Sigarayı bırakmak istemek

@Cruslan
Hocam tamam, içen de ölüyor, içmeyen de. Ama ben neden kendi vücuduma çelme takayım ki?

Sigara içmeyen kişiler normal şartlarda içenlere göre daha uzun yaşıyor, sağlık sorunları olmuyor, 5 metre koşunca nefes nefese kalmıyor, hastalıkları daha kolay yeniyor, yediği yemekten zevk alıyor, her saniye şu illeti içme isteği olmuyor, leş gibi tütün kokmuyor vb. bir çok olumsuzluk sayılabilir.

İnsanların kendi iradeleri. Kendi fikrimi söyler ve çekilirim. Uygulayıp uygulamamak kendi kararları.
Hocam yaptığınız saçmalıktan ibaret. Kendi fikrinizi söylemeniz ile insanları yanlış yola sürüklemeniz aynı şey değil. Adam "bırakmak istiyorum" diye başlık açıyor, siz gelip "Bırakmayın, zararlı değil" gibi propagandalar yapıyorsunuz. Yazık, gerçekten çok yazık...

Varsa zararsızlığı, bırakılmaması gerektiği gibi bir fikriniz; gidin yeni bir konu açın ve orada sigara savunuculuğu yapın!

@Cruslan
Hocam tamam, içen de ölüyor, içmeyen de. Ama ben kendi vücuduma çelme takayım ki?

Sigara içmeyen kişiler normal şartlarda içenlere göre daha uzun yaşıyor, sağlık sorunları olmuyor, 5 metre koşunca nefes nefese kalmıyor, hastalıkları daha kolay yeniyor, her saniye şu illeti içme isteği olmuyor, leş gibi tütün kokmuyor gibi gibi...

Sanırım kendisi sigara şirketlerinin robotu olabilir.

Zararlı olduğu yıllar önce bilimsel verilerle ve araştırmalarla kanıtlanmış olan bir şeye zararlı değil, içen içmeyenden sağlıklı diyen birinin mesajları için nefesinizi boşa tüketmeyin. Hatta yanlış bilgilendirme adı altında raporlayın.

Sigara aşama aşama bırakılmaz, pat diye bırakılır. Bir ara kız arkadaşım ve çevremin etkisiyle ''1 tane iç'' akımıyla ben de başladım, hiç paket satın almadım ama içenlerle buluşunca 1-2 tane içiyordum. 2-3 ay içtim bu şekilde. Daha sonrasında hem kokudan, hem nefes alış ve verişimdeki değişimden, hem de spor yaptığım aklıma gelince pat diye bıraktım ve daha elimi de sürmedim.

İlk 1 hafta canım istemedi değil, istedi. Sonrasında bu isteği başka yiyecek ve atıştırmalıklarla doldurarak irademe sahip çıktım. Canımın istemesi de geçmiş oldu birkaç hafta içinde.

Zararlı olduğu yıllar önce bilimsel verilerle ve araştırmalarla kanıtlanmış olan bir şeye zararlı değil, içen içmeyenden sağlıklı diyen birinin mesajları için nefesinizi boşa tüketmeyin.

Sigara aşama aşama bırakılmaz, pat diye bırakılır. Bir ara kız arkadaşım ve çevremin etkisiyle ''1 tane iç'' akımıyla ben de başladım, hiç paket satın almadım ama içenlerle buluşunca 1-2 tane içiyordum. Daha sonrasında hem kokudan, hem nefes alış ve verişimdeki değişimden, hem de spor yaptığım aklıma gelince pat diye bıraktım ve daha elimi de sürmedim.
Ağzınıza sağlık hocam. Siz yazınca moderatör geldi diye sevinmiştim. Yok mu bu saatte çevrimiçi moderatör?

23 yaşındayım, 17 yaşından beri sigara içiyorum.

Son zamanlarda iyice bunalmaya başladım. Balgam yapmasından, harcadığım paraya kadar.

Şu anlık sigarayı ağzıma sürmemeyi o kadar çok istiyorum ki... Lakin yarın sabah gözümü açar açmaz kahveyle içeceğim bir sigara olamazsa mutlu olamayacakmışım gibi hissediyorum. Bu bilinci atlatmam ve yenmem gerekiyor.

Ben elektroniğe geçtim, sağlık açısından iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum. 1.5 yıldır elektronik sigara kullanıyorum ve artık hiç öksürmüyorum, koşabiliyorum, ağzım leş gibi kokmuyor ve vücudumda onlarca yıldır bulunan bazı lezyonlar da küçülmeye başladı. Doğru yoldaymışım gibi. Yine de bilemezsin. Ha bu arada ekonomik olarak da çok rahatlattı elektronik sigara. Bu arada elektronik sigarayı aromasız kullanıyorum, nikotin olsun yeter kafasındayım. Tavsiye etme külfetinin altına yatamam sadece deneyimlerimi paylaşmak istedim. Keşke bırakabilsem sigaraya başlamak hayatım boyunca yaptığım en büyük 3 yanlışın içine girer. Başlamayın!

Ben de bırakmayı denedim fakat hep bir yerlerden sakatlıklar çıkıyor yeniden başlıyorsun. Strese giriyorum, bunalıyorum. Kendime bu şekilde psikolojik zarar vereceğime içmeyi tercih ediyorum.

Ben de bırakmayı denedim fakat hep bir yerlerden sakatlıklar çıkıyor yeniden başlıyorsun. Strese giriyorum, bunalıyorum. Kendime bu şekilde psikolojik zarar vereceğime içmeyi tercih ediyorum.
Sigara yerine başka şeyler tüketin. Su olur, çikolata olur, çerez olur. İçme isteği geldiği zaman unutturacak şeylerle meşgul olun mesela.

Dediklerim @Oğuzhan T için de geçerli.

Sigara sağlıksız-sağlıklı tartışmasına girmişsiniz. Sigara sadece 1 faktör. Her gün diyet ve spor yapıp da sigara içen birisi, diyet ve spor yapmayan ama sigara da içmeyen birinden tabii ki daha sağlıklı olur. Sağlığı tek 1 faktöre bağlamak doğru değil. Sigarayı bırakmak sadece 1 adımdır. Sağlıklı olmak için sadece onu bırakmak yetmez. Hayatınızdan yağı ve basit şekeri de çıkartıp, diyetle beslenip, spor da yapmanız gerekir. + Alkol kullanıyorsanız onu da bırakmanızın yararı olur. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı