Evrim İle İlgili Sorularım

Aslında ortamın koşulları sizi buna zorluyor demek daha doğru olur. Hiçbir canlı isteyerek değişikliğe gidemez -maalesef estetik gibi doğallığa aykırı şeyler ile değişim mümkün ama sadece fiziksel değişim söz konusu-. Genel olarak iklim, yaşam koşulları, coğrafi koşullar ve niceleri buna neden oluyor.

Yani ben suda yaşasam deniz adamı mı olurum?

Örneğin buradan sorabilirim. Postu kalın olanlar daha uyumlu oluyor ama ilk önce kalın post nasıl oluşuyor? Ayıların hepsi ince postluysa nasıl herhangi biri daha kalın postlu oluyor? Bu mutasyonlarla mı oluşuyor?

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim bazı şeyler daha iyi oturuyor şu an. 🙂
Aslında zaten çeşitlilik hep var. Hem eşeyli üremenin bir sonucu, hem de mutasyonların sonucu olarak canlılarda çeşitlilikler var. Post demişken yakın ama garip bir örnek vereyim. 😀 İnsanların bazılarında kıl azken bazı insanlarda çok fazla. Benzer şekilde düşünebilirsiniz.

Benim de merak ettiğim bir soru var aslında. İnsanlar bunca zaman gözlerini kullandılar ve hala kullanıyorlar, gelişmesi gerekirken niye göz bozuklukları meydana geliyor ve köreliyor.
Evrim sadece iyi yönlü olmaz, mutasyonlar sonucu genler bozulabilir ve bu da organlarda kayıplara yol açar. Evrime sadece canlıların dört ayak üstündeyken iki ayak üstüne çıkıp medeniyetler kurmaya başlaması gibi bir düşünceyle bakarsan saçma gelir tabii.
Örneğin buradan sorabilirim. Postu kalın olanlar daha uyumlu oluyor ama ilk önce kalın post nasıl oluşuyor? Ayıların hepsi ince postluysa nasıl herhangi biri daha kalın postlu oluyor? Bu mutasyonlarla mı oluşuyor?

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim bazı şeyler daha iyi oturuyor şuan🙂
Adaptasyon, çevreye uyum sağlamak. Kışın hakim olduğu bölgedeki ayıların postları neden kalındır? Çünkü orası soğuk bir bölge, donmamak için postlarının kalın olması gerekiyor, postları kalınlaşana kadar belki kaç bin tane ayıvari tür yok oldu bilemiyoruz, şu anda görebildiğimiz ayılar bu doğal seçilimi kazanıp hayatta kalmış olanlardır.
Yani ben suda yaşasam deniz adamı mı olurum?
Senin milyonlarca yıl boyunca neslin suda yaşasa ve doğal seçilim ile yok olmazsanız evet büyük büyük torunların deniz adamı olabilirler.

Evrim sadece iyi yönlü olmaz, mutasyonlar sonucu genler bozulabilir ve bu da organlarda kayıplara yol açar. Evrime sadece canlıların dört ayak üstündeyken iki ayak üstüne çıkıp medeniyetler kurmaya başlaması gibi bir düşünceyle bakarsan saçma gelir tabii.

Adaptasyon, çevreye uyum sağlamak. Kışın hakim olduğu bölgedeki ayıların postları neden kalındır? Çünkü orası soğuk bir bölge, donmamak için postlarının kalın olması gerekiyor, postları kalınlaşana kadar belki kaç bin tane ayıvari tür yok oldu bilemiyoruz, şu anda görebildiğimiz ayılar bu doğal seçilimi kazanıp hayatta kalmış olanlardır.

Senin milyonlarca yıl boyunca neslin suda yaşasa ve doğal seçilim ile yok olmazsanız evet büyük büyük torunların deniz adamı olabilirler.

Yani insanlar ileride homo internetus olacak (!)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim sorularım sanırım daha çok "nasıl başladı"ya gidiyor.
Bu sorularımı biyoloji hocama da sormak isterdim fakat sınıf ortamı malum. 😃 O tür fazla bilimle alakası olmayanların olacağı bir yer olarak burayı seçtim ve iyi de yapmışım🙂
Biyoloji hocana sorsan büyük ihtimalle düzgün bir cevap alamayacaksın zaten. Büyük bir kısmı evrimi kabul etmiyor, nedeni de dinlerine ters düşmesi. Böyle insanların biyoloji öğretmenliği yapmaması gerekiyor aslında ama işte ne yaparsın...

Biyoloji hocana sorsan büyük ihtimalle düzgün bir cevap alamayacaksın zaten. Büyük bir kısmı evrimi kabul etmiyor, nedeni de dinlerine ters düşmesi. Böyle insanların biyoloji öğretmenliği yapmaması gerekiyor aslında ama işte ne yaparsın...
Teori diye bir şey vardır dostum:
Gerçekliği kanıtlansaydı Teori olmazdı, gerçekliği kanıtlanmadığı sürece Teori olarak kalacak. Her şey Teoride gerçektir. Bu günü 50 kere daha yaşamadığını kanıtlayamıyorsan bu da bir Teoride gerçektir. Buraya sormanın pek de bir mantığı yok insanlar öğrendiklerinin üzerinden Teorileri hakkında yorum yaparlar, bakınız:
Eğer genler değişebiliyorsa, bizim başka bir canlıdan gelme “olasılığımız” olabilir mi?
Tabii ki de evrim Teorisi tam olarak bu cümleden doğdu demek yanlış olur, ama kastettiğim şeyi kavradığını düşünüyorum.
Başka bir örnek:
Yer çekimi Teori değildir. İnançlar Teori değildir, inananlar istediği şeye inanmakta özgürdür. Kendi düşüncelerim bu kadar.
@Alpha Centauri neden gülücük attığını sorabilir miyim?

Teori diye bir şey vardır dostum:
Gerçekliği kanıtlansaydı teori olmazdı, gerçekliği kanıtlanmadığı sürece teori olarak kalacak. Her şey teoride gerçektir. Bu günü 50 kere daha yaşamadığını kanıtlayamıyorsan bu da bir teoride gerçektir. Buraya sormanın pek de bir mantığı yok insanlar öğrendiklerinin üzerinden teorileri hakkında yorum yaparlar, bakınız:
Eğer genler değişebiliyorsa, bizim başka bir canlıdan gelme “olasılığımız” olabilir mi?
Tabii ki de evrim teorisi tam olarak bu cümleden doğdu demek yanlış olur, ama kastettiğim şeyi kavradığını düşünüyorum.
Başka bir örnek:
Yer çekimi teori değildir. İnançlar teori değildir, inananlar istediği şeye inanmakta özgürdür. Kendi düşüncelerim bu kadar.

Yani şu anda hepimiz rüyada olabiliriz ve belki de birazdan bu dünyada ölüp o gerçekte uyanacağız :D.

Yer çekimi teori değildir. İnançlar teori değildir, inananlar istediği şeye inanmakta özgürdür. Kendi düşüncelerim bu kadar.
Kendiniz bu cümlede açıklamışsınız aslında. Teori inanç değildir, gerçektir. Teori kanıtlanmamış demek değildir, bunu sadece Sosyal'de bile kaç kez söyledim bilemiyorum.
Günlük hayatta kullandığımız teori kelimesiyle bilimdeki teori farklı, ufak bir araştırma yapmanızı öneriyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı