Bilgisayar mühendisliğinde hangi yönde ilerlemek istediğime karar veremiyorum

UltimateTeam

Centipat
Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim, 2 senedir işin müfredat kısmı dışında bir alan seçip o alanla ilgili somut şeyler geliştirmek istiyorum ama bu konuda henüz net bir şey ortaya çıkaramadım. Hazırlıkta ve bu sene katıldığım yarışmalar isim olarak ilgi çekici dursa da teknik olarak beklentilerimi karşılamadı. Bir yandan makine öğrenmesi temellerine merak saldım derslerle beraber bununla ilgili kursları takip etmeye çalışıyorum ama seçtiğim alanla mı ilgili bilmiyorum halen daha somut bir uygulama vs çıkaramadım ve açıkçası buna yakın bile sayılmam. Aslında ilk seneden daha teorik olarak elimde bir şey yokken bu kadar yarışmaya, farklı alanlarda kodlamaya girmek ne kadar mantıklıydı bilmiyorum, çünkü denk geldiğim şirketlerden tavsiye istediğimde genelde dedikleri şey iyi bir İngilizce ve iyi bir teorik temel (veri yapılar, algoritmalar vb). Sanırım bu teoriği aldıktan sonra kodlama kısmı göründüğünden daha basit kalıyormuş. Kafamın karıştığı kısım da tam olarak burası, yani bu yarışmalardan umudu kesip seneye sadece bölümle mi ilerlemeliyim (çünkü bölüm de ilk döneme göre bariz zorlaşıyor, ayrıca yüksek ortalamaya çok değer veriyorum), yoksa bu yıl makine öğrenmesi gibi şeyleri araştırmanın bana faydası olur mu? Yarışmaya girdikten sonra da çıkmak pek doğru gelmiyor, bu sene bitirmeye odaklanacağım ama genel olarak yarışma konseptinden soğuduğumu da söylemeliyim. Ki makine öğrenmesine devam etsem bile gerçekten bana uygun bir alan mı ya da ülkede yeteri kadar iş alanı var mı onu da bilmiyorum.

Son düzenleme:
Hacettepe Bilgisayar değerli bir yer. Öncelikle derslerini hakkıyla öğrenmeye bak. Temelini sağlam at. Hangi alana yöneleceğini 3. sınıf 2. döneminde anca netleştirirsin. 4. sınıfta yönelmek istediğin alana göre seçmeli dersler alırsın.

Yonelmek istedigin alani bulmak zor olabilir. Bunun icin hangi dallar var, arastir. Yapay zekanin da kendi icerisinde cok sayida alt dali var mesela. Her biri icin yol haritasi nasil, nasil sorunlar yasiyorlar, ne uretiyorlar vb sorulari sorup cevap araman lazim.
Bu konuda yapay zekaya danismani onerebilirim.

Ben olsam ilk ne yaparken keyif aldigimi bulmaya calisirim. Ornegin yazilim gelistirmek, ne tur yazilimlar yapiliyor, hangi araclar kullaniliyor, nerelerde nasil calisiliyor gibi seylere bakardim. Ufak da olsa bir hedef belirledigin zaman o konuyla ilgili ufak calismalar yapip gercekten bunu mu yapmak istedigini sor kendine. Ben mesela yazilim gelistirmeyi basta ilgi cekici buluyordum ama o kadar can sikici bir noktaya geldi ki bana gore olmadigini anladim. Bu surecte aslinda sorun cozmek ve bir sistemi kurup konfigure etmek gibi islerden zevk aldigimi ogrendim. Su an ufak tefek yazilimlar disinde sistem ve network muhendisligi calisiyorum. Epey keyifli.

Yonelmek istedigin alani bulmak zor olabilir. Bunun icin hangi dallar var, arastir. Yapay zekanin da kendi icerisinde cok sayida alt dali var mesela. Her biri icin yol haritasi nasil, nasil sorunlar yasiyorlar, ne uretiyorlar vb sorulari sorup cevap araman lazim.
Bu konuda yapay zekaya danismani onerebilirim.

Ben olsam ilk ne yaparken keyif aldigimi bulmaya calisirim. Ornegin yazilim gelistirmek, ne tur yazilimlar yapiliyor, hangi araclar kullaniliyor, nerelerde nasil calisiliyor gibi seylere bakardim. Ufak da olsa bir hedef belirledigin zaman o konuyla ilgili ufak calismalar yapip gercekten bunu mu yapmak istedigini sor kendine. Ben mesela yazilim gelistirmeyi basta ilgi cekici buluyordum ama o kadar can sikici bir noktaya geldi ki bana gore olmadigini anladim. Bu surecte aslinda sorun cozmek ve bir sistemi kurup konfigure etmek gibi islerden zevk aldigimi ogrendim. Su an ufak tefek yazilimlar disinde sistem ve network muhendisligi calisiyorum. Epey keyifli.
Teşekkürler, peki sizce 1. sınıf bunun için erken mi? Bir de ben hep düz mantık gidip bir alanı öğrenmek = onun kütüphanelerini, kodunu öğrenip ortaya uygulama koymak sanıyorum ama mutlaka işin içinde daha farklı şeyler vardır, ki ilgilendiğim bir alan hakkındaki teknolojileri nasıl araştırırım onu bile pek bilmiyorum.

Hacettepe Bilgisayar değerli bir yer. Öncelikle derslerini hakkıyla öğrenmeye bak. Temelini sağlam at. Hangi alana yöneleceğini 3. sınıf 2. döneminde anca netleştirirsin. 4. sınıfta yönelmek istediğin alana göre seçmeli dersler alırsın.
Teşekkürler, aslında biraz bölümdeki diğer kişilerin proje üstüne proje aldığını görünce biraz geç kalmışlık hissi oluştu ama hocalar ve şirketler dahil kimsenin ilk sınıfta şunun kodunu bil dediklerini görmedim, daha çok OOP, Veri Yapıları gibi şeylerin üstünde duruyorlar. Bu sene TEKNOFEST'te bir yarışmaya da katıldık ama kod yazma bakımından pek beklediğim gibi çıkmadı.

Teşekkürler, peki sizce 1. sınıf bunun için erken mi?
Erken değil bence. Normal dersleri aksatmadan araştırma yapılabilir.

Bir de ben hep düz mantık gidip bir alanı öğrenmek = onun kütüphanelerini, kodunu öğrenip ortaya uygulama koymak sanıyorum ama mutlaka işin içinde daha farklı şeyler vardır,
Tabii ki var. Kafanda her şey pürüzsüz olsa bile bir yerde fazladan boşluk koyup bir karakteri unuttuğun için kafayı yiyorsun mesela.

ki ilgilendiğim bir alan hakkındaki teknolojileri nasıl araştırırım onu bile pek bilmiyorum.
O alanda çalışan kişilerle konuşarak. ChatGPT gibi sohbet araçlarına da sorulabilir.

Bu konuda fikir danışabileceğin Türkiyenin en iyi akademisyenlerinin olduğu bir kadro var. Gidip konuşmayı tavsiye ederim.

Yapmaktan keyif aldigin taraf ne ise ona dogru ilerle. Isini iyi yapan muhendis icin pazar payi sorun olmaz. COBOL seviyorsan onu yaz, gider bankada calisirsin. Bir suru farkli seviyede farkli teknolojiye ihtiyac duyan proje var. Olay sadece mobil, embedded, cloud, AI vs den ibaret degil.

SNMP Trap uzerinden calisan 2 tane akilli algoritma gelistirirsin hayatin boyunca maddi kaygin hic olmaz.
2 Udemy kursu izleyip kendini developer ilan edenler adini duysa virus sanip format atarlar cihaza.

Yeni konular

Geri
Yukarı