Forum insanının incelemelerin uzunluğu konusunda düştüğü ikilem

@TwoBee 14 başlığa ayırdığım Resident Evil 4 incelemem de bile fotoğraf kullanmamıştım. Oyunları oynarken "Ben bunu incelerim." kafasıyla başlamadığım için ve fotoğraf modunu sık kullanan insanlardan olmadığım için çok fazla ekran görüntüsü almıyorum. O yüzden ekran görüntüsü kullanmayıp saf yazı kullananları anlayabiliyorum. Ha ama haklısınız, ekran görüntüsü ile desteklenen yazı çok daha okunası olur.
Ben bir "inceleme" yazısı okuduğumda görsel görmek istiyorum ama. Yazıda neden bahsedildiğini görmek istiyorum. Adam monitör inceliyor, ekranda ışık sızması var ama rahatsız edecek seviyede değil demiş. Fotoğrafı koy da rahatsız edip etmediğine ben karar vereyim öyle değil mi? Ya da incelemede oyunun grafiklerinden bahsediyor adam, bir ekran görüntüsü bile koymamış. Ne yapıyoruz hayal mi ediyoruz bahsedilen görüntüleri? Bu incelemeden ziyade kullanıcı/oyuncu yorumu falan olabilir ama ötesine geçer mi bilmiyorum.

Benim de forumda birkaç incelemem var, çok kaliteli yazıyorum, mükemmel inceliyorum asla diyemem, işim bu değil çünkü ama görsel eklemeyi ihmal etmiyorum.

Ben bir "inceleme" yazısı okuduğumda görsel görmek istiyorum ama. Yazıda neden bahsedildiğini görmek istiyorum. Adam monitör inceliyor, ekranda ışık sızması var ama rahatsız edecek seviyede değil demiş. Fotoğrafı koy da rahatsız edip etmediğine ben karar vereyim öyle değil mi? Ya da incelemede oyunun grafiklerinden bahsediyor adam, bir ekran görüntüsü bile koymamış. Ne yapıyoruz hayal mi ediyoruz bahsedilen görüntüleri? Bu incelemeden ziyade kullanıcı/oyuncu yorumu falan olabilir ama ötesine geçer mi bilmiyorum.

Benim de forumda birkaç incelemem var, çok kaliteli yazıyorum, mükemmel inceliyorum asla diyemem, işim bu değil çünkü ama görsel eklemeyi ihmal etmiyorum.
Donanim incelemesi kısmında ekran görüntüsü şart, ona katılıyorum lakin oyun incelemesinde ekran görüntüsü yoksa bu inceleme değildir düşüncesine katılmıyorum. Çünkü bu düşünceye katılırsam oyun dergilerinin incelemelerine, oyun basınının yaptığı incelemelere (Youtube'da sözlü incelemeler değil yazılı incelemelerden bahsediyorum) ve Steam'deki kaliteli incelemelere de "Bunlar inceleme degil." demem gerekir.

Bu arada fotoğraf kullanan var ama ben dinamik fotoğraf kullanan görmedim. Daha çok Steam'den aldığı ekran görüntülerini yazının bir noktasında eklemişler. Onu ben de yapıyorum.

Oyun incelemelerindeki çoğu şey inceleme değil. Kişisel görüşünü bahsedip geçiyor çoğu. "Oyun çok güzel olmuş." kısa özeti bu çoğu incelemenin. 1 satır yazıyorlar bir de.

Bir iki konuya da bu olmamış yazdım, sonra da yazdığım şeye saçma bir cevap vermişlerdi he he deyip geçtim. Çok bakmıyorum o yüzden artık.

Dediğin doğru, uzunu kimse okumaz. Yani yazan kim ki de onun fikrini sayfalarca okusun millet? Kısayı da hemen okuyup fikir edinebildikleri için şikayetçi olmaları doğal. İnsanlar ne bekliyor? Derli toplu, okunması zor olmayan fakat özenilmiş ve kişisel fikirlerini katmadan oyunun eksisini artısını anlatan bir inceleme.

