Çözüldü UHD 630 VRAM nasıl ayarlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

veysel adalar

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB DDR4 2666 MHZ CL19
SSD veya HDD modeli
CT480BX500SSD1 480 GB SATA III SSD
Ekran kartı
intel uhd 630 nvidia geforce gtx 1050 3gb
İşlemci
i5 9300h
Merhaba Monster Abra A5 v15.3 adlı cihazı kullanmaktayım. Tongfang Hackintosh ultility yardımıyla EFI dosyamı yaratıyorum UHD 630 2048 MB RAM olarak tanınmış durumda. 1536 MB'lık EFI dosyalarını denediğimde görüntü gayet iyi ve performanslı ama 2048 MB olunca 8MB RAM'dan farkı kalmıyor. 2048 MB RAM'i nasıl 1536 olarak ayarlayabilirim? Cevaplarınızı bekliyor olacağım Saygılarımla.

Çözüm
Bu durumda sorun RAM miktarı değil de EFI'deki aygıt kimliği gibi. Sorunsuz çalışan EFI'de kullanılan aygıt kimliği ne ise aynısını diğer EFI'ye aktarın.

Aygıt Kimliği yerine cihaz tanımı da bunu etkiliyor olabilir. Bu durumda cihaz tanımını (iMac 16,2 gibi) değiştirmeniz gerek.
Bu durumda sorun RAM miktarı değil de EFI'deki aygıt kimliği gibi. Sorunsuz çalışan EFI'de kullanılan aygıt kimliği ne ise aynısını diğer EFI'ye aktarın.

Aygıt Kimliği yerine cihaz tanımı da bunu etkiliyor olabilir. Bu durumda cihaz tanımını (iMac 16,2 gibi) değiştirmeniz gerek.

Çözüm
@Recep Baltaş'ın da belirttiği gibi bu durum RAM miktarından dolayı değil, doğru SMBIOS ve iGPU property'si ile çözülüyor. MacBookPro15,3 SMBIOS'u ve akabinde 9300H işlemcinizdeki dahili ekran kartının Dev-ID'sine uygun olacak şekilde de iGPU denemeleri yapın. Ayrıca bunun bir diğer sebebi Intel ekran kartları için kullanılabilir property/boot-args'tan da kaynaklı olabilir. Compiled EFI yerine kendiniz oluştursanız daha iyi olabilirmiş.

Ben tam anlamadım. Şimdi ekran kartın 2048 MB olarak görünce grafiksel sorun mu oluyor ?
1536 MB olacak şekilde EFI kullanınca grafiksel sorun olmuyor mu ?
Evet doğru anladınız @Recep Baltaş hocamın dediklerini yaptım şu an 1536'da yağ gibi akıyor grafikler çok garip.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı