Piyasada Gaming diye satılan laptopların UFO testleri

Gaming laptop kullanıyorsa biri bazı şeyleri bilecek ve bilerek razı olacak. Bu aletlerin ekranları genelde harici monitörlere göre zayıf. Sıvı metal olsa bile sıcaklıklar masaüstünden yüksek olacaktır. Sıvı metal yoksa thermal throttling laptopun normal davranışı artık. Yük altında ses çıkaracak soğutmasının iyi olup olmamasından bağımsız. Ses sistemi zayıf olacak kesin vs... Yani ghosting falan umursamayacak kullanan :)

Aynen öyle, benim laptopta da ghosting yok bu sefer de %51 sRGB oranından zayıf diyorlar falan. Zaten 15 ekran laptop küçücük tasarımcı değilsen gerek var mı? Bence gerek yok.
Yani bir şeyini beğensen, bu sefer başka bir eleştiri geliyor. Ama gel gör ki önerilen Lenovo LOQ ve IdeaPad serisi sRGB oranı yüksek diye önerilirken onda da ghosting çıkıyor falan. ASUS TUF A15'te mesela renk gamutu yüksek, belli gözümle fark ettim bizzat ama UFO testinde kalıyor. Açıkçası 2 laptopu da kullanmış biri olarak oyuncuysanız özellikle e-spor ghosting>srgb diyorum ama tasarımcılar için tam tersi. Günlük veya dizi film izlerken çok da dikkat çekmeyen farklar bunlar ancak hikayeli oyunları oynayanlar 2 taraftan da eşit şekilde olumsuzluk yaşar.

Demek istediğim ghosting UFO testinde kabak gibi sırıtırken sRGB farkımı gözle anlamak gerçekten bilgi ve dikkat ister. Eğer tasarımcıysanız da benim laptopun sRGB gamutu kabak gibi sırıtır mesela arkadaşım elindeki A15'in sRGB ile benim sRGB renk gamutu fakını anlamakta zorlanmıştı çünkü renklerle işi yok.

Kısacası laptoplara biraz monitör şart ama en azından kendi laptopumun ekranı bana yetiyor. %51 sRGB gamutlu olmasına rağmen ama 3 ms ekranlı bir laptop ekranı kullanıyorum şu an ama önceden de G3 kullanıyordum sRGB gamutu %90 falan lakin 70 ms siyah gecikmesi vardı. Şahsen tercihim az ghostingten olurdu. Buradan yorumumu okuyan varsa laptoplarda ekrana kafayı bozmayın, aldığınız performansa hatta aldığınız ürünün alın teri dökerek kazandığınız parayı hak edip etmediğini düşünün, beklediğiniz FPS'leri alıyor musunuz? Eğleniyor musunuz ? Laptop işinizi görüyor mu ? Bunların sorularını olumlu yanıtladığınız an sizin için en iyi laptop odur geresi gereksiz teferruattır. Laptop alırken biraz daha büyük ekran istiyorsanız 17 ekran almaya dikkat edin veya ekstra monitörde çözüm.

Son düzenleme:
Aynen öyle, benim monitörde de ghosting yok bu sefer de %51 sRGB oranından zayıf diyorlar falan. Zaten 15 ekran laptop küçücük tasarımcı değilsen gerek var mı ? Bence gerek yok.

Küçücük alette komple sistem var. 4090'ın boyutu neredeyse laptop kadar olmuş. :) Yani bu biraz "şey buldun kıllısını istiyorsun" durumu oluyor. :D

ASUS ROG Flow Z13 2023 versiyonu ile denedim. Çok başarılı sonuçlar aldım.

2560x1600 çözünürlük (16:10)
165 Hz yenileme hızı
3ms gecikme süresi
G-Sync destekli
Pantone onaylı
IPS panel
DCI-P3 %100
550 nit pik parlaklık değeri
Dolby Vision HDR formatı destekli
Dokunmatik panel
Bu yazdığın panel en çok üst seviye :)

Aynen öyle, benim laptopta da ghosting yok bu sefer de %51 sRGB oranından zayıf diyorlar falan. Zaten 15 ekran laptop küçücük tasarımcı değilsen gerek var mı? Bence gerek yok.
Yani bir şeyini beğensen, bu sefer başka bir eleştiri geliyor. Ama gel gör ki önerilen Lenovo LOQ ve IdeaPad serisi sRGB oranı yüksek diye önerilirken onda da ghosting çıkıyor falan. ASUS TUF A15'te mesela renk gamutu yüksek, belli gözümle fark ettim bizzat ama UFO testinde kalıyor. Açıkçası 2 laptopu da kullanmış biri olarak oyuncuysanız özellikle e-spor ghosting>srgb diyorum ama tasarımcılar için tam tersi. Günlük veya dizi film izlerken çok da dikkat çekmeyen farklar bunlar ancak hikayeli oyunları oynayanlar 2 taraftan da eşit şekilde olumsuzluk yaşar.

Demek istediğim ghosting UFO testinde kabak gibi sırıtırken sRGB farkımı gözle anlamak gerçekten bilgi ve dikkat ister. Eğer tasarımcıysanız da benim laptopun sRGB gamutu kabak gibi sırıtır mesela arkadaşım elindeki A15'in sRGB ile benim sRGB renk gamutu fakını anlamakta zorlanmıştı çünkü renklerle işi yok.

Kısacası laptoplara biraz monitör şart ama en azından kendi laptopumun ekranı bana yetiyor. %51 sRGB gamutlu olmasına rağmen ama 3 ms ekranlı bir laptop ekranı kullanıyorum şu an ama önceden de G3 kullanıyordum sRGB gamutu %90 falan lakin 70 ms siyah gecikmesi vardı. Şahsen tercihim az ghostingten olurdu. Buradan yorumumu okuyan varsa laptoplarda ekrana kafayı bozmayın, aldığınız performansa hatta aldığınız ürünün alın teri dökerek kazandığınız parayı hak edip etmediğini düşünün, beklediğiniz FPS'leri alıyor musunuz? Eğleniyor musunuz ? Laptop işinizi görüyor mu ? Bunların sorularını olumlu yanıtladığınız an sizin için en iyi laptop odur geresi gereksiz teferruattır. Laptop alırken biraz daha büyük ekran istiyorsanız 17 ekran almaya dikkat edin veya ekstra monitörde çözüm.

En iyi gidip kendin testi yapıp en beğendiğin en akıcı gelen monitörü almak.

Tarafsızca aynı kameralarla çekilmiş çıplak- shopsuz.. Ayrıca gerçek canlı çıplak gözle gördüğünüzün kamerada çekilen görüntüyle hiçbir farkı yoktur. Panelin yenileme hızına panelin çizim süresi olan tepkime süresi yani MS değeri yetişemezse ghosting meydana gelir yani araksındaki izler hayaletler gölgeler vs. 4K izleyiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

25ms 144Hz Acer Nitro.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

3ms Acer Acer Nitro.

HP Victus.

ASUS ROG.

ASUS TUF.

Omen.

Peki soracaksınız bana abi ben böyle bulanık panelli laptop istemiyorum nasıl anlayacağım 144Hz 3ms mi 25ms mi olduğunu diyorsunuz?

Onu marka söylemiyor zaten iyi bir ekranı varsa söylüyor eğer ekranla iligili yenileme hızından ziyade 3ms mi 25ms mi olduğunu yazmıyorlarsa söylemiyorlarsa sadece yüksek hz değeri varsa muhtemenelen dandik bir paneli var.
Aga peki 7ms nasıldır?

Merhaba sorunum tam olarak bu konuda olanlar.
3 şubatta aldığım laptopumu bu sebeple iade etmek istedim lakin bana garantiye göndermemiz gerek dendi servis fişinde sorun tespit edilmedi dendi? Laptopum 144 hz ve güzel özellikli fakat ekran zevk vermiyor açıkcası laptopumdan soğudum sorunum tam olarak bu nasıl çözebilirim ? Monitor almak istemiyorum. Masaüstü alırdım istersem. Ve gerçekten baş ağrısı göz yorulması rahatsız edici düzeydi. 144hz tazelemeye sahip ekranlarda ghosting normal mi ?

Benim 3 ms Casper Excalibur bu konuyu beğendi. 😀
Renk gamutu zayıf ama ghosting performansı 3 ms olduğu belli. Ufo testi güzel çıkıyor.
Merhaba yardım edebilir misiniz yazılımla çözebilir miyim sorunumu ? Ben alırken böyle bir şey olduğunu bilmiyordum bu müşteri kazıklamak gibi bir şey ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı