama Geldi! | Marketing Türkiye

Geri
Yukarı