Niye kişisel fikir olmasın diyorum? Dediğim gibi yazarın fikri eğer tanınmış ve kabul görmüş biri değilse kimsenin umrunda değil. Kendi kendine eğleniyorsa da zaten ilginin azlığından bir süre sonra eğlencesi incelemeden çok günlüğe dönüşüyor.

Oyun incelemesinde ekran görüntüsü yoksa bu inceleme değildir düşüncesine katılmıyorum.
Herkesin görüşü farklıdır, saygı duyarım. Ama bir "inceleme" yazısı bana görsel bir iki ipucu sunmalı diye düşünüyorum. İnceleme denilen yazılar, videolar daha nesnel ve objektif yaklaşmalı konuya. Teknik özellikler, optimizasyon gibi konulardan bahsetmeliler. Ürün tasarımı, oyun içi görsel gibi daha öznel konularda da görsel sunmalılar ki okur karar versin bunları beğenip beğenmeyeceğine.

Kullanıcı görüşü yazısı yazmak için buna gerek yok mesela, oyunu ya da ürünü bilen bilir, kullanıcılar da görüşünü bildirip aralarında istişare eder. Bu farklı bir konuya hizmet eder.

Çünkü bu düşünceye katılırsam oyun dergilerinin incelemelerine, oyun basınının yaptığı incelemelere (Youtube'da sözlü incelemeler değil yazılı incelemelerden bahsediyorum) ve Steam'deki kaliteli incelemelere de "Bunlar inceleme degil." demem gerekir.
Dergilerde çok fotoğraf koymak için çok fazla sayfa koymaları gerekir. Bu da pek hoş olmaz hem basım maliyeti hem de okuru sıkmamak için. Kim oyun ss'leri ile dolu bir dergiye onlarca lira vermek ister ki?

Steam'de de incelemelere fotoğraf koyma gibi bir seçenek yok diye biliyorum. Bu da anlaşılabilir o yüzden. Ama Sosyal'de böyle bir sınır yok. Buraya yazı yazıyorsanız insanlara fayda sağlamak için yapıyorsunuzdur. O yüzden bunu yapıyorsak tam yapmak en güzeli. Görsel eklemeden biraz yarım kalıyor çünkü. Gözleri görmeyen birinin film izlemesi gibi bir şey oluyor.

Oyun incelemelerindeki çoğu şey inceleme değil. Kişisel görüşünü bahsedip geçiyor çoğu. "Oyun çok güzel olmuş." kısa özeti bu çoğu incelemenin. 1 satır yazıyorlar bir de.

Bir iki konuya da bu olmamış yazdım, sonra da yazdığım şeye saçma bir cevap vermişlerdi he he deyip geçtim. Çok bakmıyorum o yüzden artık.
Kesinlikle katılıyorum.

@TwoBee incelemelere bakış acımız biraz farklı. Ben YouTube gibi tamamen gorsele dayalı bir mecrada bile spoiler olur diye sadece kişinin düşüncelerini dinliyorum. Siz ise anladığım kadarıyla yazılı incelemelerde bile görsele önem veriyorsunuz.
Kullanıcı görüşü yazısı yazmak için buna gerek yok mesela, oyunu ya da ürünü bilen bilir, kullanıcılar da görüşünü bildirip aralarında istişare eder. Bu farklı bir konuya hizmet eder.
Bu tarz istişareler için incelemelere başlığından daha çok "X oyunu hakkında ne düşünüyorsunuz?" veya "X oyununun hikayesini beğenmedim." tarzında spesifik olarak tek konuya hizmet eden konular açılıyor. Mesela ben de Bioshock için hikaye anlatımını beğenmediğimden bahsettiğim bir konu açıp tartışmıştım ama inceleme konusu acmamistim.

Bu arada okumadığım bir kısım var mı diye yazınızı gözden geçirirken fark ettim. Fotoğraf konusu haricinde çokta farklı düşünmüyoruz. Benim incelemelerimde de yer yer teknik özelliklerden bahsedip öznel yargı belirtmediğim oldu.
Ben hep incelemeyi yapmadan önce veya sonra ekran görüntülerinin tamamını paylaştığım bir konu acıyorum. Ekran görüntülerini merak edenler bazen forumun izin vermemesi yüzünden eksik kalan ekran görüntülerinin olduğu konuya gidiyor.
Niye kişisel fikir olmasın diyorum? Dediğim gibi yazarın fikri eğer tanınmış ve kabul görmüş biri değilse kimsenin umrunda değil. Kendi kendine eğleniyorsa da zaten ilginin azlığından bir süre sonra eğlencesi incelemeden çok günlüğe dönüşüyor.
Kişisel fikir meselesi okuyucuya ve duruma da bağlı. Mesela Hogwarts Legacy'den gidelim. Oyuna göre bir sürü çeşit düşman tipi var ama öznel yargılı incelemelere baktığında aslında aynı düşmanın farklı renkli versiyonu olduğundan oyundaki düşman cesitliliginin az olduğunu görebiliyorsun. Tabii bu tarz duruma bağlı diyebileceğimiz şeyler sık yaşanmaz. Okuyucuya bağlı dediğimiz şeyler biraz daha önemli. Okuyucuya bağlıdan kastım Metacritic veya Steam'deki incelemeyi okuyacak insanlar oluyor. Metacritic incelemesi okuyan kişi teknik bilginin yanında kağıt üstündeki şeyin ne kadar gerçek oldugu ve genel kitlenin neyi sevip sevmediğini de görmek ister.
Sadece özel kişi yorum yapsın dersek tıkanırız. Mesela oyun tarafında elimizde Dost Kayaoğlu var ama adamın oyun zevki çoğu kişiyle çok zıt kalıyor. Bu durumda adamın öznel yargısının da bir anlamı kalmıyor.
Ha tabii Dost Kayaoğlu incelemelerinde her şeyine girdiği için adamın fikrini dinlemesen bile senin aklında az bir şey fikir oluşuyor.

@NotAKnightAnymore ara sıra orta uzunlukta oyun incelemeleri yazan, uzun bir JoJo P7 incelemesi bulunan ve şu anda çok uzun bir Persona 3 Reload incelemesi üzerinde çalışan biri olarak uzun incelemelerin okunduğunu pek düşünmüyorum. Ama "kısaca güzel, iyi," gibi 10 cümlelik yazılar da bana göre inceleme niteliği taşıyamıyor. Bunu sponsorlu içerik üreticileri de diyor. 1dklık YouTube shorts videoları da diyor. Ürün incelemesi konusunda iyice detaya inmek şart bence. Oyun konusuna gelirsek de yine aynı düşünüyorum. Çok detaya inilmese bile en azından az da olsa detaya inilmeli. Yoksa YouTube'a "X oyunu inceleme" diyince çıkan 5dklık bir incelemeden daha vasıfsız bir inceleme çıkıyor ortaya. Ama dediğiniz gibi uzun incelemeleri okuyan insanların sayısı bir elin parmağını geçmez. Ama yine de ufak incelemelerin niteliksiz oldgunu düşünüyorum ve detaylı, güzel inceleme yazılmasını savunuyorum. (İlla uzun olmak zorunda değil.)

Ha tabii Dost Kayaoğlu incelemelerinde her şeyine girdiği için adamın fikrini dinlemesen bile senin aklında az bir şey fikir oluşuyor.
Belirtmek isterim; Dost Kayaoğlu'nun fikirleri pek zıt değil genel kitleye göre. Hatta baya aynı bile sayılır. Adam sabah akşam Sony övüyor, Sony konsol yolluyor. Daha ne?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı