Oyunların şiddet içerikli olması

Shylex

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, ben Kaan. Sizlere üzerinde uzun süredir düşündüğüm ama en azından kendimi avutabileceğim bir çözüm bulamadığım sorundan bahsedeceğim. Ben bilgisayar, video oyunları ve internet ile çok erken yaşta tanıştım. Halihazırda aktif olarak da oynamaya, kullanmaya devam ediyorum. Lâkin son birkaç yıldır neden oyunlar bana itici gelmeye başladı. Bunun sebebi ise üretilmekte olan, popüler tüm oyunların şiddet içerikli olması. Şiddet bir yere kadar kabul edilebilir, amma ve lakin şiddeti oyunu kazanmak için şart koşmakta tüm oyunlar. Dünya'da yeterince şiddet, kan ve daha birçok olumsuz durum var. Eğlenmek ve yorgunluğumuzu atmak için oynadığımız oyunlar ya gerçekten haberlerde söylendiği gibi bilinçaltımızda şiddetin anlamını değiştiriyorsa? Kafamda dönen daha birçok bunun gibi soru var. Üretilen birçok oyun dünya da statü sahibi olan milletlerin kültürüne ait öğeler içerirken Türk kültürüne ait hiçbir öge yok. En basiti son zamanlarda çok popüler olan Valorant isimli oyun. Oyunda bulunan karakterlerin her biri belirli ülkelerden geliyor senaryoda. Lâkin hiçbir Türk veya özünde Türk olmasa bile Türkiye ile bağı olan bir karakter dahi yok. Düşüncelerinizi bekliyorum...

Açıkçası geçmiş tarihleri bakarsak, atalarımız hep savaş içindeymiş. 2. Dünya Savaşı biteli çok bir sene olmadı açıkçası. Genel anlamda düşünürsek, şiddet kaçınılmaz bir durum. Yani olması gayet normal. Türkiye mevzusuna gelince ise, açıkçası tamamen hiyerarşik bir düşünce yapısı. Genelde belli başlı ülkeler üzerinden karakterler geliştirilir ve savaşlar yapılır. Özellikle Rusya, ABD.

Merhabalar, ben Kaan. Sizlere üzerinde uzun süredir düşündüğüm ama en azından kendimi avutabileceğim bir çözüm bulamadığım sorundan bahsedeceğim. Ben bilgisayar, video oyunları ve internet ile çok erken yaşta tanıştım. Halihazırda aktif olarak da oynamaya, kullanmaya devam ediyorum. Lâkin son birkaç yıldır neden oyunlar bana itici gelmeye başladı. Bunun sebebi ise üretilmekte olan, popüler tüm oyunların şiddet içerikli olması. Şiddet bir yere kadar kabul edilebilir, amma ve lakin şiddeti oyunu kazanmak için şart koşmakta tüm oyunlar. Dünya'da yeterince şiddet, kan ve daha birçok olumsuz durum var. Eğlenmek ve yorgunluğumuzu atmak için oynadığımız oyunlar ya gerçekten haberlerde söylendiği gibi bilinçaltımızda şiddetin anlamını değiştiriyorsa? Kafamda dönen daha birçok bunun gibi soru var. Üretilen birçok oyun dünya da statü sahibi olan milletlerin kültürüne ait öğeler içerirken Türk kültürüne ait hiçbir öge yok. En basiti son zamanlarda çok popüler olan Valorant isimli oyun. Oyunda bulunan karakterlerin her biri belirli ülkelerden geliyor senaryoda. Lâkin hiçbir Türk veya özünde Türk olmasa bile Türkiye ile bağı olan bir karakter dahi yok. Düşüncelerinizi bekliyorum...
Öncelikle insanların hoşuna giden şey şiddet ve kaos olduğu için bu tarz oyunlar yapılıyor. Para kazanmak istiyorsan böyle oyunlar yapacaksın algısı var gibi geliyor bana. Ama son zamanlarda çıkan oyunlar sadece şiddet içerikli değil bence. Özellikle mobil alanda çok sakin oyunlar var.

Dediğim gibi şiddet insanların içinde varlığı reddedilemez bir istek olduğu için bu tarz oyunlar yapılıyor. Ben doğal karşılıyorum şahsen.

Savaşmak yüzyıllardır var olan çatışma bırak gerçekte savaşlar olmasın ama insanlar öfkesini oyunlarla atsınlar şiddet içeren sporlarda olduğu gibi

Seni kimse takmıyor da ondan! Millet olarak çizdiğin profil dış politikada tam bir öcü olarak lanse ediliyor ki haklılar. Ben ben Türkiye'yi Türklüğümü seven insanım ama bu kadar saf milliyetçilik komik geliyor. Bundan şikayetsen elini taşın altına sok ve bir oyun geliştir. Ve bunu kolaysa kabul ettir. Ama biz izlemeyi ve eleştirmeyi sevdiğimiz için mızmızlanmak işimize geliyor. Diğer soruna gelirsek eğer tamamıyla ilkel dürtülerini tetiklediği için hoşuna gidiyor yoksa kimsenin canını yakmayı gerçek hayatta düşünemezsin bile.

Oyunlar Pegi adlı sistem tarafından puanlanır ve belirli bir yaş kitlesine sunulur. Eğer bu tarz içeriklerden kötü etkileniyorsanız etkileşime girmemelisiniz. Belirli türler elbette şiddet içeriyor ve içermek zorunda. İçeren oyunlar gerekli etiketi alıp uygun yaş kitlesine sunuluyor. Size uyan kategoriler üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Oyunların -en azından şimdilik- bilinçaltımızdaki şiddet algısını değiştirebilecek kapasitede olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Bizleri kötü etkilemek bir yana dursun, tam aksine bir deşarj mekanizması olarak görüyorum. Şiddet içerikli oyunlardan, hatta direkt tüm oyunlardan soğumuş olabilirsiniz ki bu son derece normaldir. Bunun, oyunların şiddet içerikli olmasından kaynaklı olduğunu sanmıyorum. İnsanlar, bazen belirli bir yaştan sonra oyunlardan eski keyfi alamıyor.

Günümüzdeki oyunlarda Türk kültürünün bulunmaması bence çok da anormal sayılmaz. Tarihimize baktığımızda halihazırda pek çok ülke ile parlak anılarımız olduğu söylenemez. Bunun haricinde günümüzde ülkemizin itibarı diğer ülkeler nezdinde çok yüksek olmadığı, kültürümüzün ve coğrafyamızın da tanıtımı yapılmadığı için insanların ilgisini çekemiyoruz. Kimse ilgi duymadığı bir temaya ve janraya sahip olan oyunlara para ödemez. Bunu piyasanın lideri firmalardan bekleyemeyiz. Yapacaksak, bu oyunları biz üretmeliyiz.

Online oyunlarda (Rainbow Six Siege, Valorant vb.) bize ait karakterlerin olmamasını tamamen toksik Türk oyunculuğuna bağlıyorum.

Öncelikle şiddet meselesinde, çok oyunculu bilgisayar oyunları rekabete bağlı olduğu için genellikle ya yarış oyunu ya savaş oyunu oluyor (strateji dahil). Şiddet içerikli oyunları seven de geniş bir kitle olduğu için ona göre oyun yapıyorlar. Valorant neredeyse şiddet içerikli sayılmaz bile bu arada, kan bile yok doğru dürüst. Daha çok paintball veya lazer tag oynuyor havası veriyor. Türk kültürü ve oyunlarla ilgili olarak da; 1 dolar 16 Türk lirasına eşitken ve Türk oyuncular doğru dürüst oyun bile satın almıyor, torrent indiriyorken kim neden Türk oyunculara yönelik böyle bir hareket yapsın? Ekonomisi iyi olan ülke üzerine oynar adamlar tabii ki. Kaldı ki Valorant içerisinde yüzlerce karakter bulunduran bir oyun değil, 5-10 karakter içerisinden biri niye Türk olsun zaten?

Oyunlar, puanlanarak belirli bir yaş kitlesine sunuluyor, durumdan memnun değilseniz tercihlerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Dışarıya gösterdiğimiz yüzümüzle popüler bir eğlence unusurunun içinde yer alabileceğimize pek ihtimal veremeyiz, zaten kendi insanımız dahi birbirine güvenmiyor. 😂

Çözümü var mı peki? Var... elbette bu çözümü yine bizler gerçekltireceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı