Evrim İle İlgili Sorularım

Kendiniz bu cümlede açıklamışsınız aslında. Teori inanç değildir, gerçektir. Teori kanıtlanmamış demek değildir, bunu sadece Sosyal'de bile kaç kez söyledim bilemiyorum.
Günlük hayatta kullandığımız teori kelimesiyle bilimdeki teori farklı, ufak bir araştırma yapmanızı öneriyorum.
Yer çekimi ”kanıtlanmıştır” izlenimi vermeye çalıştım. İnsanlar istediğine inanmakta da özgürlerdir dedim. Bunun neresi yanlış? Neresi bilime ters düşüyor? Açıklamanızı isterim.

Teori diye bir şey vardır dostum:
Gerçekliği kanıtlansaydı Teori olmazdı, gerçekliği kanıtlanmadığı sürece Teori olarak kalacak. Her şey Teoride gerçektir. Bu günü 50 kere daha yaşamadığını kanıtlayamıyorsan bu da bir Teoride gerçektir. Buraya sormanın pek de bir mantığı yok insanlar öğrendiklerinin üzerinden Teorileri hakkında yorum yaparlar, bakınız:
Eğer genler değişebiliyorsa, bizim başka bir canlıdan gelme “olasılığımız” olabilir mi?
Tabii ki de evrim Teorisi tam olarak bu cümleden doğdu demek yanlış olur, ama kastettiğim şeyi kavradığını düşünüyorum.
Evet biliyorum, sen Teoriyi herhalde kanıtlanmamış bir şey zannediyorsun. Pratikte önümüzde makro evrim görmemizin imkanı var mı? Mikro evrim görebiliyoruz. Fosiller ne işe yarıyor peki, onlar bizim için kanıttır işte. Evrim bir yasadır, bunun nasıl çalıştığını anlatan ise Evrim Teorisidir. Teori: Uzun süreli, çok açılı, çok disiplinli gözlemler ve incelemeler sonucunda elde edilen verilerin "neden" ve "nasıl" o şekilde olduğunu açıklayabilen bilgi bütünleridir.

Ciddi misin? Hiç bir şekilde inanıp inanmadığımı belirtmememe rağmen bu yorumu yapıyorsun, sadece mantıklı bir şekilde fikirlerimi belirttim. Teori’yi kısaca özetledim. Sen bundan ne çıkardın, aklın ne çıkarmanı istedi? Bağnaz olmayın, saçma yorumlarınızla da kavga istemiyorum demenize rağmen kavga çıkaracak bir şekilde:
”Geldiler yine“ demeniz mantıklı değil.

Yer çekimi ”kanıtlanmıştır” izlenimi vermeye çalıştım. İnsanlar istediğine inanmakta da özgürlerdir dedim. Bunun neresi yanlış? Neresi bilime ters düşüyor? Açıklamanızı isterim.
Yer çekimi kanıtlanmıştır, evrim de kanıtlanmıştır. Sıkıntı burada. Yoksa insanlar istediğine inanmakta özgür, bunda bir problem yok.

Hücrenin ne olduğu konusunda bir tartışmamız kalmadı değil mi? Ama bakın size ne göstereceğim:

Ciddi misin? Hiç bir şekilde inanıp inanmadığımı belirtmememe rağmen bu yorumu yapıyorsun, sadece mantıklı bir şekilde fikirlerimi belirttim. Teori’yi kısaca özetledim. Sen bundan ne çıkardın, aklın ne çıkarmanı istedi? Bağnaz olmayın, saçma yorumlarınızla da kavga istemiyorum demenize rağmen kavga çıkaracak bir şekilde:
”Geldiler yine“ demeniz mantıklı değil.
Benim orada demek istediğim inananlar ya da inanmayanlar değil, teorinin ne olduğunu bilmeyenler. Yanlış anlaşıldıysam özür diliyorum.

Yer çekimi kanıtlanmıştır, evrim de kanıtlanmıştır. Sıkıntı burada. Yoksa insanlar istediğine inanmakta özgür, bunda bir problem yok.

Hücrenin ne olduğu konusunda bir tartışmamız kalmadı değil mi? Ama bakın size ne göstereceğim:
Burada kastedilen evrimin ne olduğuna bağlı bence, yanlış biliyorsam affola ancak farklı bir canlıdan geldiğimize dair bir net bilgi var mıdır hocam? Ben bilmiyorum amacım kavga çıkarmak ya da sizin bilgilerinize veya fikirlerinize sataşmak değil. Sadece şu şu kanıtlarla gösterilebilen bir şey mi şu an? ”Bilimsel” Kuram’a uyuyor mu?

Geri
Yukarı