GTX960 almalı mıyım?

Eray Eker

Kilopat
Makaleler
10
Yer
Tekirdağ/Kırklareli/Edirne
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik mühendisi
Öncelikle sistemim:
İşlemci: 4790k
Anakart: Msı gaming 7
Psu: Corsair cx750m
Ekran kartım: Rog hd 7970 platinum
Ram: Corsair vengeance 4x2 1600mhz
İşlemci soğutucu: Corsair h100
Kasa: Aopen nagas g6
HDD: 1 tb + 60gb ssd
Sistemimle ilgili sıkıntı yaşamıyorum son zamanlarda pek oyun oynamaya vaktimde olmadı ama gta v' i satın aldıktan sonra oynama hevesim geldi diyebilirim. Ekran kartım bilindiği üzere çok enerji tüketiyor ve açıkçası eski bir kasa kullandığım için soğutma konusunda sıkıntım var diyebilirim. Bu yüzden fazla ısınmayan ve ses çıkarmayan bir ekran kartı almaya karar verdim. Performans konusunda beni 2 yıl kadar idare etmesi yeterli. Monitörüm asus vn247h 1080P' de güncel oyunları oynayabileceğim bir ekran kartı olması yeterli. Aslında şuan bulunan kartım gtx770 ayarında bir kart ama şuan sessizlik daha ön planda benim için. Gtx760 tipi kartları inceledim ancak sessizlik konusunda beni tatmin edemeyeceğini düşündüm. Yeni nesil gtx9xx serisinde bulunan özellikler beni cezbetti diyebilirim. İhtiyaçtan olmasa da kart almaya niyetliyim. Tek korkum gtx970' lerin çoğunda çıkan bobin sesi. Sessizlik ararken cızıltılar ile uğraşmak istemiyorum. Fiyat olarak 900TL benim için üst limit temiz gtx970 bulursam kesinlikle alırım diye düşünüyorum ama sonuçta keyfi bir durum olduğundan çok yukarı çıkamayacağım. Gtx960' ta bobin cızıltısı ile karşılaşma ihtimalim ne kadardır?
Düşünceleriniz benim için önemli.
@BilgisayarKurdu
@Goksel KARVAR
İhtiyacım olan her konuda yardımcı olan @Murat5038 düşüncelerini paylaşırsan memnun olurum.
Ayrıca sistem için çok dengesiz toplamışsın gibi diyenler oldu ekran kartsız olarak toplamıştım ve kullanma amacım en başta online oyun için server bilgisayar olarak kullanmaktı. Ülkemizin güzel internet alt yapısından dolayı sunuculara para ödüyoruz.

Eğer ki Gta V i yüksek ayarlarda oynamak istiyorsan, 2gb üstü bir ekran kartının olması lazım. 3 gb lık bir ekran kartı kullanabilirsin. Bana kalırsa idare edebileceğin bir kart al. Seneye yeni nesile geçiyoruz. Bundan mahrum kalmanı istemem. Bu yüzden biraz sabret bence.

Gtx 9xx serisinde bulunan fanların belirli dereceye kadar çalışmaması benim için çok iyi bir durum ayrıca benim kartım çok ağım şahım bir ses çıkarmıyor fanlar biri %10 diğer %20 çalışıyor. Ancak şuan fan sesi beni fazlaca rahatsız ediyor eğer r9 serisi bir kart alırsam aynı sesi duyacağım. Bir de kaldığım evde 3 arkadaşız ve gece beraber oyun oynamayı severiz gece sessizlikte ses daha katlanmaz hale geliyor belki bu konuda biraz titizim diyebilirim ama bazen hdd' nin sesi bile rahatsız ediyor.

Eğer ki Gta V i yüksek ayarlarda oynamak istiyorsan, 2gb üstü bir ekran kartının olması lazım. 3 gb lık bir ekran kartı kullanabilirsin. Bana kalırsa idare edebileceğin bir kart al. Seneye yeni nesile geçiyoruz. Bundan mahrum kalmanı istemem. Bu yüzden biraz sabret bence.

Yeni nesil derken? 2 Sene sonra ekran kartımı değiştirebilirim zaten teknolojiye ayak uydurmaya çalışırım. :utanç:

Merhaba
@Eray Eker teknoloji her gün yenileniyor. Kullanmış olduğun ekran kartı gayet iyi bir ürün. Biraz ısı belki biraz ısıyı düşürmek için sarf ettiği efordan kaynaklı ses. Bence bunları dikkate alma. Kullanmış olduğun ekran kartını canı çıkana kadar kullanmaya devam et. Gereksiz masraf israftır :), İlk fırsatta kendine güzel bir kasa alarak küçük bir değişiklik yapabilirsin. PSU suz 100-150USD civarlarına çok güzel kasalar mevcut.

Merhaba
@Eray Eker teknoloji her gün yenileniyor. Kullanmış olduğun ekran kartı gayet iyi bir ürün. Biraz ısı belki biraz ısıyı düşürmek için sarf ettiği efordan kaynaklı ses. Bence bunları dikkate alma. Kullanmış olduğun ekran kartını canı çıkana kadar kullanmaya devam et. Gereksiz masraf israftır :), İlk fırsatta kendine güzel bir kasa alarak küçük bir değişiklik yapabilirsin. PSU suz 100-150USD civarlarına çok güzel kasalar mevcut.

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Kasa almayı düşünüyorum çünkü yılda en azından 4-5 defa okuduğum şehirle ailemin yanına devamlı taşıyorum bilgisayarı ancak şuan 2. planda benim için. Ekran kartını zaten ilk abim ve bir arkadaşı kullanıyordu sonrasında idare etmem için bana verdiler ve böyle bir fırsatı değerlendirmek istedim. Şimdi ekran kartı alırsam zaten bunu rahatlıkla satabilirim sonuçta hediye sayılır geri vermem gerekmiyor. :sinsi:
En başta söylemeyi unuttum karta ekstra oc işlemi yapamıyorum çünkü kart aşırı güç tüketiyor. Ses ve oc işlemi uygulayamamak beni karttan soğuttu diyebilirim açıkçası bu yüzden de değiştirmek istiyorum. Diğer bileşenlerim fazlasıyla güncel ekran kartını da aradan çıkartsam fena olmaz.:)
Ekran kartı fazla güç tükettiği için işlemciye bile oc yapmaktan çekiniyorum açıkçası elimdeki sistem iyi sınırları zorlayamadıktan sonra pek bir ifade etmiyor.(y) Umarım anlatabilmişimdir.

Nvidia pascal mimarili işlemcileri geliyor seneye. Amd nin kini hatırlamıyorum maalesef. Onun için bir şey söyleyemiyorum. 14 nm skylake işlemciler, DDR4 ramler yeni Pcı express gibi şeyler geliyor. Tabi bu ram ve işlemciler çıktı ama tam oturmadı. Sanırım buna tok deniyordu. Bizim beklememiz gereken tick. 2016 da tam olarak yeni nesile geçiyoruz. 2011 gibi olacak. Battlefield 3 ün ve Crysis 2 in çıkıs yılı gibi olacak. Devrimsel grafikte oyunlar oynayacağız. Zaten o zaman Project Morpheus ve Oculus Rift te tam sürümlerini çıkarır. Bu yüzden birazcık daha sabret. İnan şuan benim aklımdan da gtx 970 almak geçiyor. Zor dayanıyorum. :D

2 GB vram 1080p çözünürlük için çok rahat yetecektir. Ezbere konuşan vram yetmezcilere aldırmayın. Eğer 970 alamıyosanız R9 285 alın hocam, 960 çok pahalı. İndirim olursa 700 liraya falan inerse direkt alın ama.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı