Kilo alamıyorum ne yapmam gerekiyor?

violetkarta

Zeptopat
Daha fazla  
Çok klasik bir soru ancak ben gerçekten kilo alamıyorum. 17 yaşındayım 167 boyum var ve 50 kiloyum. Uygulamadan günlük takip ediyorum ve minimum 2700 ortalama 3200 kalori alıyorum. Fazlasıyla yemek yiyorum. Geçen sene yaptırdığım testte her şeyim normal çıktı. Sadece demir ve magnezyum eksiğim vardı onları da hallettim.

Bu sene açık liseye geçtim şu an normal de 12. sınıfım. Günüm sadece derste ki zihin yorgunluğu ile geçiyor, fiziksel aktivitem sadece 2 günde bir dışarı çıkmak. Sizce ne yapmalıyım dostlar? Çok sıkıldım bu durumdan artık.

Çok klasik bir soru ancak ben gerçekten kilo alamıyorum. 17 yaşındayım 167 boyum var ve 50 kiloyum. Uygulamadan günlük takip ediyorum ve minimum 2700 ortalama 3200 kalori alıyorum. Fazlasıyla yemek yiyorum. Geçen sene yaptırdığım testte her şeyim normal çıktı. Sadece demir ve magnezyum eksiğim vardı onları da hallettim.

Bu sene açık liseye geçtim şu an normal de 12. sınıfım. Günüm sadece derste ki zihin yorgunluğu ile geçiyor, fiziksel aktivitem sadece 2 günde bir dışarı çıkmak. Sizce ne yapmalıyım dostlar? Çok sıkıldım bu durumdan artık.

Hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Spora başlayın zaten zaman probleminizde yok açıktaysanız ve yanında günde bir ölçek gainer kullanın (kalori açığını kapatmak için). Günde 2 litre su için. Sporla birlikte gainer kullanırsanız 3 ayda güzel denilecek bir vücuda ulaşabilirsiniz.

Hocam çok yemelisiniz genel olarak ama bu yedikleriniz göbeğe gideceği için de spor yapmalısınız. Kalori için mesela hep yemelisiniz ama hangisini yemelisiniz onu diyetisyene veya spora gidiyorsanız oradaki hocalara sorabilirsiniz.

Hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Spora başlayın zaten zaman probleminizde yok açıktaysanız ve yanında günde bir ölçek gainer kullanın (kalori açığını kapatmak için). Günde 2 litre su için. Sporla birlikte gainer kullanırsanız 3 ayda güzel denilecek bir vücuda ulaşabilirsiniz.
Klasik fatsecret uygulamasını kullanıyorum. Hızlı kilo almak için günlük kalori hesaplama sonuçlarında 2900 kalori yazıyor, bende dediğim gibi günlük ortalama 3200 kalori alıyorum. Artısı eksisi vardır uygulama kaynaklı ama kendimi fazla yemek konusunda gayet zorluyorum.

8 9 ay önce spora başladım 4 ay gibi kısa bir süre boyunca yaptım ancak zayıf olduğumdan dolayı motivasyon yerlerdeydi .Kilo alacağıma daha da verdim öyle düşünün.. Bu yüzden spora hedef kilom 60 65'e geldikten sonra tekrar başlamayı düşünüyorum.

Hocam çok yemelisiniz genel olarak ama bu yedikleriniz göbeğe gideceği için de spor yapmalısınız. Kalori için mesela hep yemelisiniz ama hangisini yemelisiniz onu diyetisyene veya spora gidiyorsanız oradaki hocalara sorabilirsiniz.
Kendimi son 3 aydır ilk defa bu kadar yemek konusunda zorladığımı düşünüyorum hocam. Yani her türlü protein, karbonhidrat eksiğimi günlük olarak fazlasıyla almama rağmen ortada hiçbir şey yok. Dediğim gibi artık çok moralimi bozmaya başladı bu durum. Doktora gittiğim de ise takviye olarak mama yazıcaktı ancak boy kilo ve yaş oranından dolayı arada olduğumu, 18'e girdiğim de yetişkin maması yazmasının daha doğru ve yararlı olacağını söyledi.

Son düzenleme:
Kalori İhtiyacını Hesapla - Fit Yemek buradan hesaplayın öyle kalori hesabı yapın. Spora başlamazsanız yediğiniz yağa gidecek, dikkat olun obez olmayın kilo alacağım diye.

Hızlı kilo alma seçtiğimde 2521 kalori. Normal seçtiğimde ise 2321. Benim için şu an önemli olan kiloyu almak. Spor konusunda yeterince bilgim var diye düşünüyorum. İstediğim kiloya geldikten sonrası kolay olur benim için. 10 15 kiloyla da obez bir görünüme geleceğimi düşünmüyorum aslında, ama bilmediğim için net bir şey diyemiyorum tabii.

Hızlı kilo alma seçtiğimde 2521 kalori. Normal seçtiğimde ise 2321. benim için şu an önemli olan kiloyu almak. Spor konusunda yeterince bilgim var diye düşünüyorum. İstediğim kiloya geldikten sonrası kolay olur benim için. 10 15 kiloyla da obez bir görünüme geleceğimi düşünmüyorum aslında, ama bilmediğim için net bir şey diyemiyorum tabii.

Sporsuz, sağlıksız beslenirseniz obez değil de göbeğiniz olur en azından. Ama sporda yaparsanız kas da kazanırsınız böylece kilo alımınız daha kolay olur.

Sporsuz, sağlıksız beslenirseniz obez değil de göbeğiniz olur en azından. Ama sporda yaparsanız kas da kazanırsınız böylece kilo alımınız daha kolay olur.

Haklısınız. Şu anda sağlıksız beslenmiyorum genel olarak. Canımı sıkan nokta bu kadar yememe rağmen ortada hiçbir kilo artışının olmaması. Spor nedense şu an aklıma yatan bir plan değil. Çünkü önceki deneyimimde de sporla beraber kendimi yemek konusunda fazlasıyla zorlamama rağmen yine 4 ay boyunca neredeyse 0 etkisi oldu. Bilmiyorum hocam kafam çok karışık. Acaba bu kadar öğüne ek dediğiniz gibi gainer'mi kullansam diyorum? Ne dersiniz.

Haklısınız. Şu anda sağlıksız beslenmiyorum genel olarak. Canımı sıkan nokta bu kadar yememe rağmen ortada hiçbir kilo artışının olmaması. Spor nedense şu an aklıma yatan bir plan değil. Çünkü önceki deneyimimde de sporla beraber kendimi yemek konusunda fazlasıyla zorlamama rağmen yine 4 ay boyunca neredeyse 0 etkisi oldu. Bilmiyorum hocam kafam çok karışık. Acaba bu kadar öğüne ek dediğiniz gibi gainer'mi kullansam diyorum? Ne dersiniz?

Gainer'i sporsuz kullanmanızı önermem. O yüzden spora başlayın diyorum aslında. Sporla birlikte gainer kullanırsanız öğün yerine geçtiği için daha fazla kalori alırsınız. Gainer içinde protein, karbonhidrat ve şeker bulunuyor genel olarak. Bağırsak problemlerininiz varsa gainer kullanmayın bu arada testlerinizi yaptırın kullanacaksanız ona göre kullanın. Bir de hocam eğer bütçeniz uygunsa bir diyetisyene danışmanız size daha çok fikir verebilir.

Gainer'i sporsuz kullanmanızı önermem. O yüzden spora başlayın diyorum aslında. Sporla birlikte gainer kullanırsanız öğün yerine geçtiği için daha fazla kalori alırsınız. Gainer içinde protein, karbonhidrat ve şeker bulunuyor genel olarak. Bağırsak problemlerininiz varsa gainer kullanmayın bu arada testlerinizi yaptırın kullanacaksanız ona göre kullanın. Bir de hocam eğer bütçeniz uygunsa bir diyetisyene danışmanız size daha çok fikir verebilir.

Bütçe konusunda sıkıntım yok. Diyetisyen de aklımın bir köşesindeydi ama hiç tenezzül edip destek almaya gitmedim bu zamana kadar. Aklımda şu an sizin tavsiyelerinize göre iki şey oluştu.
Birincisi zaten zaman sıkıntım artık kalmadı, bir gainer alıp tekrardan spora başlayıp sonuç çıkarmaya bakmak mı yoksa,
Diyetisyene gidip sıfırdan bir yeme planı oluşturup belki onun sayesinde istediğim kiloya ulaşıp, tekrardan spora başlamak mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı